Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 333 to szesnasty tydzień 2024 roku, a w nim m.in.:

  • TechMix 323 DermaSensor
    Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 323
    DermaSensor (foto: dermasensor.com)

    flagowa seria smartfonów Huawei to teraz Pura

  • Black Shark Ring to kolejny smart pierścień
  • Motorola Edge 50 Ultra z peryskopem
  • jak sprzedawały się w Q1 2024 smartfony?
  • ruszył Honor Magic Moments Awards 2024

Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 13-19.04.2024 roku, ale i poprzednich przeglądów (wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych).


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a że amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych smartfonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na Insta, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę):

Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #122


To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. Właśnie skończyłem testy Honora 90, czyli smartfona z dwustumegapikselowym sensorem fotograficznym. Pierwszym tej rozdzielczości, który mogłem sprawdzić w dłuższym kontakcie.

Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


2. Insta360 X4 z 8K (gadżet tygodnia)

Insta360 wyrobiło już sobie markę w segmencie kamerek akcji. Od lat oferuje konkurencyjne dla GoPro rejestratory obrazu, a w niektórych aspektach nawet je przewyższając. Firma od samego początku stawiała na rozwiązania sferyczne i nie inaczej jest w najnowszym modelu X4. Jak zwykle gadżet umożliwi nagrywanie bez specjalnego kadrowania, które potem samodzielnie sobie wytniemy z panoramicznego zapisu. Omawiany model jest pierwszym tego producenta z formatem 8K. Poprzednik oferował 5.7K, więc doświadczymy znacznego skoku. Będzie to miało spore znaczenie dla wspomnianego przed chwilą wycinania fragmentu video. Powinniśmy poczuć poprawę szczegółów po zbliżaniu.

Co jeszcze udoskonalono w Insta360 X4? Oprócz 8K jest m.in. dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Poniżej wylistowałem ciekawsze specyfikacje nowej kamerki akcji. Więcej o konkretnych parametrach napisałem w przeglądzie mobilnej fotografii, gdzie znajdziecie dokładniejsze specyfikacje kamerki. Insta360 X4 w bazowej wersji ma kosztować 560€.


Kącik liczb tygodnia:

  • 333 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1783 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (ok. pięć lat)
  • 10047 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 6.04.2024 – ruszył Honor Magic Moments Awards 2024 (zgłoszenia zdjęć do 6.08.2024)
  • 104MB/s – taki transfer otrzymają w 2025 roku karty SanDisk xtreme Pro SDUC UHS-I ( AnandTech twierdzi, że UHS-I Class 10 może uzyskać nawet 170MB/s
  • 125W – takie ładowanie otrzymała Motorola Edge 50 Ultra (i 50W bezprzewodowo)
  • 1 mld $ – na takiej kwoty zbiorczy pozew otrzymało na terenie Wielkiej Brytanii Apple (1500 developerów uważa, że gigant nadużył pozycji rynkowej przy prowizjach przy zakupach aplikacji)
  • 7.8%  – o tyle zwiększyła się sprzedaż smartfonów w Q1 2024 | wg IDC
  • 11% – o tyle wzrosła sprzedaż smartfonów Q1 2024 wg badań Canalys
  • 60 mln – tyle sztuk smartfonów sprzedał Samsung w Q1 2024 (koreański gigant wrócił na pozycję lidera z 21% udziałów – poprzednim liderem zestawienia było Apple) | wg IDC
  • 50.1 mln – tyle iPhone’ów sprzedało Apple w Q1 2024 (-10%, udziały 17.3%) | wg IDC
  • 40.8 mln – tyle smartfonów sprzedało Xiaomi w Q1 2024 (14% udziałów) | wg IDC
  • 289 mln – tyle smartfonów sprzedano łącznie w Q1 2024 | wg IDC

