Garmin mocniej rozróżnił ofertę swoich zegarków poprzez wprowadzenie modeli Venu. W sprzedaży były dwa warianty z tej serii. Ich celem było mocniejsze nawiązanie do działu smart. Producent wprowadza właśnie drugą generację okrągłego smartwatcha. Venu 2 ma ekranik AMOLED, GPS, sportowe funkcje oraz nieco bardziej stylowy wygląd. Dostępne będą dwie wielkości wearable.

Garmin Venu 2 smartwatch

Garmin Venu 2 – dwa rozmiary

Firma specjalizująca się w sportowych trackerach stara się już od kilku lat mocniej włączyć w wyścig o bardziej uniwersalnego klienta. Garminy są nabywane głównie przez osoby aktywne, które chcą monitorować ruch i efekty treningu. Dostarczane są im też inteligentne opcje, ale nie wszystkim to starcza. Właśnie po to jest seria Venu. Tylko w niej przekaz możemy śledzić na wyświetlaczu w technologii AMOLED. Efektowniejsze są dzięki temu tarczki, powiadomienia, ale też sportowe odczyty. Jest tryb Always On i dotykowe sterowanie (+ widzę dwa przyciski). Panel ma 33 mm i zlewa się z czarną ramką – jeśli stosuje czarne motywy. Nie widać wtedy tak wielkości ekranu. Ma on rozdzielczość 416 x 416.

Wizualnie nie widzę w Venu 2 większych zmian względem poprzednika. Jest odbiór „premium” przez zastosowanie stali nierdzewnej w ramce i polimerowej obudowy. Nie daje to jednak aż  takich efektów, jak w konkurencyjnych modelach za podobne pieniądze. Największą zmianą jest wprowadzenie dwóch wielkości gadżetu: 40 (Venu 2S) i 45 mm (Venu 2) z odpowiednio 18 i 22 mm paskami. Można je dzięki temu wymienić, by poprawić stylistykę. No i propozycje będą lepiej pasować na różne nadgarstki. Zwykle mniejsze dla pań, większe dla panów, choć to nie jest zasada. Szczególnie, że forma jest tu unisex.

sportowy smart zegarek Garmin Venu 2

Garmin Venu 2 – opcje sportowe

Nie zapominajmy, że Venu 2 to nadal rodzina Garminów. Musi mieć na pokładzie odpowiednie rozwiązania w zakresie analizy sportu. Oferta możliwości jest tu bogata. Od samego zestawu czujników, aż po oprogramowanie. Jest oczywiście wbudowany GPS, standardowy komplet sensorów, a także pulsometr z pulsoksymetrem. Tryby aktywności obejmują te popularne, ale jest też kilka bardziej niszowych. Znajdziemy bieganie, kolarstwo, ale i jogę, HIIT (nowe są tu EMOM i AMRAP), pilates, wspinaczkę, czy treningi siłowe. Łącznie 1400 animowanych ćwiczeń i 75 sesji ze wsparciem sugestii.

Niezły AMOLED będzie tutaj znacznie lepszy od ekranów stosowanych w reszcie zegarków Garmina. Animacje wyraźniejsze i czytelniejsze. Funkcje dostępne w Venu 2 obejmują śledzenie stresu, ocenę regeneracji i możliwości organizmu w ramach Body Battery (bardziej czułe, bo dopracowane), nowe algorytmy Firstbeat do analizu snu, pomiary tętna Elevate 4.0, pomiary SpO2 (saturacja) i jeszcze kilka innych. Część widgetów i dodatków będzie można doinstalować w ramach rozszerzeń na platformie Connect IQ. Apropos smart funkcji. Jest oczywiście Garmin Pay (płatności), odtwarzacz muzyczny (m.in. Spotify), powiadomienia itd. Zapis utworów offline i parowanie zegarka ze słuchawkami Bluetooth pozwoli słuchać muzy bez parowania zegarka z telefonem.

Fitness Age i Health Snapshot

Garmin Venu 2 ma być nie tylko smartwatchem i sportowym zegarkiem, ale też trackerem stanu zdrowia. Takim, jaki w swoim zakresie może w ogóle być. W ocenie sytuacji mają pomóc wskaźniki Fitness Age, m.in. na podstawie tętna spoczynkowego, tkanki tłuszczowej, wieku oraz ogólnej aktywności. W tych danych chodzi o zmotywowanie, byśmy dążyli do osiągania lepszych wyników (najlepiej stanu zdrowia wskazującego niższy wiek fitness od realnego). Health Snapshot ma z kolei pokazywać sytuację w dłuższej perspektywie czasu. Raporty pozwolą porównywać wpływ podjętych działań na zdrowie. Sądzę, że swoje zrobi tu też pulsoksymetr. Ocenie będzie można poddać też poziom stresu i stosować ćwiczenia oddechowe.

Bateria zegarków Venu drugiej generacji ma wytrzymać 10-11 dni (zależnie od odmiany). Szybkie ładowanie ma dać dzień pracy nawet w 10 minut. Garmin wycenił Venu 2 na niecałe 400€, czyli próg mniejszego z Apple Watchów series 6. Czy tego typu hybryda sportowego zegarka ze smartwatchem będzie zagrożeniem dla bardziej popularnych, już ugruntowanych rynkowo rywali? Zawsze to dodatkowy wybór, szczególnie dla klientów stawiających na tryby dla aktywnych.

źródło: garmin