Fanów klocków LEGO można podzielić na kilka grup. Do najbardziej kreatywnej należą osoby, które przyciągają zestawy z serii Technic i Mindstorms. W tej pierwszej budowało się odwzorowania pojazdów (pneumatyka, elektronika, siłowniki, ośki), natomiast ta druga jest bardziej dopasowana do współczesności: nie tylko tworzymy konstrukcje np. robotów, ale programujemy im działania. Obie grupy należą do tych bardziej zaawansowanych i oprócz tego, że mają sporo modeli z instrukcjami to otwierają drogę do tworzenia bardziej skomplikowanych. LEGO MINDSTORMS Robot Inventor proponuje pierwszy nowy zestaw od chyba siedmiu lat. Oczywiście z własną aplikacją.

LEGO MINDSTORMS Robot Inventor

LEGO MINDSTORMS Robot Inventor – 949 części

Seria Mindstorms rozbudowuje zakres swoich możliwości i szuka nowinek, dzięki którym młode umysły znajdą adekwatne do ich czasów obszary rozwoju. Na przykład całkiem niedawno (pisałem o tym w którym z podsumowań #TechMix) LEGO Group uruchomiło LEGO MINDSTORMS Voice Challenge, gdzie poszukiwano pomysłów na łączenie klocków z komendami głosowymi Alexy. Można tam było zgarnąć prawie 100 tysięcy dolarów (możliwe, że akcja jeszcze trwa, ale nie śledziłem jej losów zbyt dokładnie). Najnowsza seria Robot Inventor ma dorzucić pięć nowych projektów do zbudowania.

Zestaw dla odkrywcy ma zawierać prawie 1000 elementów. Wśród nich mają być czujniki kolorów, zbliżeniowe, kilka motorków, „inteligentny HUB” na Bluetooth, no i sporo klasycznych klocków w stylu Mindstorms. Prawdopodobnie bezproblemowo zastosujemy sporo tych z innych kompletów tej serii. Generalnie to wszystko ma służyć edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), czyli przedmiotów ścisłych. Ważną częścią ma tu być wspomniane już wcześniej programowanie, dzięki któremu przez zabawę najmłodsi wdrożą się w wiele podstaw. Później będzie to zachęcało do podejmowania trudniejszych wyzwań i zainteresowanie się poważnym kodowaniem.

LEGO MINDSTORMS Robot Inventor zestaw DIY

Robot Inventor – pięć projektów i Scratch

Napisałem przed chwilą, że w pudełku znajdziemy instrukcje do budowy pięciu robotów. Wszystkie widać na załączonym obrazku. Są możliwie różnorodne, by dać dzieciakom więcej opcji. Każdy wykorzysta te najważniejsze elementy, czyli czujniki, hub i motorki. Oczywiście nie złożymy wszystkich jednocześnie. To pięć różnych konstrukcji bazujących na podobnych częściach. Roboty mają wyczuwać otoczenie, więc można im potem nadawać ruch, reakcje i zadania. Jedne roboty jeżdżą, inne „chodzą”, kolejne chwytają.  Intelligent Hub przypomina trochę w rozwiązaniach to, co znaleźliśmy wcześniej w zestawie LEGO Spike Prime. Jest to macierz LED 5×5 do animowania „twarzy”. 6-osiowy żyroskop z akcelerometrem, głośniczkiem, portem MicroUSB i Bluetooth otwierają drogę do naprawdę nietypowych zabawek. Jest aż sześć portów input-output, więc prawie nie ma ograniczeń w budowaniu.

Robotom można nadać trochę własnej „osobowości”. W komplecie jest aplikacja LEGO Mindstorms Robot Inventor App, dzięki której te wszystkie efekty się wdroży. Działa na iOS oraz Androidzie, ale też Windows 10 i macOS. Kod wykorzysta to Scratcha, czyli wizualny, uproszczony język dla młodszych programistów. Trochę bardziej zaawansowane rzeczy zbudujemy przez Pythona. To programowanie typu drag-and-drop (przesuń-upuść). Świetne do zabawy w DIY. W bazie jest 50 wyzwań i zadań do zainteresowania całą zabawą. Wszystko rozwinie kompatybilność z serią Technic i System. Jak się pewnie domyślacie, nie będzie to tania zabawka. LEGO wyceniło Mindstorms Robot Inventor na niecałe 360€ (czyli średnio 72€ za robota).

źródło: LEGO