Ubieralne technologie mają być ogromnym rynkiem i przyszłością rozwoju elektroniki. Kiedyś pojedyncze gadżety, a dziś już sekcje i grupy modeli. Jest ich tak wiele i ekosystem noszonych urządzonek tak szybko się rozrasta, że powoli ich klasyfikacja staje się problemem. Inwestuje tutaj mnóstwo firm, a ich wykorzystanie ma coraz więcej możliwości – praktycznie wszędzie można w jakiś sensowny sposób wdrożyć ubieralne technologie. Apx Labs postanowiło uporządkować świat rynku wearable i stworzyło Układ Okresowy Ubieralnych Technologii (Periodic Table of Wearable Technology), który przypomina tablicę Mendelejewa i próbuje pogrupować typu sprzętu w różne grupy. Sprzęt podzielono na rodzaje użytku, możliwości, czy typy. Być może ułatwi to zapoznanie się z rynkiem i zrozumienie jego potencjału i możliwości.

Każde pole ma swoje znaczenie – dokładnie tak, jak w Układzie Pierwiastków. Pozycja, kolor i systematyka zostały odpowiednio dobrane. Zamiast liczby atomowej i właściwości chemicznych mamy odpowiedniki ze świata technologii. Ogarnięcie tego wszystkiego nie będzie łatwe, ale chyba właśnie o to chodziło, by pokazać jak skomplikowany jest to rynek już teraz, a jego boom dopiero nastąpi. Przykładowo możemy oceniać elementy według Industry Series, czyli rynków przeznaczenia. To pokazuje, że noszona technologia będzie miała wpływ na praktycznie każdy segment jaki znamy obecnie. Mają też pokazać, że ich format ma ulepszyć niektóre dziedziny, w których wcześniej inne urządzenia nie potrafiły zdać egzaminu (sam fakt ubrania elektroniki zmienia podejście).

Hardware Series to oczywiście podział na typy. Mamy ich już całkiem sporo: od bransoletek, po wisiorki, przypinki, ale i smart watche oraz inteligentne okulary. Wraz z powyższym układem dadzą nam odpowiedź na ich sens użycia i możliwości w danym subrynku. Nie każdy typ gadżetu jest odpowiedni do danego rynku. Są lepsze i gorsze modele: mają więcej lub mniej funkcji lub potencjału do ich wdrażania. Tutaj pola odpowiadają pozycjom jakie znamy z lekcji chemii. Im bardziej powszechny pierwiastek, tym konkretne jego miejsce w układzie. Tak samo ubieralne wynalazki mają swój potencjał i mogą sprawić, że praca będzie łatwiejsza, a funkcje ubieralnego modelu mają swoje znaczenie dla poszczególnych stanowisk pracy. Tutaj lepiej przyda się Communication Series, gdzie dobierzemy elektroniki pod takie potrzeby (zdolność do komunikacji w czasie rzeczywistym, wskazówki video na ekranie, itd.).

Głębiej nie będą brnął. Chciałem tylko pokazać projekt, który dalej będziemy mogli rozważać na znanych zasadach. Podobny układ można próbować stworzyć dla innych grup urządzeń, ale dopiero ubieralny format ma sens w klasyfikowaniu. Tradycyjne urządzenia mają mniej możliwości i są w pewnym sensie ograniczone. Sekcja wearable pokazuje każdego dnia, że forma urządzeń tego typu znajduje nowe zastosowania niemal każdego dnia. Tak samo było ze smartfonem i tabletem, które teraz wciąż widzimy w nowych zastosowaniach, ale powoli kończy się ich potencjał. Ubieralne technologie mają mniej ograniczeń i dużo więcej do zaproponowania. Jeśli uważnie śledzicie mojego bloga, to będziecie w stanie to potwierdzić.

źródło: apx-labs.com via techcrunch.com