Elgato rozbudowuje swoją smart ofertę o kolejne moduły. W czerwcu do sprzedaży wejdą dwa kolejne: Eve Aqua oraz Eve Flare. Ten drugi do lampa LED z kontrolą ze smartfona. Mnie bardziej interesuje ten pierwszy element, ponieważ ma dla inteligentnego domu większe znaczenie, przynajmniej dla tego z ogrodem. Dosyć rzadko piszę o smart rozwiązaniach na zewnątrz, ale od kilku lat zebrało się już sporo propozycji. Elgato Eve Aqua skoncentruje się na inteligentnym podlewaniu, zastępują panele kontroli smartfonową aplikacją.

Elgato Eve Aqua

Programowanie zraszaczy to w sumie nic nadzwyczajnego. Od dawna można skonfigurować sobie instalacje po swojemu, włączając do systemu konfiguratory, czy stacje do obsługi prosto z mieszkania. Elgato proponuje coś więcej, czyli rozbudowę o standard komunikacji z innymi urządzeniami. Stworzymy automatykę w reakcji z innymi elementami przez protokół HomeKit od Apple. Ten wciąż się rozwija i dołączają do niego nowi partnerzy. Seria Eve ma już kilka takich urządzeń pod standard dla Apple Dom, więc każdy kolejny będzie posiadał te opcje już pewnie w standardzie.

Jak to działa? Moduł instalujemy przy kraniku, a do niego przewody i zraszacze. Całą sieć budujemy oczywiście po swojemu. Eve Auqa ma tylko sprawować kontrolę nad źródłem. Dostęp do ustawień i konfiguracji mamy przez apkę Eve na system iOS (i watchOS dla zegarków Apple Watch) lub przez panel Apple Home (Apple Dom), gdzie możemy rozbudowywać automatykę i smart akcje. Te możemy zaprogramować w harmonogramy albo manualnie uruchamiać/wyłączać na ekranie, ewentualnie wydawać polecenia komendami przez asystentkę Siri. System zliczy też zużycie wody przez analizy przepływu. Nie zapomniano też o sterowaniu bezpośrednio z modułu, na którym jest dedykowany przycisk.

Elgato Eve Aqua

Znalazłem wadę, którą być może uda się kiedyś poprawić. Elgato Eve Aqua nie funkcjonuje w oddzielnych strefach (wiele modułów Eve). Takie coś oferują kontrolery Rachio, ale im z kolei brakuje HomeKit (jest jednak kanał w serwisie IFTTT). Elgato ma jeszcze innych konkurentów, ale wygrywa z nimi cennikiem. Ogrodowy moduł Eve wyceniono na niecałe 100 dolarów. Na dwóch paluszkach AA może działać przez cały rok (co oczywiście zależy od częstotliwości użycia). HomeKit jest zaletą, ale i pewnym ograniczeniem, bo nie ma komunikacji z innymi standardami smart home.

Produkt zapowiedziano już w zeszłym roku, ale dopiero teraz jest dostępny w przedsprzedaży. Swoją premierę będzie miał 25 czerwca.