Usługa AirDrop, to znany z Maców, sposób wymiany plików między jednostkami, który został wprowadzony przez Apple wraz z systemem OS X w wersji 10.6.5 „Snow Leopard”. Jest to prosta i szybka możliwość przenoszenia plików między komputerami, bez potrzeby używania zewnętrznych nośników danych (pendrivea lub karty pamięci). Użytkownicy komputerów Mac w wersji OS X 10.7 mogą wymieniać się danymi ad-hoc bez potrzeby konfiguracji – wystarczy adres innego użytkownika.

To najszybsza droga dzielenia się plikami, ale działająca tylko w ramach ekosystemu Apple, od jesieni 2013 roku, AirDrop zostaje poszerzony o urządzenia z mobilnym systemem iOS 7. Oprócz stacjonarnych jednostek i laptopów Apple, teraz dołączą do nich: iPhone’y, iPody Touch i iPady. Już na wstępie zwrócę uwagę, że nie wszystkie. To, że zainstalujemy iOS 7 na swoim urządzeniu, nie oznacza, że będziemy mięli dostęp do tej usługi. Wspierane są głównie nowsze edycje gadżetów Apple.

Mobilny system operacyjny siódmej generacji wgramy na smartfony Apple w wersjach od czwartej generacji, ale sam AirDrop będzie dostępny tylko na iPhone’ach od 5 wzwyż. Jeśli chodzi o reszte iJabłek, to usługa dostępna będzie na iPadach od czwartej generacji, iPadach mini oraz iPod piątej generacji (lub przyszłych modelach). AirDrop na iOS 7 nie powstało tylko w celu wymiany plików między Macami, a mobilnym sprzętem Apple, ale i do wymiany między samymi sobą. Będzie więc to również szybsza możliwość do dzielenia się danymi ze swoimi znajomymi z iPhonem, czy iPadem.

AirDrop działa podobnie jak wiadomości na iOS, oznaczamy w kontaktach użytkownika, do którego chcemy wysłać plik, ale robimy to jedynie lokalnie (nie jest potrzebny dostęp do Internetu). Urządzenia łączą się ze sobą Ad-Hoc. Ma to zastąpić uciążliwe podłączanie smartfona/tabletu do komputera lub pendrive’ów między Macami. Teraz zrobimy to bezprzewodowo także z urządzeń mobilnych z rodziny Apple. Połączenie peer-to-peer zademonstrowano na konferencji WWDC 2013 w tzw. Control Center na iOS 7, czyli nowym wysuwanym z dołu panelu szybkiego dostępu do niezbędnych ustawień.

Serwis jest szyfrowany, chroniony i zapewnia prywatność wymiany plików (tak podaje samo Apple w notce prasowe). Otrzymując wiadomość z plikiem, mamy możliwość jej zaakceptowania lub odrzucenia, by automatycznie nie  było możliwości na zapis danych na obcym urządzeniu. Ciekawe, czy w przyszłych wersjach, AirDrop będzie umożliwiało wymianę plików przez Internet.

 źródło: Apple.com