  • 8K – taką rozdzielczość otrzymała kamerka akcji Insta360 X4 (pierwsza taka tej marki)
  • 256 GB – tyle minimum pamięci będzie posiadał wejściowy model iPhone’a 16 Pro (nie spowoduje to zwiększenia ceny – 999$) | wg LeaksApplePro
  • 6- na tyle kolejny rynków wchodzi nubia (submarka ZTE)
  • 10.7Gbps – taką prędkość zaoferuje pamięć LPDDR5T RAM od Samsunga (o 25% lepiej od X). Pamięć ma zadebiutować w drugiej połowie roku. Samsung opracowuje też LPDDR6
  • 300 000 – tyle cykli wysuwania obiektywu wytrzyma nowy aparat w Huawei Pura 70
  • 9.7 mln (+42%) – tyle gogli VR/AR sprzedano w 2024 roku | wg IDC
  • 20% – o tyle Samsung zwiększył możliwości modemu Snapdragon X75 (dostępnego w chipach Snapdragon 8/8s Gen 3) dzięki technologii Samsung 5G vRAN tz 2.1GHz (FDD) i 3.5GHz (TDD). Specyfikacja 3GPP Release 17 oznacza jeszcze szybsze połączenie w ramach sieci 5G
  • 9.33 mln – tylu użytkowników przybyło Netflixowi w Q1 2024
  • 270 mln – tylu użytkowników ma już serwis Netflix
  • 199$ – do takiej kwoty obniżono cenę gogli Meta Quest 2
  • 2.30GHz + 3x 2.18GHz + 4x 1.55GHz i GPU Maleoon 910 z 750 MHz – to nowe, lepsze osiągi procesora Kirin 9010 od Huawei (7nm) przygotowanego dla serii Pura 70

3. Nintendo Indie World Showcase (event tygodnia)

Nintendo to spece nie tylko od platform z grania, ale i samych gier. Japończycy budują nieco słabsze technicznie konsole, ale często z mniej typowymi rozwiązaniami, no i mnóstwem grywalnych tytułów. W trakcie ostatnich lat gigant branży gier prowadził mnóstwo prezentacji Direct dla swoich nowych pozycji, ale i Indie World Showcase poświęconych tytułom niezależnym dla Nintendo Switch. W tygodniu odbyła się demonstracja tych drugich. Co ciekawego zmierza jeszcze na ponad siedmioletni już gadżet? Katalog kolejnych gier pokazuje, że na sprzęt wielkiego N będzie jeszcze w co grać!

Przez 20 minut pokazano zwiastuny wielu gier. Oczekujący Hollow Knight: Silksong będą jednak zwiedzeni. Tej gry niestety w trakcie eventu online nie pokazano. Większość z propozycji otrzymała daty premiery. Nie będę ględził. Co bardziej zainteresowani odpalą załączony filmik. BTW: nowa generacja Switcha jest spodziewana na początku 2025 roku (plany sugerowały końcówkę 2024, ale najwyraźniej się zmieniły).

4. Smartfon wykryje problemy z sercem (aplikacja tygodnia)

Przyzwyczailiśmy się już do ubieralnych czujników. Śledzą biomarkery z poziomu nadgarstka, palca, skroni (okulary), a nawet słuchawek, czy sensorów na klatkę piersiową. Nie wymieniłem zapewne wszystkich odmian wearables potrafiących analizować aktywność i zdrowie. Jest tego sporo. Każdy z nich w standardzie ma jakieś czujniki pracy serca. Czy do wykrywania ewentualnych schorzeń naszego najważniejszego mięśnia może posłużyć sam smartfon? Naukowcy z fińskiego University of Turku uważają, że tak! Telefon i aplikacja mogą wystarczyć, by ocenić stan zdrowia.

Studim wykazało, że przyłożenie telefonu do klatki piersiowej (i odpowiednia aplikacja) wystarczy do diagnozowania potencjalnego zagrożenia dla zdrowie z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak dobrze zdajecie sobie sprawę, wczesne wykrycie ewentualnych oznak prowadzących do schorzeń uławia leczenie. Wykorzystanie do tego celu smartfona mogłoby pomóc i to bardzo, bo właśnie czas i regularność badań są najważniejsze. Wyciągnięcie telefonu z kieszeni i szybki pomiar mogą zasugerować do wykonania badań, których nie wszyscy wykonują z wielu powodów. W tym przypadku wytrenowano algorytmy uczenia maszynowego dla żyroskopoów i akcelerometrów, a więc dwóch najpopularniejszych sensorów w naszych smartfonach. Wystarczą do wykrywania drobnych zmian wibracji serca.

