Xiaomi zaproponuje już trzecią generację składanego smartfona w wertykalnym formacie, czyli tego (jak ja to określam) książeczkowego. Chiński gigant nową jednostką pręży muskuły, ale co z tego, jak po raz kolejny nowe urządzenie przeznaczono wyłącznie na rynek lokalny. Globalnie firma się poddaje i nie podejmuje rękawicy. Inni producenci z Państwa Środka zaczęli międzynarodową ekspansję. Xiaomi Mix Fold 3 nie będzie dostępne międzynarodowo, ale dla zasady przyjrzę się jego potencjałowi. Co ciekawego zaoferuje składany Android od Xiaomi?

Xiaomi Mix Fold 3 – najsmuklejszy ze „składaków”

Rywalizacja w segmencie składanych smartfonów jest coraz ostrzejsza, ale nadal na zbudowanie takiej konstrukcji mogą pozwolić sobie tylko znaczące na rynku marki. Modele z zamykanym, giętkim ekranem to wciąż głównie high-endowe flagowce. Nie inaczej jest w przypadku Xiaomi Mix Fold 3. Ten format Androidów nadal należy do unikatowych i niszowych, co łączy się z wyższą ceną. Xiaomi nieprzypadkowo skupia się wyłącznie na chińskim wydaniu tego projektu. Zapewne z uwagi na wiele zmiennych. Foldom nadaje najbardziej prestiżowe znaczenie.

Xiaomi Mix Fold 3

Mówiło się, że trzecia odsłona składanego Mixa będzie najsmuklejszą na rynku, ale okazało się to nieprawdą. W ostatnim czasie rekord ten pobił Honor Magic V2 (możliwe, że globalna edycja zostanie przedstawiona na wrześniowych targach IFA w Berlinie) schodząc poniżej 1 cm (dokładnie do 9.9 mm po zamknięciu). Xiaomi Mix Fold 3 ma w profilu 5.26 mm po otwarciu ekranu i 10.89 mm w zamkniętej formie. Progres w stosunku do poprzednika jest zatem nieznaczny, ale jest. Xiaomi Mix Fold 2 miał odpowiednio 5.4 mm i 11.2 mm.

Xiaomi Mix Fold 3 – wytrzyma 500 000 złożeń/otwarć

Nowa, smuklejsza konstrukcja (elementy zajmą o 17% mniej przestrzeni) będzie też wytrzymalsza (14 mikro zawiasików). Xiaomi Mix Fold 3 gwarantuje nawet 500 tysięcy złożeń/rozłożeń, co na pewno robi wrażenie. Ostatnio widziałem gdzieś w sieci porównanie testu dwóch mniejszych flipów, ale w ręcznym otwieraniu i zamykaniu „składaków” i rezultaty były różne. Przede wszystkim, pokazały, że manualne zginanie urządzenia lepiej odwzorowuje jakość konstrukcji niż laboratoryjne analizy przy pomocy robotów (składających telefony). Efekt był ciekawy, bo model z certyfikacją do 400 tysięcy akcji zacząć padać już przy ok. 120k, a ten z certyfikacją 200 tysięcy wytrzymał ponad 400k.

Wracając do Xiaomi, firmie udało się odchudzić, ale nie wiem czy uprościć mechanizm. Efektowna liczba złożeń/rozłożeń wynika z trzystopniowej konstrukcji. Jeśli was to ciekawi to doprecyzuję – 14 elementów jest ruchomych, a łącznie zmieszczono ich 198. Wcześniejsza, dwustopniowa generacja miała 8 ruchomych i 87 łącznie. Niektóre części są wykonane ze wzmocnionej stali i karbonowej ceramiki. Zawias ma pozwolić na odchylanie ekranu w zakresie 45°-135°, co ważne dla poszczególnych trybów pracy urządzenia. Tak teraz projektuje się telefony!

składany Xiaomi Mix Fold 3

Zastanawiam się, kiedy producenci elektroniki wykorzystają tu giętkie materiały. Aha, rzecz jasna, po zamknięciu smarfona nie ma wyraźnego prześwitu, więc całość domyka się do końca. Myślę, że powoli mogę już przestać to podkreślać. To już w „składakach” standard.

