Są producenci elektroniki obecni w dziale audio i spece od tych technologii, za których wyroby trzeba zwykle sporo dopłacić. Master & Dynamic to luksusowa marka w tej branży. O ich pierwszych słuchawkach TWS na swoim blogu nie pisałem, bo uważam, że zabrakło w nich ważnego elementu – aktywnej redukcji szumów. Najnowszy MW08 wyposażono już w ANC (EDIT: MW07 w wersji Plus też miały – przeoczyłem!), więc tym razem warto prawdziwie bezprzewodowym słuchawkom się przyjrzeć.

Master & Dynamic MW08

Master & Dynamic MW08 mają ANC

Dość łatwo zauważyć, że wciąż wysoka jakość dźwięku w słuchawkach TWS wymaga przestrzeni w tego typu konstrukcjach. W dziale audiofilskim (powiedzmy, że tak określę efekty w tej konkretnej kategorii) jakość audio idzie trochę w parze z rozmiarami słuchawek. Same przetworniki potrzebują miejsca, a o to w “pchełkach” trudno. Master & Dynamic MW07 były uważane za jedne z lepiej brzmiących słuchawek bez żadnych przewodów, ale brakowało im redukcji szumów w sposób aktywny. MW08 wyglądają podobnie do poprzedników, ale tym razem ANC na pokładzie już jest.

M&D proponuje odszumianie hybrydowe. Ma pomóc konkurować z AirPodami Pro i innymi słuchawkami z ANC. Użytkownik może aktywować wyciszanie, ale też wpuścić hałas z zewnątrz, gdy woli jednak nie zamykać się całkiem przed warunkami otoczenia. Jest też opcja skupienia się na głosie rozmówcy, by nie wyjmować słuchawek z uszu.

Master & Dynamic MW08 – parametry

Nie da się ukryć, że MW08 są spore. Design jest niezbyt atrakcyjny, ale IMO drugorzędny. Master & Dynamic woli lepsze brzmienie kosztem stylistyki (trzeba jednak zauważyć, że materiały są lepsze, bo zastosowano ceramikę i aluminium). Wewnątrz zmieszczono 11-milimetrowy przetwornik z berylową membraną. Pierwszy w TWS od M&D. Za łączność odpowiedzialny jest najnowszy protokół Bluetooth 5.2. Dźwiękiem zajmą się kodeki AAC, aptX i SBC. Także dźwięk w trybie zestawu słuchawkowego powinien być niezły, bo wyciszaniem (odfiltrowywaniem głosu) zajmie się aż sześć mikrofoników (po dodatkowym na słuchawkę względem poprzednika).

Duża konstrukcja to przy okazji spora bateria. Jedno ładowanie wystarcza na aż 12 godzin pracy (sądzę, że bez aktywnego ANC), a jest jeszcze dodatkowe 30h w przenośnym etui z bankiem energii. Dla MW08 pojawiła się też aplikacja mobilna na smartfony. Wcześniej producent nie posiadał dedykowanej apki, a dziś taki kontroler jest przydatny. M&D Connect (iOS/Android) mają ułatwiać dopasowywanie ANC, które można też ustawiać z poziomu słuchawek oraz aktualizację firmware’u. Chyba zabraknie tu EQ, a szkoda. Master & Dynamic wycenił MW08 na 299$, czyli w półce cenowej Apple AirPods Pro czy Sony WF-1000XM3.

źródło: masterdynamic