Analizy przeprowadzono na ponad tysiącu wolontariuszy. 217 z nich miało już wcześniej zdiagnozowane choroby serca. Pozostałe były zdrowe. Telefon z aplikacją analizował i porównywał wzorce, dzięki czemu uzyskał 89% skuteczność w badaniach (wynik z czasem jeszcze poprawić). Dodam, że poprzedni próby przygotowania podobnej aplikacji opierały się o rejestrację głosu lub zmiany barwne na twarzy. Wszystkie trzy przykłady pokazują, jak ciekawe można stworzyć narzędzia. Wyobraźcie sobie, że kiedyś takie propozycje będzie proponować AI (samodzielnie zauważają trendy mogące służyć do konkretnych celów). Rozwiązania, na które wpadamy najczęściej jako naukowcy.


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).

  • seria Motorola Edge 50 (Pro, Fusion i Ultra)
  • słuchawki Motorola Moto Buds i Moto Buds+
  • nowe serie smartfonów Realme P1 i P1 Pro (Indie)
  • nowa seria smartfonów Huawei Pura 70 zamiast P70 (Chiny)
  • smartfony Huawei nova 12s, 12 SE oraz 12i (Europa)
  • smartfon vivo V40 SE (Europa)
  • gamepadowy adapter Razer Kishi Ultra dla większy smartfonów i iPadów Mini

  • smart ciśnieniomierz Garmin Index BPM dostępny poza USA (certyfikacje)
  • słuchawki TWS Nothing Ear i Ear (a) w przedsprzedaży
  • smartfon Samsung Galaxy M55 dotarł do Europy
  • smart pierścień Black Shark Ring
  • ZAPOWIEDŹ: 23 kwietnia tablet OnePlus Pad Go i zegarek OnePlus Watch 2 (Europa)
  • ZAPOWIEDŹ: na początku maja updat OneUI 6.1 z Galaxy AI dla Galaxy S22, Flip4, Fold4
  • ZAPOWIEDŹ: 7 maja Sony przedstawi nowe smartfony Xperia

5. Motorola Edge 50 Ultra (smartfon tygodnia)

W połowie kwietnia Motorola przedstawiła serię Edge 50, wśród której topową odmianą jest model Ultra. Należąca do Lenovo marka chce rywalizować w segmencie premium, więc w tym roku w najmocniejszym wariancie Android proponuje peryskopowy teleobiektyw – najnowszy standard high-endowych smartfonów z lepiej wyposażonymi modułami fotograficznymi. W sumie trzy sensory. Wszystkie ciekawe, więc temat zdjęć powinien spełniać wymogi użytkownika. Motorolę Edge 50 Ultra zaoferowano m.in. w kolorze 2024 roku (wg Pantone), czyli Peach Fuzz.

Telefon ma się czym pochwalić. W praktycznie każdym obszarze wygląda bardzo dobrze. Nie wszędzie jest ultra, ale jak na Motorolę, to naprawdę przykładne specyfikacje:

  • ekran: zakrzywiony 6.7” P-OLED (2712 x 1220), 144hz, 10-bit z HDR10+ i 2500 nitów (szczytowo)
  • chip: Snapdragon 8s Gen 3 ( w Pro zastosowano Snapdragona 7 Gen 3)
  • konfiguracja: 12/16GB RAM (LPDDR5X) i 512 GB lub 1 GB (w UFS 4.0)
  • foto: 50 mpx (sensor główny 1/1.3″) + 64 mpx (peryskopowy tele 3x) + 50 mpx (ultra wide z makro)
  • selfie: 50 mpx z autofocusem i slow-motion (1080p w 120fps)
  • bateria: 4500 mAh z ładowaniem 125W (50W bezprzewodowo)
  • łączność: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Ultra Wide Band (UWB), USB-C z USB 3.2 i DisplayPort 1.4
  • audio: głośniki stereo z Dolby Atmos i Dolby Head Tracking (dla słuchawek TWS)
  • certyfikacja szczelności zgodna z IP68 i ekran z Gorilla Glass Victus
  • cena Motoroli Edge 50 Ultra: od 4499 zł (1000€) – dostępność jeszcze w Q2 2024