Xiaomi Mix Fold 3 – fotografia

Aspekty fotograficzne większych modeli w składanym formacie są już na poziomie premium. Tym mniejszym (flipom) jeszcze sporo brakuje, ale wertykalne jednostki mają się już czym pochwalić. Każdy model najnowszej generacji dysponuje już bardzo dobrym zestawem aparatów. Xiaomi Mix Fold 3 ponownie uwzględni tu wsparcie marki Leica, z którą podpisano strategiczną współpracę na kilka lat.

Xiaomi zawarło w składanym modelu kilka rozwiązań z ostatnich swoich flagowców normalnej konstrukcji, m.in. optykę Leica Vario-Summicron. Jak zwykle też w trybie fotograficznym wykorzystywana będzie składana konstrukcja telefonu: dwie części zgiętego wyświetlacza oraz stabilizacja „tripoda” (odgięty panel oparty na podstawce). Mix Fold 3 ma aż cztery sensory i prawie wszystkie z optyczną stabilizacją obrazu.

Xiaomi Mix Fold 3

Zestaw kamerek prezentuje się naprawdę nieźle. Pamiętajcie, że mówimy o składanym telefonie. Xiaomi nie zaoferowała high-endowego zestawu, ale wszystkie z aparatów mają bardzo dobre właściwości:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor 1/1.56″), z PDAF, OIS
  • 10 mpx z f/2.0 (teleobiektyw 75 mm) z PDAF, OIS, 3.2x zoom optyczny
  • 10 mpx z f/2.9 (peryskopowy tele 115 mm) zPDAF, OIS, 5x zoom optyczny
  • 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 120˚) z AF
  • selfie: 20 mpx (sensor wide 1/3.4″) w obu ekranach

Xiaomi Mix Fold 3 – specyfikacje

Już wspominałem, że Mix Fold 3 to high-endowiec, więc pewnie spodziewacie się odpowiednich parametrów. Część specyfikacji przeniesiono z wcześniejszej generacji, jak np. proporcje i przekątne wyświetlaczy. Teraz są w technologii E6 (od Samsunga). Podrasowano wydajność. Na pokładzie jest najmocniejszy ze Snapdragonów (podkręcony do 3.36GHz, jak dla topowych Galaxy, które miały go początkowo na wyłączność). Ciekawie wygląda najdroższa edycja z ceramicznym włóknem na pleckach, dzięki której telefon jest znacznie wytrzymalszy.

  • ekran zewnętrzny: 6.56″ E6 OLED LTPO (FHD+), 120Hz, z pokryciem Gorilla Glass Victus 2 i 2560 nitów jasności (szczytowo)
  • ekran wewnętrzny: 8.03″ E6 OLED LTPO (1960 x 2160), 120Hz w technologii Ultra Thin Glass (UTG), ze wsparciem HDR10+ i Dolby Vision
  • czytnik palca z ekranu przeniesiono na bok telefonu
  • certyfikacja wytrzymałości mechanizmu składania: 500 000 (TÜV Rheinland)
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 z podkręconym rdzeniem 3.36GHz
  • konfiguracje:  12/256 GB, 16/512 GB i 16GB/1TB (LPDDR5X i UFS 4.0)
  • audio: głośniki stereo z kalibracją Harman Kardon i Dolby Atmos
  • bateria: 4800 mAh z przewodowym 67W i bezprzewodowym 50W
  • system: Android 13 z nakładką MIUI 14 (specjalnymi, „składanymi” funkcjami)
  • cena Xioami Mix Fold 3: od 8999 juanów (ok. 1250$)

źródło: Xiaomi (Weibo)