Rozstrzygnięto przetarg na częstotliwości w paśmie 1800 MHz, w którym brała udział spora grupa operatorów w Polsce. Spośród: TP S.A., PTK Centertel (Orange), Polkomtel (Plus), Sferia, Emitel, P4 (Play), Polska Telefonia Cyfrowa S.A. (T-mobile), dwie ostatnie wygrały wyścig o pozwolenia na świadczenie usług w omawianej częstotliwości.

Do tej pory, jedynym operatorem, który dostarczał możliwość korzystania z usług LTE, był Plus GSM. Dzięki przetargowi, do gry weszły również Play i T-mobile. Infrastruktura Plusa składa się z nadajników, które pokrywają zasięgiem wybrane miasta (mapa zasięgu LTE Plusa). Większa konkurencja pozwoli na rozrośnięcie się sieci, tym samym zwiększy się zasięg odbioru Internetu w najnowszej generacji. Plus umożliwiaj korzystanie z prędkości do 150 Mb/s.

Zobowiązania zwycięzców przetargów to budowa (lub modernizacja) ok. 3200 stacji nadawczych, z czego 50% ma pokrywać mniejsze miejscowości i wsie. Play wygrał w paśmie częstotliwości 1800 MHz trzy bloki 5MHz’owe , zaś T-mobile dwa (w przetargu udostępniono zakres 25 Mhz w pięciu blokach).

Umowa ważna jest do 2027 roku. Przetarg został ogłoszony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nie wdając się w szczegóły etapów przetargu, który rozpoczął się 20 sierpnia 2012 roku, obaj operatorzy za trzy oferty (jedna Playa i dwie T-mobile), zapłacą państwu łącznie ponad 950 milionów zł. To nie jedyne wydatki operatorów, gdyż budowa i modernizacja  infrastruktury może kosztować pare miliardów złotych.

My jako klienci możemy cieszyć się, że w końcu pojawi się większa konkurencja, a co za tym idzie walka o użytkowników, czyli niższe ceny i upowszechnienie nowej generacji LTE, której moduły wbudowywane są już w co raz większą liczbę urządzeń. Play i T-mobile muszą zacząć oferować usługę w ciągu najbliższego roku (12 miesięcy od chwili wygranej). Na budowę wspomnianej sieci nadajników mają 24 miesiące.

Wyniki przetargu to bardzo ważna informacja dla nas i zainteresowanych stron walczących o klienta, gdyż Internet mobilny jest postrzegany jako szansa i wyzwanie na rynku telekomunikacyjnym. Z tego co udało mi się ustalić, na początek Internet LTE będzie oferowany w urządzeniach z modemami w laptopach, a dopiero później w smartfonach czy tabletach.

Dokładniejsze dane i ogłoszenie wygranych przetargu znajdziemy tutaj.

źródło danych: UKE.gov.pl