Czytaj więcej o: smartfony tygodnia #118

6. Pierścień Black Shark Ring (wearable tygodnia)

wearables 110 black shark ring
Black Shark Ring (foto: Black Shark na Weibo)

Ostatnio wspominałem, że segment inteligentnych pierścieni mocno w tym roku przyspieszy, a to m.in. za sprawą Galaxy Ringa, którego Samsung szykuję na lipcowe Galaxy Unpacked. Kolejnym producentem, trochę nieoczywistym, jest Black Shark, czyli gamingowa submarka od Xiaomi. Ich Ring ma śledzić najważniejsze parametry aktywności i zdrowia, a przy tym zapewnić nawet 180 dni działania, biorąc pod uwagę bank energii w malutkim etui (na wzór słuchawek TWS). W opisie oferowanych rozwiązań znalazłem zapis o Smart Touch, czyli zapewne rodzaj jakiejś kontroli wybranych funkcji sparowanego smartfona. Pierścień ma analizować tętno, SpO2, sen, czy temperaturę skóry, czyli komplet standardów. Model ma być oferowany w czarnej lub srebrnej odmianie. Biżuteria ma w profilu 2.2 mm, więc jest smukła. Na razie nie wspomniano o cenie i dostępności gadżetu.

Czytaj więcej o: wearables tygodnia #109


Kącik ciekawostek tygodnia:

  • Google Pixel 9 otrzyma komunikator satelitarny (jak iPhone w 2022). Będzie natywnie oferowany w nadchodzącym systemie Android 15
  • vivo X100 Ultra ma być aparatem fotograficznym z funkcją telefonu (zwiastuje marka)
  • Apple planuje niebawem uruchomić naprawy z wykorzystaniem używanych części zamiennych (jesienią obejmie wybrane modele iPhone’ów)
  • problem Ghost Touchingu może dotyczyć też starszych modeli Apple Watchów (w tej chwili zalecany jest restart systemu watchOS, który jakoś radzi sobie z uciążliwościami reakcji bez dotyku)
  • iPad Air 12.9″ otrzyma ekran Mini LED | wg Rossa Younga z DSCC
  • HMD wspólnie z Heinekem i Bodega przygotowali uproszczonego flip-phone’a do życia bardziej offline. The Boring Phone to składany telefon o mniej skomplikowanej konstrukcji

  • w nowych Apple Watchach mogą zadebiutować oszczędniejsze ekrany OLED od LG Display | wg The Elec
  • patenty wskazują na tryb wykrywania tonięcia w Apple Watch X (model na dziesięciolecie gadżetu)
  • składany Google Pixel Fold 2 może otrzymać nazwę Pixel 9 Pro Fold | wg OnLeaks
  • YouTube wzmacnia walkę z ad-blockami przez aplikacji mobilne third-party
  • iOS 17.5 pozwoli pobierać aplikacje przez strony internetowe (w alternatywie dla App Store). Tylko użytkownikom na terenie Unii Europejskiej (efekt Digital Markets Atc)
  • AltStore PAL to pierwszy zatwierdzony przez Apple zewnętrzny sklepik z aplikacjami dla iOS (alternatywny dla App Store). Oczywiście dostępny wyłącznie na terenie UE
  • TikTok Notes to taki odpowiednik Instagrama dla chińskiego serwisu (rozpoczął eksperymentalne testy na terenie Kanady i Australii)
  • Mapy Google dla Androida i Android Auto z lepszą nawigacją do stacji ładujących pojazdy EV

7. PaintCam Eve (smart home tygodnia)

Kamery do pilnowania naszego mienia potrafią dziś naprawdę wiele. Wyposażane są w przeróżne czujniki, a także coraz to ciekawsze algorytmy AI, która rozpoznaje sytuacje i reaguje według potrzeb domowników. PaintCam Eve od słoweńskiego startupu (który uruchomi niebawem kampanię w crowdfundingu) zaproponuje coś więcej. Coś kontrowersyjnego, ale jakże przekonującego. Jak sama nazwa sugeruje, kamerka ustrzeli intruza kulkami od paintballa. Dostaliście kiedyś taką kuleczką? Pozostają siniaki, więc poziom odstraszania wystarczający. Oczywiście oddzielną kwestią pozostają kwestie humanitarne (a raczej rozsądkowe, bo przecież jest ryzyko trafienia kogoś w twarz). Co prawda, twórcy obiecują system rozpoznawania osób, ale mimo wszystko, brzmi to dość ostro. Systemem „obrony” zajmie się AI, które będzie śledziło osoby w kadrze i automatycznie strzelało w ich kierunku. Widzę coś o trybie zdalnym i autonomicznym w przypadku utraty łączności z Internetem.

