Obiecałem pisać więcej o wybranych smartwatchach. Tych, które sprawiają wrażenie wdrażania nowych rozwiązań w dziale inteligentnych zegarków. OnePlus zwiastował jakieś przełomowe rozwiązania w swoim nowym modelu. Chyba faktycznie wnoszą coś do segmentu, szczególnie platformy Google.

OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2 (foto: oneplus.com)

26 lutego, czyli w dniu startu targów Mobile World Congress w Barcelonie chińskie OnePlus przedstawiło swój najnowszy model smart zegarka. OnePlus Watch 2 to pierwszy tej marki wyposażony w platformę Wear OS. Już w zeszłym roku przewidywałem, że poprawki wdrażane w systemie przez Google są na tyle atrakcyjne, że wielu partnerów powraca do współpracy lub przyłącza się do reprezentowania softu swoimi wariacjami inteligentnych odmian zegarków. OnePlus Watch 2 jest okrągły, a więc w typowej dla Wear OS konstrukcji, ale stylistyką się nieco odróżnia. Kolorystyka obudowy jednak tradycyjna. Stal nierdzewna w srebrnej i czarnej odmianie.

OnePlus Watch 2 z podwójnym OS (Wear OS i RTOS)

To co mniej typowe dla platformy Wear OS to czas działania. OnePlus obiecuje w Watchu drugiej generacji wsparcie dodatkowego systemu oraz chipa, które razem odciążą w działaniu główny zestaw. To oryginalne podejście do tematu inteligentnych zegarków widziałem już przy okazji TicWatcha Pro, który ma podwójną warstwę, Wear OS i RTOS. (dodatkowy systemik). W trybie Smart Mode OnePlus Watch 2 ma oferować nawet 100 godzin pracy, co pewnie i tak finalnie będzie zależeć od sposobu użytkowania gadżetu.

Kinder Liu (szef OnePlusa) zaznaczył, że chce wygrać wyścig o miano najlepszego smart zegarka roku w kategorii premium właśnie przez wyjątkowo długo działającą baterię. Nie da się ukryć, czas pracy to jedna z ważniejszych spraw jakiekolwiek elektroniki. Trzeba finalnie przyznać, że OnePlus po niemal trzech latach powraca z naprawdę ciekawą propozycją zegarka. Oby nie tylko na papierze.

OnePlus Watch 2 – specyfikacje

OnePlus Watch 2 na pierwszy rzut okaz przypomina wszystkie inne modele Wear OS, ale okrągła koperta ma ciekawie zaprojektowany bok. Przyciski obsadzono na wybrzuszeniu. Są pod kątem, więc teoretycznie powinny być nieco wygodniejsze w obsłudze. Górny z przycisków to jednocześnie koronka, czyli element charakterystyczny dla Wear OS już od wielu lat. Skośne ułożenie nie powinno ograniczać swobody obracania pierścienia. Podoba mi się ten pomysł, zwłaszcza, że jednocześnie powiększa nieco kopertę dla większej niż normalnie baterii. Ta ma aż 500 mAh. Poniżej pozostałe najważniejsze funkcje i podzespoły w OnePlus Watch 2:

  • ekran: okrągły AMOLED 1.43″ z Always On Display i szafirowym szkłem
  • koperta ze stali nierdzewnej (opcje: Radiant Steel i Black Steel) i szafirowym szkiełkiem
  • chip: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 + jakiś własny RTOS (i drugi chip BES2700)
  • system: Google Wear OS 4 (z kompletem funkcji)
  • tryb sport & fitness oraz analizy zdrowia (ponad 100 aktywności, bardziej zaawansowane analizy w trybie biegowym)
  • 8-kanałowy czytnik pracy serca,
  • wbudowany moduł GPS (do sportu i Map Google), ze wsparciem L5
  • czas pracy: bateria 5000 mAh i aż do 100 godzin na jednym ładowaniu (obiecane jest 48h przy w miarę normalnym użytkowaniu). Szybkie ładowanie 7.5W VOOC (100% w 60 min i cały dzień pracy w 10 min)
  • pamięć: 2 GB RAM i 32 GB na dane (aplikacje, muzykę itp.)
  • szczelność zgodna z normą 5ATM, IP68, MIL-STD-810H
  • kompatybilność: tylko Androidy (brak wsparcia dla iOS)
  • cena OnePlus Watch 2: 330€

źródło: OnePlus.com