Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Drugi tydzień marca 2017. #TechMix VOL. 32

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w drugim tygodniu marca? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Messenger Day globalnie

Messenger Day to klon Snapchata, ale dla facebookowiczów. FB zapowiadało jego powstanie, a w wybranych krajach przeprowadzono pierwsze testu. Serwis zaczął globalną ekspansę i pojawia się w komunikatorze. Nie dało się wykupić Snapa (oferowano mu 3 miliardy!), więc powstał klon dla Stories. Nazwano go Messenger Day (Instagram używa określenia Stories dla podobnego mechanizmu, WhatsApp z kolei ochrzcił go Status). Będziecie korzystać?

2. Autonomiczny AirBus

AirBus też widzi potencjał w autonomicznych pojazdach, ale w jego przypadku chodzi o modele podniebne. Odkąs drony pokazują swoje możliwości i upowszechniają się globalnie, ich większe odpowiedniki do przewożenia paczek, większych przedmiotów, no i w końcu ludzi, to więcej niż pewne. AirBus proponuje swój projekt w modułowej wersji. Copterowa góra ma podlatywać i zabierać „gondole” z pasażerami. W ten sposób transport ma ułatwić poruszanie się na wybranych obszarach, rezygnując z konieczności zatrudniania pilota. Elektryczny Pop.Up zademonstrowano na targach w Genewie.

Studio Opus fot. opusfitness.co.uk

3. Studio fitness z wearable

O tym, że sportowe wearable bardzo motywuje do pracy wie już bardzo wielu klientów. Formę utrzymujemy przez rywalizację ze znajomymi, z którymi dzielimy się zebranymi przez czujniki danymi. Nie oznacza to jednak, że na siłowniach jest mniej ludzi (paradoksalnie jest właśnie więcej, bo trackery fitness mocno promują ruch). Pewne brytyjskie studio postanowiło połączyć siły z ubieralnymi analizatorami i oferuje zajęcia z wykorzystaniem tego typu gadżetów. Opus zastosował monitoring MyZone. Trenerzy mogą obserwować wyniki swoich klientów, lepiej dopasowując zestawy ćwiczeń.

4. Gamingowy YouTube VR 360

YouTube stara się oferować szeroki serwis usług, w tym sferyczne filmiki. Platforma daje też użytkownikom możliwość streamingu gier i tutaj Google poszerza funkcje właśnie o filmiki 360. Od jakiegoś czasu możemy dla gogli VR znaleźć specjalnie przygotowane zwiastuny lub Let’s Play w 360 stopniach od developerów. Postanowiono, że cały ten zbiór zostanie zebrany w jednej bazie. Dostęp do pełnej playlisty „Step Into The Games” można znaleźć w aplikacji mobilnej YouTube VR dla Daydream i Cardboardów. Są efektowne prezentacje Minecrafta, Super Mario Bros, czy Call of Duty.

5. Najmniejszy GameBoy na świecie

Kieszonkowy GameBoy długi czas bawił swoimi możliwościami i z generacji na generację zmniejszał swoje gabaryty. Chyba najmniejszym z oficjalnych modeli był GameBoy Micro. Dzisiaj żadna z tych konsolek nie jest już produkowana, ale od czasu do czas w sieci znaleźć można fanowskie konstrukcje. Nie licząc emulatorów na smartwatche, najciekawiej prezentują się warianty DIY. GameBoya można zbudować sobie samemu, np. przy użyciu Raspberry Pi Zero. Tiny GBz to prawdopodobnie najmniejsza odmiana działająca na RetroPie.

Facebook 360

6. Apka Facebook 360

Facebook jest jednym z tych serwisów, które na VR stawiają od niemal samego początku. Na portalu społecznościowym można już znaleźć całkiem sporo materiałów w edycji sferycznej – głównie zdjęć i filmików. „Fanpejdże” chętnie promują się tymi wyróżniającymi się treściami. Żeby nieco ułatwić dostęp do postów ze sferycznymi plikami, Facebook wydał aplikację mobilną Facebook 360 na gogle Gear VR. Ma to być przetarcie dla contentu i nowych usług, czyli promocja społecznościowego VR.


