O telewizorach nie piszę na blogu zbyt często. Ich temat poruszam tylko w przypadku nowinek technologicznych, które producenci starają się tu zaproponować. Różnie z nimi bywa, bo przecież duży ekran służy praktycznie wyłącznie do telewizji lub grania. Huawei przygotował pierwszy TV z wyświetlaczem OLED. To kolejny model w świeżej ofercie nowego działu chińskiej marki. Producent próbuje dostarczać sprzęt w coraz szerszym portfolio, a jak już coś wdraża to z elementami, których rywale unikają. Huawei Vision X65 ma kamerkę pop-up z systemem gestów, sporo głośników za ekranem i ekran 120Hz.

Huawei Vision X65 OLED TV

Huawei Vision X65 z wysuwaną kamerką

Seria telewizorów Vision (czy to od Huawei, czy Honor) ma kojarzyć się z wysuwanym mechanizmem z kamerką i czujnikami. Już parę razy poruszałem temat kamerek w TV i zawsze z pewną dozą ostrożności. Mało kto skusi się na posiadanie rejestratora przed ekranem, ale jeśli jest chowany to istnieje nadzieja, że mu zaufamy. Akurat żyjemy w trudnych czasach pandemii, gdy połączenia video stały się wybawieniem. Nawet dzisiaj gdzieś czytałem, że zaraz po papierze toaletowym i płynach odkażających to właśnie kamerki webowe stały się jednymi z najbardziej poszukiwanych towarów. Huawei Vision X65 ma sporo większy moduł z sensorami od poprzedników.

Pop-up przypomina oczywiście swój pierwowzór ze smartfonów (który tak BTW jest wypierany przez aparaty w otworach). Jest tu sensor ultrwa-wide 24 megapiksele ze wsparciem algorytmów AI i rozdzielczością video w 1080p. Ich zadaniem jest rozpoznawanie gestów. Urządzeniem będzie można sterować ruchami rąk (i chyba ciała). Raczej chyba (jeszcze) nie w stylu Kinecta, a przynajmniej nie z aż taką czułością, choć promowa jest aplikacja do jogi i fitness, gdzie zdaje się będzie można monitorować pozycję ciała dla poszczególnych ćwiczeń. Na stronie widać kilka przykładowych gestów do kontroli podstawowych ustawień, np. dźwięku. Obsługą tych funkcji zajmie się chip HiSilicon Hi3559C z NPU (neuronowym procesorem). Jeden z czujników ma automatycznie dopasowywać jasność obrazu do warunków otoczenia.

Huawei Vision X65 z OLED 120Hz

Huawei Vision X65 z OLED 120Hz

Jak sam numerek modelu wskazuje, Huawei Vision X65 ma 65 cali przekątnej. Wyświetlacz wykonano w technologii OLED z 1000 nitów jasności. To pierwszy taki w ofercie chińskiego giganta. Oczywiście w rozdzielczości 4K. Panel posiada wsparcie HDR oraz bardzo szybkie odświeżanie. 120Hz to już telewizor przystosowany do grania. Przypomnę, że nadchodzące konsole nowej generacji (PS5 i Xbox One Sersies X) chcą oferować takie fps w standardzie. Warto zatem już teraz rozważyć zakup adekwatnego ekranu. Komputer też można tu podpiąć i traktować telewizor jak monitor. Ramka wokół ekranu, jak i profil sprzętu są atrakcyjne wizualnie. TV jest smukły i „bezramkowy”. Otrzymał też certyfikację TUV Rheinland w kwestiach ochrony wzroku. Zapewne przed szkodliwym światłem niebieskim. OLEDy są ogólnie fajne, ale się szybciej wypalają. To też trzeba brać przy zakupie pod uwagę.

AI zajmie się też samym obrazem. Procesor jest na tyle mocny, by przetwarzanie sygnału było odpowiednio płynne. Wyczuwam, że wciąż na pokładzie jest system HarmonyOS (tutaj 1.1) z EMUI 10.1. Parametry, na które warto jeszcze zwrócić uwagę? Ekran odzwierciedla kolorystykę 98% DCI-P3 i na pewno będzie miał dobry kontrast i głęboką czerń. Wewnątrz wbudowano aż 6 GB RAM i 128 GB na dane (od aplikacji przez filmy i zdjęcia). Jest też komplet łączności: Wi-Fi 802.11 ac (2.4 / 5GHz) , Bluetooth 5.0, 4x HDMI plus jeden ARC, 2x USB 3.0 i Gigabitowy Ethernet.

Huawei Vision X65 audio 75W 5.1

Huawei Vision X65 z 14 głośnikami

Na oddzielny akapit zasługuje system dźwiękowy. Huawei w Vision X65 proponuje aż 14 głośników skierowanych na tył, czyli prawdopodobnie wykorzystujących powierzchnię do wzmocnienia audio. Czy to oznacza, że telewizor nie będzie mógł wisieć zbyt blisko ściany? Łączna moc to aż 75W. Możliwe, że zastąpi to soundbar. Rozmieszczenie przetworników połączono z efektami przestrzennymi. Nie zastąpi to kanałów 5.1 wokół głowy, ale będzie grało lepiej niż większość telewizorów. A jak to wszystko wygląda cenowo? Producent wycenił Huawei Vision X65 na 24999 juanów, czyli około 3500-3550 dolarów. Sprzęt przedstawiono na razie tylko w Chinach. Odświeżono też model Vision TV (V55i). Ma kosztować ok. 550$.

źródło: consumer.huawei.com