W lipcu przedstawiałem ideę akustycznej wymiany danych zwaną Nearbytes. Jest to rozwiązanie przesyłania danych poprzez dźwięk między urządzeniami, które nie wymagają instalacji dodatkowych modułów. Wystarczą głośniczek i mikrofonik, elementy standardowo umieszczane w każdym telefonie, smartfonie, tablecie, czy komputerze. Microsoft Research przygotowuje własną technologię tego typu nazwaną Dhwani. Pomysł opiera się na tych samych metodach software’owych, co Nearbytes. Pliki są transmitowane drogą dźwiękową w niewielkich pakietach i dekodowane przez drugie urządzenie odbiorcze: jedna strona nadaje dźwięk, druga odsłuchuje. W ten sposób dane wędrują np. ze smartfona do smartfona.

Proces przesyłu Microsoftu został zakodowany jako Secure Peer-to-Peer Acoustic NFC. Normalnie, technologia Near Field Communication opiera się na zasadzie zbliżeniowej wymiany danych poprzez specjalne chipy montowane coraz częściej w smartfonach lub tabletach. W ten sposób kompatybilny sprzęt może komunikować się i dzielić materiałami między sobą. Z uwagi na fakt, że urządzeń wyposażonych w takie chipy jest w tej chwili jak na lekarstwo, indyjski oddział naukowo-badawczy giganta z Redmond, proponuje wdrożyć system niewymagający ingerencji w sprzęt i kompatybilny z większością obecnych telefonów i tabletów.

Obecne prototypowe rozwiązanie Dhwani, daje radę przesłać pliki z prędkością 2.4 kb na sekundę. Podobnie jak Nearbytes, prędkość wymiany danych jest bardzo wolna, wręcz powolna, porównując z dzisiejszymi standardami. Jej przewagą jest natomiast kompatybilność i oparcie na rozwiązaniu software’owym. Miejmy nadzieję, że z czasem rozwój pozwoli na osiągnięcie szybszych transferów. Generalnie, takie ilości danych wystarczą, aby np. dokonać płatności mobilnych, przesłać niewielkie ilości informacji, czy zastąpić inne obecnie wdrażane pomysły (niewymagające kosmicznego transferu). Raczej nie wykorzystamy jej do wymiany zdjęć, czy dokumentów biurowych, nie wspominając już o plikach video, czy streamingu. Całość ma być kodowana i chroniona (JamSecure), tak aby wymiana w kanale była bezpieczna i działała tylko w obrębie zainteresowanych stron. Przykładowo, Nearbytes po testach wykazało, że dekodowanie jest bardzo skuteczne, nawet w niesprzyjających warunkach i otoczeniu z zakłóceniami dźwięcznymi.

Protokół przygotowywany przez Microsoft ma się skupić na urządzeniach mobilnych, można się spodziewać, że będzie w przyszłości wprowadzany do systemu i słuchawek z Windows Phone. Dhwani ma działać w obrębie podobnej odległości co NFC tj. do 10 cm (wciąż można ją nazywać technologią zbliżeniową, ale standard otrzyma wyróżnienie symboliczne w postaci dodatku słowa: akustyczne. Oczywiście, oba urządzenia będą wymagały wgrania do software’u aplikacji/oprogramowania Dhwani, aby umożliwić wymianę plików. Wymiana będzie brzmiała jak zwykłe (przypadkowe dla ucha) sygnały dźwiękowe. Więcej na temat technologii akustycznej wymiany danych NFC, poczytacie w oficjalny dokumencie przygotowanym przez Microsoft: Dhwani.pdf.

źródło: research.microsoft.com via extremetech.com