Nowy dział! Technologiczne dane statystyczne:

  • Huawei P10 z 87 punktami DxOMark (trzecie miejsce w fotograficznym rankingu, po 88 pkt dla HTC 10 i 89 pkt dla Google Pixla)
  • Samsung przejął Harmoan Kardon za 8 miliardów $ (największy deal w historii)
  • LG G6 sprzedało się w 20 tysiącach sztuk w pierwszym tygodniu na rynku
  • Intel kupił Mobileye (izraelską firmę od systemów autonomicznych) za 15.3 miliarda dolarów (kolejny największy deal)
  • 9-15% kont na Twitterze do boty (27-45 milionów „użytkowników”). Źródło:  Indiana University and the University of Southern California
  • Xiaomi sprzedało milion Redmi Note 4 w 45 dni
  • Nintendo Switch sprzedało się w 1,5 milionowym nakładzie (to lepiej niż prognozowano: produkcję zwiększono dwukrotnie, tj. do 16 milionów sztuk na 2017 rok).
  • wg Canalys sprzedano dotąd smart zegarków za 10 miliaród dolarów
  • iOS 11 może spowodować niekompatybilność z prawie 200 tysiącami aplikacji
  • GoPro dalej zwalnia. Kolejne 270 pracowników
  • Apple winne zmowy cenowej w Rosji (kara: 15% wartości sprzedaży)
  • CCS Insight: w 2021 roku 75% sprzedaży wearable to smartwatche i smartbandy (ok. 140 ze 185 milionów sztuk). Pozostała 1/4 w prognozach to: 11 milionów hearable, 8 milionów smart butów i 21 milionów ubieralnych kamerek.
  • 47% – taką skuteczność ma odczyt audio haseł w nowych technologiach Google z AI DeepMind

#myAndroid Taste

7. Google #myAndroidTaste

Android to potężna platforma, którą można indywidualnie dopasować. Modyfikują producenci, a personalizują użytkownicy. Widok ekranu można sobie dobrać pod własne potrzeby – zarówno funkcyjnie, jak i stylistycznie. Kampania #myAndroidTaste ma pomóc odkryć swój technologiczny gust i w ten sposób przerobić motyw ekranu. Test jest oczywiście prosty i może pomóc w customizacji mobilnego systemu.

Microsoft Playable Ads

8. Microsoft Playable Ads

Kojarzycie Instant Apps od Google? Koncepcja sprawdzania aplikacji jeszcze przed ich instalacją jest przydatna i to nie tylko z uwagi na niepotrzebny transfer. To wygoda. Podobne rozwiązanie wprowadzi niebawem Microsoft, nazywając je Playable Ads. Brzmi nieco inaczej niż jest w rzeczywistości, ponieważ nie są to grywalne reklamy (choć pewnie ostatecznie będą zaimplementowane jako takie), a programy w wersji przedinstalacyjnej na Windows 10. Windows Store chce dostosować nowoczesne usługi do obecnych czasów i być konkurenycjne wobec rywali. Developerom wystarczy implementacja przycisku „wypróbuj teraz”, a całą resztą zajmuje się już Microsoft.

9. Streamuj gry w VR na Faceook Live

Jednymi z prężniej rozwijających się platform są te do streamowania gier. Facebook też chce mieć w tym udział, a jest przecież serwisem społecznościowym, więc w prosty sposób może aktywować sporą grupę użytkowników. Oculus zaktualizował niedawno funkcje dla Gear VR o motyw strumieniowa rozgrywki przez gogle. Z kolei Facebook to posiadać marki, więc integracja serwisu z portalem jest naturalna. W ten sposób sferyczne materiały trafią do social mediów, a konkretnie na Facebook Live, czyli nadawanie na swoich kanała na żywo. Oglądanie jak inni grają jest dziwne, ale wciąga. Oglądanie tego w 360-stopniowej wersji brzmi jeszcze efektniej.

10. Nintendo Switch złamane?

Każdy system jest do złamania. Jedne ulegają szybciej, inne trzymają się latami. Crackerzy starają się jednak „uwolnić” je możliwie najszybciej. Nintendo Switch to jedno z tych urządzeń, które jest na liście najciekawszych gadżetów do „jailbreaku”. Określenie to jest tu całkiem stosowne, ponieważ komuś udało się dostać do sprzętu przez webkit z iOS 9.3! Exploit zatem całkiem uniwersalny :P. Czy mamy do czynienia z faktycznym zhakowaniem Switcha? Załączone wyżej video wyjaśni.

11. YouTube Uptime

Myśleliście, że serwis do oglądania filmików nie może się dziś już w żaden sposób rozwinąć? YouTube z tym eksperymentuje i proponuje nową aplikację Uptime, która ma być bardziej społecznościowym hostingiem dla filmików, czyli hybrydą komunikatora. Video mamy oglądać ze znajomymi, czyli już nie samemu, a w gronie kolegów. W dobie social mediów ma to jakiś sens, ale projekt YouTube Uptime to na razie badanie. Zobaczymy jak się przyjmie.