Czytaj więcej o: smart home tygodnia #99

8. AOKZOE A2 Ultra (gaming tygodnia):

mobilne granie 145 aokzoe a2 ultra
Aokzoe A2 Ultra (foto: Aokzoe)

AOKZOE to jedna z marek, która oferuje PC-konsolki już od kilku lat. Seria modeli oznaczana symbolem A2 ma kolejnego członka rodziny. W odmianie Ultra pojawią się układy Intela, a więc procesory rzadziej stosowane w tej kategorii urządzeń. Większość handheldów bazuje na chipach AMD Ryzen. W AOKZOE A2 Ultra do dyspozycji będzie Intel Metero Lake dla przenośnych urządzeń. Oznacza to, że gracze będą korzystać z połączenia Intel Core Ultra 7 ze zintegrowaną grafiką Intel Arc. Gadżet jest oferowany z typowymi dla segmentu elementami. Poniżej najważniejsze ze specyfikacji odmiany Ultra (ceny jeszcze nie podano):

  • kompletem przycisków kojarzonych z mobilnymi konsolkami (wraz podświetleniem RGB oraz efektami Halla i podwójnym joystickiem)
  • układ Intela o dwa razy lepszych osiągach od poprzednika (użyto tu prawdopodobnie podobnego procesora do tego z MSI Claw, czyli Intel Core Ultra 7 155H z grafiką Intel Arc z ośmioma rdzeniami Intel Xe GPU) – wciąż chyba nieco słabiej od AMD
  • ekran: 7-cali (1920 x 1200 pikseli)
  • pamięć: 32GB lub 64GB RAM (LPDDR5x-7467) i PCIe 4.0 M.2 2280
  • łączność: najnowsze protokoły Wi-Fi 7 oraz Bluetooth 5.4
  • porty: 2 x USB Type-C, USB Type-Am słuchawkowy 3.5mm i czytnik kart microSD
  • bateria: 12600 mAh (do 3h działania) – czas pracy jest słabszy od Ryzenów, ale może Intel wyda z czasem jakieś nowe sterowniki poprawiające długość działania konsolki

Zobacz też: mobilne granie #145

9. Volla Tablet z Ubuntu Touch (crowdfunding tygodnia):

Coraz rzadziej piszę na blogu o tabletach. Najwięcej miejsca poświęcam ich właśnie w przeglądach tygodnia. Jakiś czas temu firma Volla oferowała smartfony ze „zdegoogle’owanym” Androidem. Teraz podobne kroki poczyniła w wobec większych mobilnych urządzeń. Volla Tablet już przedstawiano, ale dopiero teraz zdecydowano się na rozpoczęcie dla niego zbiórki w crowdfundingowym serwisie Kickstarter. Zainteresowani mogą tam składać wcześniejsze rezerwacje na sprzęt. Ze zniżkami. Czy warto?

Projekt jest skierowany do konkretnego użytkownika. Takiego, który woli wyczyszczony z niepotrzebnych usług (m.in. Google) software. Volla Tablet oferuje system Volla OS oparty na Androidzie, ale bez zbędnych aplikacji. Platforma działa na dystrybucji GNU/Linux – Ubuntu Touch. Na pokładzie procesor MediaTek Helio G99, 12 GB RAM i 256 GB  na dane. Są opcjonalne akcesoria, a konkretnie okładka na ekran (12.3″ z 2560 x 1600 pikseli) z podświetlaną klawiaturą oraz rysik. Korzyścią z wymienionego oprogramowania jest zwiększone bezpieczeństwo i prywatność korzystania z tabletu. Tylko tyle i aż tyle! Ceny startują od 528€. Wysyłkę wyznaczono na październik.

10. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.

Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!