Kraków wie, że mobilne aplikacje to popularna i jedna z lepszych dróg do promocji miasta. Przygotował specjalną, darmową apkę na smartfony i tablety z systemami Android, iOS oraz Windows Phone, która odegra Hejnał Mariacki, czyli wizytówkę Krakowa. Nie jest to zwykłe odtworzenie dźwięku, aby wydobył się z naszego urządzenia, musimy dmuchnąć w stronę mikrofonu. W ten sposób turyści mogą pobawić się w samodzielne zagranie hejnału, niekoniecznie pod Wieżą Mariacką i poczuć się trochę jak hejnalista.

Wieża Mariacka, oznaczenia z kodami QR linkujące do sklepików z aplikacjami oraz hejnalista testujący aplikację na smartfonie (fot. Paweł Krawczyk, źródło: krakow.pl)

Rozwiązanie wykorzystujące efekt dmuchania w mikrofon było spopularyzowane wraz z premierą konsoli przenośnej Nintendo DS. Tam seria tytułów wykorzystywała taki gadżet. Teraz nasze smartfony przejmują rolę mobilnych konsol i umożliwiają zabawę na swoich dotykowych ekranach. Gra hejnał jest bezpłatna, znajdziemy ją na trzy najpopularniejsze platformy mobilne na świecie. Aplikacja dostępna jest w AppStore, Google Play, Windows Phone store. Oprócz odegrania melodii, w programie możemy ustawić hejnał jako dzwonek w telefonie oraz motyw w formie tapety w smartfonie.

Turyści w Krakowie będą mogli dodatkowo pobrać aplikacje poprzez kody QR, które zeskanują telefonem wyposażonym w aparat fotograficzny i program do skanowania specjalnych znaków z linkiem do wirtualnych sklepików z aplikacjami mobilnymi Apple, Google lub Microsoftu. Oznaczenia ustawiono przy bazylice Mariackiej i na placu Wszystkich Świętych, ale i na przystankach komunikacji miejskiej, punktach informacyjnych, restauracjach, pubach, czy hotelach obok Rynku Głównego.

Osobiście, podoba mi się pomysł Krakowa i wykorzystanie prostej, ale przyciągającej, zwłaszcza zagranicznych turystów, metody promocji tego, z czego znane jest miasto. Dodatkowo, aplikacja to fajna pamiątka z wycieczki, którą można pochwalić się znajomym, ale i program edukacyjny dla najmłodszych (przydałaby się sekcja z historią hejnału w kilku językach). Hejnał odgrywany jest codziennie o godzinie dwunastej na cztery strony świata. Program został przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.

źródło: krakow.pl, AppStore, Google Play, Windows Phone store