Barnes & Nobleamerykańska księgarnia, która wprowadziła do sprzedaży, konkurencyjny dla Kindle, czytnik i tablet spod znaku NOOK, udostępniła bezpłatnie swoją aplikację NOOK Video dla platform iOS, Android oraz urządzeń Roku (TV Box). Usługa ruszyła w czwartym kwartale zeszłego roku jako exclusive dla urządzeń od Barnes & Noble. Apka daje dostęp do filmów online takich stacji i wydawców jak: HBO, Walt Disney, Warner Bros, czy Sony lub Viacom oraz wielu innych. W ofercie oprócz filmów są również seriale i programy TV. Wraz z debiutem obiecywano edycje programu na smartfony, tablety i telewizory smart.

Tak jak zapowiadano, aplikacja jest teraz dostępna na większej liczbie platform mobilnych. NOOK Video jest zintegrowane z serwisem chmurowym Nook Cloud i UltraViolet (możliwość zakupu cyfrowego filmu w sklepie z fizycznymi nośnikami). Streaming jest dostępny dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Serwis jest konkurencją dla innych tego typu usług dostępnych na rynku (w USA wiele serwisów proponuje dostęp do filmów tego typu, m.in. Netflix). Apka jest też dostępna dla tabletów NOOK i NOOK Color jako specjalnie zaprojektowany program. Za rozwiązanie odpowiedzialny jest oddział Nook Media od Barnes & Noble.

Raz rozpoczęta transmisja może być teraz kontynuowana na innym sprzęcie, m.in. iPodzie Touch, iPhone, iPadzie lub smartfonach i tabletach z Androidem, od tego samego momentu, w którym zakończyliśmy seans na poprzednich urządzeniu. Synchronizacja między sprzętem jest możliwa dzięki wspomnianej usłudze w chmurze. W USA, klienci usługi mogą zakupić film ze sklepowej półki z filmami na DVD/Bluray oznaczonymi specjalną naklejką z logo UltraViolet, po czym bezpośrednio obejrzeć cyfrową kopię na swoich mobilnych urządzeniach. Usługa NOOK Video nie wymaga żadnej subskrypcji, filmy wypożyczamy, kupujemy lub streamujemy na zasadzie VOD (Video-on-demand).

Pojawienie się na rynku urządzeń spod brandu NOOK okazało się niezbyt dochodowym biznesem z powodu wysokiej konkurencji od strony iPadów od Apple, tabletów z Androidem oraz samego Kindle Fire. Rozszerzając dostęp do usług ze znakiem NOOK, Barnes & Noble chce jeszcze utrzymać przy życiu markę, nawet idąc drogą udostępniania swojego oprogramowania na urządzeniach konkurentów. Platforma do oglądania filmów online lub ich streamingu była też zapowiedziana na rynek brytyjski już w zeszłym roku, nie wiadomo jakie plany globalne ma amerykańska księgarnia w związku ze swoją usługą, ale raczej nie należy jej się spodziewać w Polsce. Warto jednak zauważyć, czego możemy spodziewać się na naszym rynku, jeśli któraś większa firma pokusi się o przygotowanie podobnego rozwiązania. Filmy tam udostępniane są czasem dostępne wcześniej niż na fizycznych nośnikach.

źródło: BarnesandNoble.com, App Store, Google Play via engadget.com, techcrunch.com