Smart stacje mają być jedną z ważniejszych części inteligentnych domów. Kiedyś huby, dziś głośniki z asystentami, które przejmują ich rolę. Wszyscy giganci są już obecni w tej jeszcze niszowej sekcji: Google, Amazon, Samsung, Microsoft, a nadchodzi też Apple. Takich urządzeń będzie przybywać, a za własny wziął się sam Andy Rubin, czyli jeden z ojców założycieli Androida. Niedawno zapowiedział odpowiedź na flagowe smartfony, a przy okazji zaprezentował system operacyjny Essential Ambient – OS dla smart domu.

Essential Home Ambient OS

Ambient to odpowiedź na Amazon Echo Show i jego bezpośrednich rywali (raczej tych nadchodzących z uwagi na ekranik). Powstał kolejny inteligentny hub do smart mieszkania, czyli gadżet do zarządzania elementami oraz siecią. Oczywiście z własnym systemem poleceń głosowych. Essential Home to okrągły moduł z okrągłym wyświetlaczem w ciekawym designie. Niższy od stacji z głośnikami i według mniej lepiej wyglądający od każdego zaprezentowanego modelu z podobnymi funkcjami. Właściwości zbliżone.

Obrazki sugerują, że element ten możemy położyć na płasko, ale i zamontować na ścianie. Z każdego miejsca powinien być wygodny w odczycie treści. Do dyspozycji domowników ma być panel sterowania dotykowego oraz komendy głosowe. Poleceniami możemy obsłużyć muzykę, aplikacje, czy urządzenia w inteligentnej sieci. Zapytać o coś asystentkę podpiętą do Internetu. Odczytać powiadomienia, pozycje z kalendarza i wiele innych rzeczy z naszego smartfona. Generalnie kolejna propozycja o bardzo podobnych cechach.

Essential Home Ambient OS

Nie ma na razie wielu szczegółów na temat Essential OS i Essential Home, na którym system operacyjny pracuje. Wiadomo jednak, że projekt ma być podobny w działaniu do serwisów IFTTT, gdzie można budować zależności i akcje pomiędzy kanałami, nadając im opcje komunikacji, czyli jak mają działać i funkcjonować w danych sytuacjach. Konfigurujemy tak automatykę dla naszych części inteligentnego domu. Nie tylko zautomatyzuje te procesy, ale pomoże je powiązać. Na razie bez konkretów. Nie wiadomo z jakimi standardami Home ma współpracować. Sądzę, że powinien wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze. Inaczej polegnie.

Wszystko przetwarzane jest lokalnie. Żadnych chmur. To oferta dla tych klientów, którzy uważają, że systemy Amazona i Google nie są pod tym względem zbyt dobre (przechowując nasze zapytania audio na swoich serwerach). Ambient OS ma za to coś jeszcze innego jeśli chodzi o naszą prywatność. Essential Home ma rozpoznawać nasze położenie w domu względem urządzeń i tego jak z nich korzystamy. W połączeniu z inteligentnymi akcjami daje to ciekawy sposób aktywacji wnętrza pod kątem obsługi smart domów. Tu jest wiele niewiadomych i sporo pytań, ale niebawem sam Andy Rubin zdradzi na ich temat więcej. Pozwoli to lepiej zrozumieć jego wizję.

źródło: Essential