Sailfish OS smartwatch

Rynek smart zegarków jest coraz bogatszy i w segmencie wykrystalizowali się już zarówno liderzy w produkcji hardware’u, jak i software’u. Jeśli chodzi o ten ostatni to dominuje WatchOS, Android Wear, Tizen oraz Pebble OS. Od czasu do czasu pojawiają się jakieś modyfikacje Androida, ale tak generalnie właśnie te cztery systemy operacyjne skupiają największy udział (trochę dziwne, że brakuje zegarkowego Windowsa). A co z Linuxem? Jolla eksperymentuje z edycją swojego Sailfish OS pod smartwatche, ale czy jest realnym zagrożeniem dla gigantów?

Sailfish OS rozwija się na smartfonach oraz tabletach, ale chce też spróbować na ubieralnych urządzeniach. Jest (jeszcze) o co się bić, choć z każdym kwartałem o włączenie się do walki jest coraz trudniej. Developer nie próżnuje i stara się modyfikować swój OS pod inne platformy. Naturalnym kierunkiem jest wearable, a potem zapewne także Internet Rzeczy. Sailfish OS bazuje na Linuxie i myślę, że to ułatwia mu pracę. Firma Jolla planowała produkować smartfony, ale pozostała na polu softu, więc i o smart zegarku raczej nie ma co marzyć. Da jednak radę sprawdzić się w kwestiach oprogramowania.

Sailfish OS smartwatch

Załączone video demonstruje funkcjonowanie zegarkowego Sailfish OS na modelu przypominającym sprzęt LG, który normalnie pracuje na Android Wear. Taka prezentacja to oczywiście próbka możliwości i zachęta dla producentów korzystających z google’owskiego firmware’u (lub też marek, które nie są w stanie uzyskać licencji na AW). Na licencjach można trochę zarobić. Samo menu i interfejs to jednak nie wszystko. Trzeba też pokazać, że możliwe jest przygotowywanie aplikacji. Sądzę, że w przypadku Sailfish nie powinno być problemu.

Smartwatchowy Sailfish OS wykorzystuje gestowy system obsługi i widać raczej intuicyjny proces nawigacji. Są oczywiście różne tarczki, system powiadomień ze sparowanego telefonu (zapewne z systemem Sailfish OS) oraz dostęp do czujników (krokomierz, tracker fitness). Wygląda nieźle, choć nie jakoś specjalnie wyjątkowo. Estetycznie i z chyba przyjaznym UX. Jak będzie rozwijał się projekt zegarkowego Sailfish OS? Pozostaje tylko i wyłącznie czekać oraz obserwować informacje od developera.

źródło: Jolla