Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

SkinTrack – bo ekranik zegarka to za mało
Gadżety

SkinTrack – bo ekranik zegarka to za mało 

 SkinTrack watch

Wyświetlacz smartwatcha to bardzo ograniczona przestrzeń. Interfejs musi być prosty i szybki. Ma jednak swoje bariery. Co pewien czas pojawiają się alternatywne projekty, które proponują swoje rozwiązania. Z reguły są to propozycje wychodzące poza wyświetlacz. Przeważnie badania starają się poszerzyć opcje nawigacji, które przeważnie angażują dotykowy wyświetlacz. Na blogu pokazałem już kilka formatów sterowania poza ekranem i wcale nie mowa o gesty ręki, na której jest zegarek.

Carnegie Mellon University przygotowało prototyp rozwiązania zwanego SkinTrack, czyli interfejsu dotykowego, ale na skórze – poza panelem zegarka. Kontrolerem jest nasze ciało, a system reaguje nawet przez ubranie. Taki sposób obsługi może być bardzo atrakcyjny. Nie zmusza do celowania w niewielki ekranik i w dodatku poszerza nam pole manewru. Wszystkie nowe rozwiązania dla młodej jeszcze grupy ubieralnych technologii to szansa na wdrożenie czego wygodnego,adekwatnego to profilu naręcznego urządzenia. Dlatego tak chętnie o każdej takiej inicjatywie piszę.

SkinTrack

Jak to działa? Stworzono dwa dodatkowe elementy hardware’u do smartwatcha, przekształcając niemal całe przedramię (i część na dłoni) w ogromnej powierzchni trackpad. Elektrody są w pasku, a na palcu marker w formacie pierścienia. Łącznie przekazują położenie palca na ciele. To całkowicie inne interfejs niż znamy, ale bazujący na bardzo podobnych schematach samego sterowania. Interakcja wydaje się bardzo intuicyjna i ma swój potencjał. Do tego wcale nie musi być to zamiennik dotykowego ekranu, a jego fajne rozszerzenie.

SkinTrack ma pozwalać wygodniej wprowadzać znaki (klawiatura? może ją wytatuować? :P), czy też stosować skróty nawigacyjne, czy też gesty ułatwiające grę na zegarku (na video przykład Angry Birds). Według specyfikacji nie jest to też specjalnie drogi system. 99% skuteczność odczytu też daje nadzieję na coś bardzo obiecującego. Autorzy mają kilka gotowych rozwiązań, które przetestowali na dwóch smart zegarkach. Na razie jeszcze sporo pracy przed komercjalizacją projektu, ale już obecne wyniki są przekonujące.

źródło: skintrack.pdf, cmu.edu via slashgear.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.