Kamerki akcji posiadają dziś sporo akcesoriów do podwodnego nagrywania. Nawet modele sferyczne można już zanurzać, by uzyskiwać efekty w 360 stopniach. Wiadomo, taki sposób prezentacji otoczenia jest efektowniejszy, choć nie zawsze lepszej jakości. Imersyjność wymaga pewnych ulepszeń i to nie tylko odnośnie większej  rozdzielczości. Bardzo ważne są też kwestie optyczne. 360bubble Deep to ciekawa osłonka na kamerki 360, poprawiająca właściwości obrazu pod wodą.

360bubble poprawia jakość 360

Projekt 360bubble powstał dzięki podwodnemu twórcy filmowemu Jonowi Slayerowi. Brytyjczyk skonstruował przezroczystą obudowę z akrylu, której kształt przypomina bańkę. Stąd zapewne i nazwa. To sporej wielkości rozwiązanie, ale ulepszające jakość nagrań i zdjęć w 360 stopniach. Autor zauważył, że kamerki sferyczne nie radzą sobie zbyt dobrze pod wodą. Jest za dużo zniekształceń i niepożądanych efektów. Potrzebna jest tu jakaś korekcja. Specjalna obudowa ma poprawić wyniki, a przez to zachęcać do rejestracji obrazu pod wodą. 360-stopniowy format jest zbyt atrakcyjny, by go nie doskonalić także w ujęciach podwodnych.

Cała koncepcja jest bardzo prosta. Wewnątrz bańki umieszczam kamerę 360 – kompatybilność dotyczy na razie m.in. modeli GoPro Fusion i GoPro Max, czy Insta360 One X lub Ricoh Theta Z1 i V. To niewielkie urządzenia, ale z wystarczającymi możliwościami. Chodziło też o to, by zestaw nie był drogi i wielki, czyli mobilny. Podstawa utrzymujaca sprzęt jest i tak usuwana (niewidoczna) podczas nagrań i zdjęć. Bańkę utrzymujemy na lince ręcznie lub stabilnie mocujemy ją na dnie. Efekty widać w crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze, gdzie start-up zbiera środki potrzebne do realizacji gadżetu nowego modelu 2.0 – edycji DEEP.

360bubble Deep głębiej

Model 360bubble Deep ma zanurzać się głębiej. Pierwsza generacja ograniczała nagrywanie, a przecież to własnie na dnie dzieją się często najciekawsze rzeczy. Ujęcia są tam żywsze z powodu bogactwa fauny i flory. Deep pozwoli na zejście z kamerkami nawet do 150 metrów (ciśnienie do 16 Bar). Każda z wymieniony wyżej kamer ma swoje oprogramowanie i aplikację, więc problemu z przenoszeniem i publikacją materiałów nie będzie. Można je oglądać w przeglądarce poprzez sterowanie kursorem myszki, ale o wiele ciekawiej będzie z goglami VR.

W chwili zbiórki na Kickstarterze 360bubble Deep jest wyceniane na 660£ (ok. 850$). To naprawdę sporo, a trzeba pamiętać, że to i tak zniżka. Finalnie, czyli w okolicach kwietnia 2020 – gdy dojdzie do premiery – akcesorium ma kosztować 900£! Sporym kosztem może być tu specjalna walizka na kulę. Trzeba o nią dbać i dobrze zabezpieczać przed zniszczeniami (a także zarysowaniami). Zdaje się, że bańka jest ręcznie polerowana, co też swoje kosztuje.