Google Asystent dotarł na smartwatche wraz z aktualizacją Android Wear 2.0. Od tego czasu asystent głosowy zyskał kilka nowych opcji, ale niekoniecznie w edycji zegarkowej. Wirtualny pomocnik musi być jednak pomocny wszędzie, więc jego zalety powinny być dostępne na wszelkich urządzeniach. Inteligentne zegarki będą niebawem jednymi z wygodniejszych gadżetów do wydawania komend (z racji swojej naręcznej konstrukcji, oczywiście nie licząc hearable). Czas zatem na dopracowanie rozwiązania na naręcznej platformie, by asystent nadgonił nieco lukę. Google przygotowało aktualizację Google Asystenta dla Wear OS.

Postanowiono, że asystenta należy w tej formie wyróżnić. Od wczoraj asysta w smartwatchach na zegarkowej platformie ma funkcjonować jako Assistant on Wear OS. Będzie to pewnie kolejna promocja wearables po niedawnym rebrandingu z Android Wear i przygotowanie pod kolejną generację urządzeń. Skoro już dokonano zmian wizerunkowych to logiczne jest, że autorzy postarają się o mocniejszą promocję nowych funkcji dla smart zegarków. Google Asystent jest obecnie jedną z ważniejszych usług w portfolio giganta z Mountain View, więc czas na niego stawiać także w ubieralnym formacie.

Na razie zapowiedziano kilka, ale dość istotnych ulepszeń (dla klientów posługujących się wspieranymi językami).  Zostaną one przedstawione szerzej na zbliżającym się Google I/O, gdzie firma zawsze demonstruje nowe projekty. Asystent w Wear OS ma działać  inteligentniej od obecnych rozwiązań. System ma być bardziej kontekstowy przy „konwersacjach”, czyli oferować dodatkowe sugestie tematyczne.  Przykładowo: zapytanie o pogodę pokaże na ekraniku kilka alternatywnych zapytań, więc będzie je można szybko odczytać bez zabawy w kolejne pytania..

Oprócz tego część odpowiedzi będzie zwracana głosowo. Wcześniej otrzymywaliśmy wyniki tylko wizualnie. Ma to funkcjonować podobnie do smart głośników Google Home. Oczywiście tryb ten dostępny będzie w smart zegarkach z głośniczkami lub przez sparowane bezprzewodowo słuchawki Bluetooth. W smartwatchowej edycji dorzucono też Google Asisstant Actions, które są dostępne w ogólnym asystencie już od marca. Chodzi o polecenia dla wielu akcji na raz, czyli wiązanie ich jedną komendą. W ten sposób sterowanie smart wnętrzem prosto z nadgarstka powinno być wygodniejsze. W ogóle kontrola smart home ze smartwatcha ma być szersza, bo dotąd za wielu opcji w tej mierze nie było. Wear OS ma być pod tym względem wartościowszy od Android Wear. Update zaczne docierać do zegarków już w najbliższych dniach.

źródło: Blog Google