Nowy dział! Ciekawsze premiery drugiego tygodnia marca:


12. PS4 Now na PC

Lubie serwis PlayStation Now? Sony wie, że cieszy się on sporą popularnością, dając dostęp już do prawie 500 gier PS3 w wersji streamingowej dla PlayStation 4 lub PC. Usługa fajna, ale ograniczona do „trójki”, a chcemy „czwórkę”! Jeśli czekaliście na zabawę z gram na plejaka czwarte generacji w wersji PlayStation Now to japoński gigant potwierdził, że niebawem to następi. Do tego wszystko wciąż będzie dostępne w tej samej opcji subskrypcyjnej, bez dodatkowych opłat. Zamknięte beta testy odbędą się w przeciągu najbliższych miesięcy (aktywni gracze mogą oczekiwać zaproszeń), natomiast pełna wersja ma ruszyć jeszcze w tym roku.

13. Hybryda iPhone’a z Androidem

Czy ktoś czekał na smartfon z podwójnym systemem iOS + Android? To byłby ciekawy sprzęt, ale na razie jedyną opcją (oprócz sklejania dwóch smartfonów plecami) jest zainwestowanie wprojekt Eye, czyli obudowy do iPhone’a, w której znajduje się drugi ekra oraz platforma Google! Taki nietypowy wynalazek, pozwalający na korzystanie z obu najpopularniejszych OSów na rynku. Gadżet jest jednak dopiero crowdfundingowym prototypem.

14. Smartfon zniechęcający do używania

Jest na rynku sporo słabych smartfonów, z których korzystanie jest udręką, ale nie jest to zamysłem samego producenta. Powstał jednak właśnie taki model telefonu z Androidem, którego zadaniem jest zniechędanie z jego używania. Oryginalnej koncepcji Siempo to gadżet przywracający nas do życia. „Time to pause”. Mamy mniej patrzeć w ekran, a więcej działać. Od dawna wiadomo, że spędzamy z kieszonkowymi komputerkami zbyt wiele czasu, ale czy firma pomyślała o zbycie? Znajdą się chętni na tak restrykcyjne rozwiązanie? Idea fajna, ale chyba ryzykowna. Producent potrzebuje aż pół miliona dolarów (naprawdę aż tyle!?) na realizację urządzenia, natomiast zbiórka nie osiągnęła eszcze nawet 1/10 progu.

15. Przelew w załączniku Gmaila

Co można przesłać w mailowym załączniku? Całkiem sporo, ale nie wszystko. Google wdraża nową funkcje w swoich Gmailach, dzięki której prześlem elektroniczną wiadomością również pieniądze! Można takie rzeczy robić już na numer telefonu, dlaczego nie w formie załącznika? Integracja z Google Wallet ma umożliwić przesyłanie sobie kasy między adresami. Na razie tylko w USA i wyłącznie na Androidzie lub w przeglądarce.

16. Sklepik dla iMessages słabo…

Otwarcie iOS pod nowe rozwiązania dla AppStore czasem bywa użyteczne (patrz klawiaturki w iOS 8), a czasem nie za bardzo. Przykładem tego drugiego jest iMessages, czyli próba zachęcenia developerów do budowania rozwiązań dla komunikatora iOS 10. Po pół roku okazuje się, że pomysł nie był raczej trafny. Ewentualnie nie rozwinął się jeszcze zbyt dobrze. Jeśli coś nie idzie u Apple do przodu w szybkim tempie to raczej skazane jest na porażkę. Pożyjemy, zobaczymy. Dajmy koncepcji jeszcze trochę czasu. Nie jest głupia.


