Poziomu jakości sprzętu audio Yamahy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać ani reklamować. Japońska marka dba o dźwięk w każdej sekcji swojego portfolio. Nie inaczej jest przy rozwijaniu technologii w dziale słuchawek True Wireless Stereo. O kilku ich modelach na blogu już pisałem. Najnowszy Yamaha TW-E5B został zaprezentowany 3 marca, czyli w Światowy Dzień Słuchu. Oczywiście nieprzypadkowo.

Yamaha TW-E5B z Listening Care

Yamaha TW-E5B z Listening Care

Ostatnie słuchawki TWS Yamaha TW-E3B, które prezentowałem na smartniej w zeszłym roku, kładły nacisk na ochronę słuchu. TW-E5B to ich oczywisty następca, czyli nowsza generacja. Ponownie tematem przewodnim jest dbałość o detale przy jednoczesnym zabezpieczeniu naszych uszu przed uszkodzeniami. Ich technologie mają oferować wyraźne brzmienie i szczegóły nawet przy niskiej głośności, co często nie idzie w parze.

Słuchawki słabszej jakości wymagają podgłaśniania, by odbiór muzyki był wystarczająco dobry. Przy długim słuchaniu może to wpływać na nasz słuch. Czasem pomaga aktywna redukcja szumów, dzięki której możemy obniżyć głośność, bo tłumione są hałasy docierające z zewnątrz. ANC wpływa jednak na ogólną jakość (dzisiaj coraz więcej modeli posiada ANC, ale różnej jakości i z różnym poziomem niwelowania decybeli). Jak konkretne są pod tym względem rozwiązania Listening Care w słuchawkach Yamahy?

Twórcy przekazali, że przetworniki są ułożone w tej samej osi co przewód słuchowy, więc audio wędruje do ucha bez zbędnych interferencji powodowanych przeszkodami na ich drodze. Rezultatem ma być odpowiednia jakość nawet przy niższej głośności. Yoshi Tsugawa twierdzi nawet, że efekty będą podobne niezależne od poziomu głośności (spadnie jedynie głośność bez naruszania częstotliwości, co naturalnie też ma swoje znaczenie). Ma tu pracować inteligentnie EQ, czyli generalnie wszystko bazuje na odpowiednich korekcjach poszczególnych pasm.

Yamaha TW-E5B – specyfikacje

Podam jeszcze najważniejsze, wybrane specyfikacje słuchawek Yamaha TW-E5B, które umieściłem na poniższej liście. Zauważcie, że nie ma tu aktywnej redukcji szumów. Są tylko pasywne wkładki.

  • 7-mm przetworniki z True Sound dla ochrony słuchu (przez EQ)
  • rozwiązania Qualcomm cVc (Clear Voice Capture) do połączeń głosowych w ramach zestawu słuchawkowego
  • tryb ambient (wpuszczania dźwięków otoczenia)
  • czas pracy: 8.5h na jednym ładowaniu (30h razem z etui)
  • tryb gamingowy (niższy lag dla lepszej synchronizacji z obrazem)
  • sterowanie przyciskami (kontrola słuchawek)
  • łączność: Bluetooth 5.2 z szybkim parowaniem (tu poprawa względem TW-E3B, w których protokół BT było 5.0)
  • kodeki: SBC, AAC, aptX Adaptive
  • szczelność: zgodna z normą IPX5
  • kompatybilność: iOS i Android
  • cena Yamaha TW-E5B

źródło