Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

1. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie „strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Poniżej załączam sesję nocną z Mi 11 Ultra. Smartfona o high-endowych właściwościach, o którym więcej poczytacie niżej (z przekierowaniem do pełnego artykułu).


2. Zapowiedź Oppo Inno Day 2021 – wysuwana kamerka

Od 2019 roku Oppo organizuje coroczne Inno Day. Dnia prezentacji technologicznych innowacji i pokazu możliwości swoich laboratoriów. W tym roku (już 14 grudnia) zobaczymy nowy moduł fotograficzny. Będzie wysuwany. Co zaoferuje? W czym ulepszy focenie? Tego na razie w krótkim zwiastunie nie zdradzono. Na pewno ma to być coś innowacyjnego, jak mini gimbal Vivo. Przypomnę, że Oppo ma już doświadczenie z nietypowymi kamerkami. Kiedyś prezentował: obrotowy moduł (już 8 lat temu!), sensor pod wyświetlaczem, bezstratny 10x zoom, wysuwany z górnej części obudowy aparat. Teraz czas na moduł wysuwany z tyłu urządzenia. Z przekazu, który już ujawniono, wiadomo, że obiektyw ma f/2.4 z ekwiwalentem 50 mm w połączeniu z sensorem 1/1.56 (tych samych rozmiarów co Sony IMX 766 z 50 mega).


3. ISOCELL GWB jak ludzkie oko (RGBW)

Samsung potrafi w matryce do smartfonów, oj potrafi! Prawie w każdym kwartale prezentuje jakiś nowy sensor z linii ISOCELL z ulepszonych właściwościach. Przygotowany na „Innovators Talk Webinar 2021” model ma się charakteryzować efektami przypominającymi obraz ludzkiego oka. Oczywiście określenia te są raczej marketingowe, ale jakoś trzeba wypromować moduł ISOCELL GWB – pierwszy z filtrem RGBW. Jego rozdzielczość to aż 64 megapiksele.

Na prezentacji w Chinach przekonywano, że do najbardziej zbliżony do ludzkiego oka sensor, co udało się uzyskać przez dodanie białego sub-piksela. Będzie miał dzięki temu jeszcze lepszą czułość i odwzorowanie kolorów. Kiedy i gdzie zadebiutuje taki czujnik? Samsung przygotował go we współpracy z chińskim TECNO Mobile, więc pewnie telefon tej marki będzie pierwszym z ISOCELL GBW. Bardzo możliwe też, że podobny projekt zostanie powiązany z nadchodzącym flagowcem serii Galaxy S22.


4. Mobile Photo Awards 2021 (zgłoszenia do 11 XII)

W fotograficznym przeglądzie nie wypada zapomnieć o zbliżającym się terminie zamknięcia zgłoszeń do konkursu Mobile Photo Awards. Jedenasta edycja kończy zapisy 11 grudnia, czyli w praktyce pozostały dosłownie godziny. Przypomnę, że wciąż obowiązuje te same 20 kategorii oraz wpisowe (15$ za zdjęcie i kolejne zniżki na większą liczbę prac). Zwycięzca nagrody głównej otrzyma 3000 dolarów. Rozstrzygnięcia zapewne w okolicach lutego.

Czytaj więcej o: Mobile Photo Awards 2020

Kategorie konkursu Mobile Photo Awards: Architecture & design, Black & white, Digital fine art, Eyes of the world, Landscapes, Macro & details, Nature & wildlife, People photos, Photo journalism, Portraits, Silhouettes, Self-portraits, Street photography, Still life, The darkness, Transportation, Travel/adventure, Visual fx, Water/snow/ice.


5. Test fotograficzny Xiaomi Mi 11 Ultra

To mój pierwszy zbiorczy przegląd fotograficznych rozwiązań w dziale mobile, więc wrzucę tutaj mój niedawny test flagowego Xiaomi Mi 11 Ultra. Smartfona starającego się rywalizować z Samsungami i to zarówno potencjałem ogólnym, jak i zakresem właściwości fotograficznych. Telefon wyróżnia się ogromnym modułem na sensory, w którym swoją część zajmuje ekranik OLED. Głównie pod selfie wykonywanych tylnym zestawem, ale nie tylko. Praktycznie wszystkie sensory z topowymi możliwościami. 120-krotne zbliżenie brzmi efektownie, ale raczej marketingowo. Powyżej pewnego pułapu obraz staje się mocno szarpany. Poniżej moje wrażenie z miesięcznym obcowaniem z tym foto potworem.

Czytaj więcej: test fotograficzny Mi 11 Ultra


6. Najlepsze foto smartfony 2021/2022

iphone 13 pro maxNiedawno zbudowałem listę najlepszych smartfonów fotograficznych jakie znajdziemy obecnie w sprzedaży. Topowe jednostki o zbliżonym potencjale – bardzo dobrych zestawów sensorów, pozwalających na high-endowe efekty. Głównie najnowsze modele z flagowymi parametrami. Każdy z jakimś własnym nietypowym wyróżnikiem. Większość to oczywiście Androidy, ale jest też lider branży – iPhone 13 Pro Max.

Czytaj więcej o: zestawienie najlepszych smartfonów fotograficznych