Korzystam z darmowego Internetu w usłudze Aero 2 już od ponad półtora roku. Karta SIM przez ten czas raz była wymieniana, w ramach zmian jakie wprowadziła spółka po poszerzeniu nadajników o platformy Plusa. Od tego momentu nic nie zmieniało się w działaniu całego systemu. Okazuje się, że słowo „darmowy” ma wielkie znaczenie na naszym rynku. Kartą zainteresowała się spora liczna osób, a co najciekawsze – na laptopach w modułach 3G – jest używana nawet do pobierania plików w sieciach P2P. Jest o tyle dziwne, że transfer na łączu jest niski i przeznaczony do działania na mobilnych urządzeniach.

Zwykle, podczas dłuższego korzystania z Internetu Aero2, by ograniczyć pobieranie dużych plików, wprowadzono godzinne sesje, po których rozłączano połączenie i natychmiast je wznawiano. Nie wpływa to na nasze działanie w przeglądarce, ale pozwalało na przerywanie pobrań. Przeszkadza to w prowadzeniu rozmów typu VoIP (np. Skype – o ile wcześniej nie urwie rozmowy…), ale generalnie nie było odczuwalne. Teraz, ze względu na zabezpieczenie przed obciążeniem łącza, Aero2 skorzysta z tzw. kodów captcha, które znamy z serwisów wymiany danych i internetowych serwerów. Będziemy musieli co godzinę wznawiać sesję, wpisując losowo wygenerowany kod (hasło) składające się z ciągów znaków na obrazku.

Nie wiadomo od kiedy będzie funkcjonował nowy regulamin, jak również czy wpłynie to na działanie aplikacji na smartfonach i tabletach, które korzystają z łącza do powiadomień, np. komunikatory. Wiadomość widnieje w wielu portalach telekomunikacyjnych, jednak spółka Aero2 nie wydała jeszcze oficjalnego potwierdzenia.

Co to jest Aero2?

Aero2 to operator telefonii komórkowej na terenie Polski, który oferuje darmowe połączenie Internetowe 3G kierowane do obywateli naszego kraju (wymagany PESEL). Otrzymujemy kartę SIM (również w szablonie micro), którą możemy uruchomić przede wszystkim na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet), ale i na komputerach stacjonarnych/laptopach wyposażonych w moduł 3G (lub zewnętrzny).

Usługa działa od maja 2011 roku. Operator współpracuje ze Sferią i Cyfrowym Polsatem w dystrybucji kart. Razem tworząc sieć dostępu do Internetu w UMTS i LTE. Maksymalną prędkością jaką otrzymujemy, jest 512 kb/s (kiedyś 256). Z Internetu możemy korzystać bez ograniczeń, jedynymi przeszkodami są zasięg i dostęp do sygnału oraz wspomniane godzinne sesje. Teraz dodatkowo dołączy do nich hasło captcha. Ważną informacją jest to, że początkowo podpisano umowę na 3-letni okres BDI (Bezpłatnego Dostępu do Internetu) działania sieci, ale przedłużono go do grudnia 2016 roku.

Choć sama usługa jest bezpłatna, to odbiór karty SIM wymaga kaucji 20 zł, którą mamy odzyskać po zakończeniu usługi lub w razie odstąpienia od umowy.

źródło danych: Aero2.pl via telepolis.pl