Podobnie jak przed rokiem, Google zapowiedziało i częściowo odsłoniło swoje flagowe smartfony nowej generacji na wiele miesięcy przed ich planowanym debiutem. Zwiastun Pixeli 7 pojawił się już podczas majowych Google I/O dla developerów. Czas na oficjalny pokaz pełnego potencjału nowego duetu z Androidem 13 prosto z pudełka.

Na pokładzie m.in. druga generacja autorskiego chipa Tensor, kolejne poprawki zdolności fotograficznych i kilka kolejnych funkcji, których nie zobaczymy w telefonach z Androidem innych marek.

Google Pixel 7 Pro

Google Pixel 7 z Tensor G2

W zeszłym roku Google postanowił skorzystać z mocy obliczeniowej własnego procesora. Dzięki temu z hardware’u Pixeli wydobyto więcej, bo chip przygotowano specjalnie pod konkretną konstrukcję smartfonów. Rynek spodziewał się, że w Pixelach 7 i 7 Pro zobaczymy udoskonaloną wersję tego układu. Tak też się stało. Tensor G2 to w zasadzie, obok nowego teleobiektywu, jedna z niewielu wyraźniejszy poprawek względem poprzednika.

Procesor będzie wydajniejszy i oszczędniejszy, bo wykonany w litografii 4 nm (pierwszy Tensor w 5 nm). CPU jest to samo, ale z podkręconym zegarem. Więcej poprawiono w GPU. Tutaj pojawia się Mali-G710 MC10, który ma być o 35% konkretniejszy przy przetwarzaniu danych używając uczenia maszynowego. Zaraz powiem, gdzie zobaczymy tego efekty. Ogółem Tensor drugiej generacji będzie szybszy w AI o 60% oraz o 20% wydajniejszy.

Google Pixel 7 – fotografia

Od razu przejdę do aplikacji fotograficznej, bo tu też są nowości. Jak zwykle, zarówno hardware’owe, jak i software’owe. Zacznę od tych drugich, bo nawiązują do nowego Tensora. Jego potencjał będzie wykorzystany w aplikacji Pixel Camera, gdzie przybyły nowe funkcje. Tryb Photo Unblur (wyjątkowy dla nowych Pixeli 7) użyje google’owskich efektów AI do usuwania rozmyć i szumów, np. ze starszych zdjęć. Takich, które chcieliśmy usunąć, bo wydawały się poruszone lub niezbyt ostre.

Google Pixel 7Teraz zajrzyjmy do modułu z sensorami. Ma podobny, charakterystyczny wygląd, co poprzednik. Główny aparat jest wciąż ten sam. Podobnie chyba z ultraszerokokątnym obiektywem, który teraz ma AF i ujjęcia makro. Większy upgrade znajdziemy w teleobiektywie. Będzie miał lepsze zbliżenie. Z 4 do 5x. Zawsze coś. Poniżej właściwości wszystkich dostępnych w Pixelu 7 Pro obiektywów:

 • 50 mpx z f/1.85 (sensor główny 1/1.31” o kącie 82°) z pikselami 1.2µm (jest tryb łączenia czterech sąsiednich do zwiększenia czułości) i wsparcie OIS/EIS
 • 12 mpx (ultra wide z polem widzenia 125.8°), piksele 1.25µm, AF i makro
 • 48 mpx (teleobiektyw) z bezstratnym zoomem 5x i cyfrowym 30x Super Res Zoom
 • selfie: 10.8 mpx z kątem 92.8° (Pixele 6 miały 8 mpx z 84°)

Jeśli chodzi o video to aparat poradzi sobie z filmami w 4K z 30 lub 60 fps. Ujęcia mogą być rejestrowane w 10-bitowym HDR. Google podjęło nawet współpracę ze znanymi serwisami społecznościowymi (TikTok i Snapchat), by dostarczać tam lepszej jakości nagrania. Chip Tensor G2 ma przy okazji tworzyć kinowy efekt rozmycia i poprawić stabilizację obraz.

W czym gorszy będzie układ bazowego Pixela? Kamerka główna ta sama, ultra wide też. Zabrakło po prostu tele. Zbliżenia zatem będą wyłącznie cyfrowe, ale z Super Res Zoom podkręconym możliwościami Tensora.

Google Pixel 7 – specyfikacje

Pixele to flagowce, więc ogólne parametry mają na odpowiednim poziomie, szczególnie w kwestii wyświetlacza. Ekrany są nieco inne, ale oba na poziomie. Google poprawiło czas pracy baterii. Mimo, że w Pixelu 7 bateria jest mniej pojemna od poprzedniego modelu to telefon będzie działał dłużej. W Pro pojemność pozostała na tym samym poziomie i są też korzyści z optymalizacji softu (i Tensora). Cenowo nieźle, przynajmniej w porównaniu do flagowych konkurentów. Wnętrze nie jest aż tak interesujące, jak specyfikacje rywali, ale Google nadrabia oprogramowaniem i własnym procesorem.

 • ekran (Pixel 7): płaski 6.32” AMOLED (2400 x 1080), 90Hz i 1400 nitów (szczytowej jasności)
 • ekran (Pixel 7 Pro): 6.71″ AMOLED LTPO (3120 x 1440), 10-120Hz i 1500 nitów (szczytowej jasności) z mniejszymi zakrzywieniami od zeszłorocznego panelu
 • czytnik palca zintegrowany z wyświetlaczem
 • chip: Tensor G2 (własny chip Google)
 • konfiguracje Pixel 7: 8 GB RAM i 128/256 GB na dane (bez slotu na microSD)
 • konfiguracje Pixel 7 Pro: 12 GB RAM i 128/256/512 GB na dane (bez slotu na microSD)
 • fotografia: 50 mpx + 12 mpx (ultra wide) + 48 mpx (Pro)
 • selfie: 10.8 mega w ekranowym otworku
 • bateria: 4355 mAh i 5000 mAh (Pro) z bezprzewodowym i wstecznym ładowaniem
 • certyfikacja szczelności: zgodna z IP68
 • system: Android 13 (3 aktualizacje systemu i 5 lat zabezpieczeń)
 • cena Pixeli 7: od 650€ (bazowy model) i 900€ (Pro)

źródło