Nowy dział! Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • ZAPOWIEDŹ: DxOMark zacznie testować kamerki w dronach (powstaje kolejny ranking)
  • ZAPOWIEDŹ: Oppo tworzy smartfony F3 i F3 Plus z podwójną kamerką do selfie
  • ZAPOWIEDŹ: Renault wdroży Android Wear
  • PLOTKA: asystenka Alexa może niebawem zacząć rozmowy z użytkownikami
  • ZAPOWIEDŹ: flagowiec Nokii ma korzystać z optyki Carla Zeissa (inaczej niż trio zaprezentowane na MWC 2017)
  • PRZECIEK: Samsung Galaxy S8 zadebiutuje jednak 21 kwietnia (nie 24)
  • ZAPOWIEDŹ: Viber też klonuje Snapa i wprowadza podobne do Stories elementy
  • ZAPOWIEDŹ: Amazon Echo zaczyna współpracę z innymi głośnikami na Bluetooth
  • ZAPOWIEDŹ: luksusowe Vertu znów przejęte
  • PRZECIEK: Samsung rozpocznie prototypowe testy składanego (giętkieg0) smartfona w 3 kwartale 2017
  • PRZECIEK: Apple wprowadzi w kwietniu 10.5 calowego iPada
  • ZAPOWIEDŹ: Mazda potwierdza wsparcie Apple CarPlay i Android Auto
  • ZAPOWIEDŹ: Google Family Link (rodzice mogą zakładać konta Google swoim dzieciom poniżej 13 lat)
  • PLOTKA: iPad mini Pro będzie jednym z czterech nowych tabletów (z rysikiem?)
  • ZAPOWIEDŹ: Google nie myśli o asystencie dla tabletów
  • INFO: Pinterest zablokowany w Chinach
  • ZAPOWIEDŹ: Xiaomi Mi Max zacznie globalną ekspansję

17. Snapdragon Mobile Platform

Qualcomm ma na świecie mocną pozycję. Wszystko dzięki chipom, które są wykorzystywane w bardzo wielu mobilnych urządzeniach. Firma nie chce już być kojarzona wyłącznie z procesorami, więc zmienił nazwę swojego projektu na Snapdragon Mobile Platform. O co chodzi z tym rebrandingiem? SoC ma być czymś więcej niż tylko CPU. Mowa o wszystkich komponentach: prockach ARM, Adreno, modemach i innych komponentach. I tak wszyscy będziemy mówić skrótkowo Snapdragony 😛

18. Drukarka 3D na Androidzie

O drukarkach 3D trochę przycichło, ale nie oznacza to braku zainteresowania technologiami. W każdym kwartale powiają się coraz wydajniejsze modele. Ciężko mi określić jak na tle konkurencji radzi sobie model BQ Witbox Go!, ale wyróżni się samym systemem. To pierwsza do trójwymiarowego druku, która pracuje na Androidzie. Wyposażono ją w Snapdragona 401, 4-8 GB RAM oraz łączność Wi-Fi oraz NFC.

19. iPhone 7 jak Macintosh

ColorWare to producent specjalizujący się w akcesoriach do urządzeń mobilnych i różnych modyfikacji elektroniki. Personalizowanie jest punktem rozpoznawczym marki. Najnowszą propozycją firmy jest nowy desing dla iPhone’a 7 Plus. Retro Edition nawiązuje do pierszego Macintosha. Fani marki Apple, którzy pamiętają dawne czasy marki z Cupertino mogą zainteresować się propozycją przeróbki. Muszą mieć jednak gruby portfel, bo iPhone 7 Plus Retro Edition wyceniono aż na prawie 1900$! To dwa razy tyle, ile wydamy na model z takimi samymi specyfikacjami w normalnej wersji.

iPhone 7 Plus Retro Edition

20. Zamówisz w aplikacji BigMaca

Dobra aplikacja to taka, która wykorzysta pełen potencjał możliwości mobilnego urządzenia. McDonald’s ma różne wersja mobilnych programów nasmartfony (m.in. te z kuponami), ale brakuje w nich opcji zamawiania. W Stanach Zjednoczonych testowana jest właśnie nowa usługa, która przyspieszy i ułatwi składanie zamówień – przez telefon. Apka ma później trafić do kolejnych krajów, a ostatecznie pewnie też globalnie, czyli z takim zasięgiem jakim dysponuje gigant. Sądzę, że w 2018 roku powinien to być już standard. Będzie to kolejna alternatywa dla kas, obok nowych kiosków, rozmieszczanych już w praktycznie wszystkich placówkach. Zaletami programiku mają być intuicyjność korzystania, pełna baza dostępnych produktów oraz szybkość płatności.

BONUS na zakończenie: dźwiękowe zamieszczanie z czujnikami

W dzisiejszych czasach smartfonowe sensory dodają urządzeniom sporo możliwości. Wystarczy je odpowiednio wykorzystać, a kieszonkowy gadżet staje się nowym narzędziem.  Badaczom z University of Michigan udało się czujniki oszukać. Jak? Specyficznymi częstotliwościami dźwięków. Na razie udało się przekonać Fitbit do odczytu ruchu (którego oczywiście nie było), sterować pojazdem przez apkę z kontrolerem do tego celu. Skoro naukowcom się to udaje, trzeba pomyśleć o włamywaczach.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!