Problem z wprowadzeniem tekstu na smartwatchach jest rozwiązywany na różne sposoby. Żaden nie jest tak wygodny jak w większych urządzeniach, ale cały czas trwają próby dostarczenia formatu najbliższemu ideałowi. Propozycji pojawiło się już sporo (o większości pisałem nawet na blogu). Zespół z Stony Brook University przygotował swoją wersję na zegarki Gear S2/Gear S3, w których można wykorzystać do tego obrotowy pierścień. Czy to rozwiąże problem lub poprawi komfort pisania na naręcznym gadżecie?

Rotacyjna klawiaturka bazuje na interfejsie zaproponowanym przez Samsunga, czyli okrągłego formatu wspieranego obrotową ramką zegarka. Jest ona używana do poruszania się po systemiku Tizen i ostatnio zyskuje nowe możliwości (głębsze). Można tym rozwiązaniem odbierać też połączenia. Dlaczego nie spróbować wykorzystać go do wprowadzania znaków? Zamiast dotykowego, maleńkiego ekranu. Metoda przypomina nieco wprowadzanie numerów na starych telefonach, gdzie palcem obracało się cyfry, obracając panelem.

Xiojun Bi autor obrotowej klawiaturki Compass Watch

Autorzy projektu ułożyli klawiaturkę QWERTY wokół krawędzi. System Stony Brook wymaga więc nauczenia się schematu działania na „kompasie” (tak nazwano rozwiązanie). Pierścień obejmuje trzy wskaźniki, które obsługujemy obracaniem ramki. Brzmi dziwnie i działa dziwnie. Udało się tu zaproponować algorytmy przewidujące wprowadzany tekst, ograniczając wybór znaków do minimum, przyspieszając w ten sposób cały proces. Ograniczeniem są więc kompatybilne języki, współpracujące ze słownikami. Metoda ma być ciekawsze od wielu innych, m.in. z uwagi na nie zasłanianie palcem wyświetlacza oraz nie ograniczania go samą klawiaturką. Spora część ekranu wyświetli aplikację.

Nie zabrakło potwierdzenia wygody poprzez badania i testy. Developerzy przekonują, że po 90 minutach treningu, użytkownicy osiągali szybkość wprowadzania słów na poziomie 10-12.5 na minutę. To daleko od wyników na innych urządzeniach, ale wystarczające do wprowadzania krótkich wiadomości (tylko takie nadają się zresztą na smartwatche). Planowane jest też przeportowanie klawiaturki na Apple Watcha (wykorzystując obrotowy Digital Crown na boku koperty) oraz wewnątrz kokpitów samochodowych, gdzie bardzo często używany jest z boku obrotowy pierścień.

źródło: Stony Brook University