W zeszłym roku na rynek weszły LEDowe smart węże Eve Light Strip , których największą zaletą była i nadal jest współpraca z platformą Apple HomeKit, czyli aplikacją Apple Dom. Wczoraj producent przyszykował dla użytkowników gadżetu wartościową aktualizację. Update firmware’u ma dorzucić do zakresu funkcji tryb Adaptive Lighting.

Co to jest Adaptive Lighting?

Eve (już mniej zależne od Elgato) specjalizują się w modułach smart home, szczególnie w ramach jednej platformy – HomeKit. Chcą integrować swoje usługi właśnie z tym systemem, bo nie jest on jeszcze tak zagospodarowany, jak wiele innych. Dzięki temu może zbudować sobie odpowiednią pozycję w segmencie. Żeby jednak tak było potrzebne jest stałe wdrażanie nowości. Za taką trzeba uznać tryb Adaptive Lighting.

Eve Light Strip będzie pierwszy wyrobem na rynku, który będzie posiadał opcję adaptacyjnego oświetlenia, czyli dopasowywania się jego barwy do aktualnych warunków. Ma przypominać w tym ekrany urządzeń Apple z Night Shift, gdzie też panel automatycznie dostosowuje wyświetlane barwy (wieczorem cieplejsze). Adaptive Lighting przedstawiono w czerwcu na WWDC, a teraz jest aktywne dzięki systemowi iOS 14.

Eve Light Strip jak Night Shift

Adaptacyjne oświetlenie działa w bardzo prosty sposób. Jest automatyczne i będzie dostosowywać barwę LEDów do pory dnia. Z rana wybudzi nas światło przypominające wschód słońca lub lekkie w odbiorze ciepło, by nie razić. Podobnie będzie późnymi wieczorami, gdy warto ograniczyć niebieskie częstotliwości. Efekty będą stopniowe, czyli przejście od zimnej barwy w ciepłą będzie płynne. Powinno to wpłynąć na nasze zdrowie, bo to światło decyduje o odpowiednim wprowadzeniu w sen.

Eve Light Strip Adaptive Lighting

Wrócę jeszcze do Night Shift w iPhone’ach i iPadach, bo całość funkcjonuje praktycznie w ten sam sposób. Sądzę nawet, że wszystko będzie zsynchronizowane. Jeśli w domu korzystamy z oświetlenia z adaptacyjnym oświetleniem, mamy sprzęt Apple, to wspólnie postarają się dopasować ze światłem. Jeśli w dzień jest pochmurno to automatyka także zadziała.

Na koniec jeszcze ważne informacje związane z urządzeniem  i uruchomieniem Adaptive Lighting. Żeby z tego korzystać potrzebna jest apka Eve na iOS, gdzie aktualizowany będzie firmware. Dopiero potem możemy przejść na korzystanie z Apple Dom (najpierw będzie potrzebny jakimś hub HomeKit, np. HomePotem lub Apple TV). Przy okazji dodam, że Eve zaktualizowało też opcje Eve Cam, by funkcjonowała z bezpieczniejszym HomeKit Secure Video (tu wykrywanie twarzy), zyskała Activity Zones i wyświetlała obraz na Apple TV.

źródło: evehome.com