Rynek samochodowy nie został pominięty w kwestiach obsługi mobilnej przy pomocy smartfonów. Producent rozwiązań wewnętrznego Wi-Fi, modułów do pojazdów, które generują w samochodzie sieć bezprzewodową zwaną Car-Fi, postanowił w zeszłym roku poszerzyć funkcjonalność swoich rozwiązań i proponuje aplikację mobilną na telefony, która integruje się komputerem pokładowym korzystającym z natywnych aplikacji typu „in-dash app”. Warto przyjrzeć się temu, co już możemy wykorzystać z poziomu naszego telefonu.

Autonet Mobile wyspecjalizował się w produkcji/usługach dla pojazdów osobowych. W ofercie firmy można znaleźć oprogramowanie, nie tylko do uruchamiania mobilnego hot spotu, ale i aplikacje do śledzenia prędkości pojazdu, geolokalizacji, ochrony rodzicielskiej (badanie jazdy dziecka, czy przekracza prędkość, czy wyjeżdża poza strefy niedozwolone), odszukiwania pojazdu na mapie, kontroli większej floty pojazdów. Jedną z apek dostępnych na Androida oraz iOS, jest Autonet Mobile CarKey – program na smartfony do obsługi większości funkcji w aucie.

Firma postanowiła wdrożyć do swoich usług wirtualne klucze do pojazdów, które mają zastąpić fizyczne odpowiedniki, już w zeszłym roku. Chodzi też o system kontroli pojazdu i diagnostyki z poziomu smartfona. Nie jest to wcale nowy pomysł, gdyż większość producentów motoryzacyjnych pracuje nad takimi rozwiązania lub je nawet oferuje, ale w ofercie Autonet Mobile brakowało wtedy funkcji tego typu. Nie tak dawno pisałem o rozwiązaniu dla Tesli Model S – tam pracuje się nad wprowadzeniem do obsługi  okularów Google Glass. Pomysł Autonet Mobile to połączenie hardware’u pojazdu, oprogramowania mobilnego i usług w chmurze.

Aplikacja CarKey daje podstawowe funkcje znane z kluczyków do samochodu: otwieranie/blokowanie drzwi, zdalne odpalanie i gaszenie silnika, otwieranie bagażnika, ale i sporo możliwości opisanych wyżej (aplikacje komputera pokładowego). Wszystko działa w ekosystemie chmury, możemy przejrzeć dane także na mobilnej przeglądarce. Wgląd w akumulator, ciśnienie w oponach itp. Należy pamiętać, że rozwiązanie działa z wybranymi modelami samochodów, chodzi o funkcje dostępne z komputera pokładowego. Im więcej elektroniki, tym bardziej przyjazne dla rozwiązań Autonet Mobile środowisko.

Oczywiście jest także obsługa klimatyzacji, bardzo wygodne rozwiązanie z poziomu smartfona. Możemy zlokalizować samochód na mapce dostępnej na telefonie oraz otrzymywać powiadomienia o uruchomieniu alarmu i dowiedzieć się co w pojeździe zaczyna się psuć. Zostawiliście kluczyki wewnątrz pojazdu, teraz nie będzie to już problemem (chyba, że został wewnątrz także smartfon). Jest też dostęp do ustawień świateł i wielu innych. Sam system jest wciąż dopracowywany, można być pewnym, że kolejne aktualizacje będą dodawać wiele nowych rozwiązań (ostatni update miał miejsce w czerwcu). Dostęp do wspomnianych funkcji jest zależny od taryfy jaką wykupujemy w usłudze (niestety nie wiem jak z dostępnością w Polsce).

źródło: Google Play, AppStore, AutonetMobile.com