Brak zasięgu to jeden z frustrujących problemów na tzw. „zadupiu”, ale i w zatłoczonych miejscach – koncertach, meczach i masowych imprezach. Jeśli kiedykolwiek próbowaliście połączyć się lub nawet wysłać sms przez telefon w takich sytuacjach, to wiecie jak to się przeważnie kończyło. Natłok dla nadajnika jest tak wielki lub odległość tak duża, że sygnał jest zbyt słaby na cokolwiek. Wtedy nbajlepiej byłoby mieć telefon satelitarny. Na taki gadżet pozwolić sobie mogą osoby często podróżujące, którym wydatek się spłaci. Powstała jednak ciekawa alternatywa dla zwykłych użytkowników. To goTenna, czyli własna mobilny nadajnik z anteną do połączeń nawet na spore odległości.

Gadżet przygotowano z aplikacją mobilną na iOS lub Androida i pozwala na utworzenie własnej mini sieci! Wszystko polega na wykorzystywaniu identycznego nadajnika/odbiornika przez większą grupę osób, którzy w ten sposób mogą bezproblemowo porozumiewać się  między sobą. To idealna rozwiązanie na dłuższe wyprawy w miejsca ze słabym pokryciem sieci stacjonarnej. My stajemy się niejako mobilnymi, ruchomi nadajnikami. Zapytacie pewnie jaki ma zasięg. Umieszczona np. na plecaku i łącząca się ze smartfonem przez Bluetooth 4.0, potrafi osiągnąć połączenie na odległość 50 mil! To jakieś 80 kilometrów (oczywiście w zależności od warunków).

Połączenie dotyczy jedynie komunikatora tekstowego (plus obrazki – np. mapki z koordynatami GPS), ale to i tak wystarczająco w momencie, w którym normalnie z telefonu nie uzyskamy żadnego znaku życia sieci. Zasięg będzie zależał o rodzaju terenu (w górach będzie nieco gorzej) oraz od natłoku innych antenek w tej samej częstotliwości. Nie zakładamy jednak, że wyjeżdżając na odludzie, w obrębie będzie wielu takich jak my, korzystających z nietypowej wynalazku. Model nie jest specjalnie duży, można go nawet nazwać przenośnym – nie zajmie nam sporo miejsca nawet w kieszeni. Najlepiej nosić go tak jak na obrazkach, gdzieś z tyłu na plecach. Nie wiem jaki wpływ sieć ma na zdrowie, ale znów zakładamy, że będzie to wariant okazjonalny – mogący nawet uratować życie w skrajnych przypadkach.

Trzeba od razu zaznaczyć, żeby lepiej zabierać ze sobą jakieś banki energii, najlepiej czerpiące zasilanie z naturalnych źródeł, gdyż akumulatorek wytrzymuje ok. 30 godzin na jednym ładowaniu (ciągłego użycia). W trybie nasłuchu nawet 72h. goTenna posiada port microUSB, więc większość dodatkowych bateryjek w mobilnej formie nada się na jej uzupełnienie. Sieć może być tworzona w obrębie prywatnym, ale i publicznym, tj. dużo szerszym. Producent wyda niebawem SDK, by developerzy mogli przygotowywać swoje apki wykorzystujące możliwości sprzętu. Można już zamawiać model anteny-nadajnika w przedsprzedaży. Wyceniono go na niecałe 150 dolarów (to 50% przyszłej ceny). Ma trafić do pierwszych klientów pod koniec roku.

źródło: goTenna.com