ASUS ROG Phone 5Dosłownie kilka dni temu zobaczyliśmy pierwsze konkretne informacje na temat gamingowej Nubii Red Magic 6 (oficjalna, globalna premiera wciąż przed nami), a jest już dla niej godny, a może i nawet lepszy, rywal. Trio Androidów do grania z serii ASUS ROG Phone 5 ma być wydajne i służyć hardcore’owcom. Dla nich przeznaczono szczególnie edycje Pro i Ultimate. Kieszonkowe potwory!

ASUS ROG Phone 5 z 18 GB RAM

Flagowe smartfony mają obecnie naprawdę bardzo, ale to bardzo dobre podzespoły, ale nawet one przegrywają z wybranymi modelami przeznaczonymi do grania. Wciąż (i powtarzam to od samego początku istnienia gamingowej sekcji) nie jestem pewien, czy aż takie Androidy są na rynku potrzebne. ASUS i ZTE, ale nie tylko te marki, uważają, że gracze patrzą teraz na parametry telefonów podobnie do tych w laptopach i komputerach, więc warto im pokazać aktualne granice możliwości.

Zarówno Nubia Red Magic 6 i ROG Phone 5 w specjalnych wersjach dysponują aż 18 GB RAM. Nie jest to dokładnie osiemnaście giga, ale podchodzi pod to umowne oznaczenie. Czy tyle pamięci operacyjnej w telefonie zostanie przed kogokolwiek zapełnione? Wydaje mi się, że nawet tryby gamingowe w Androida zabijają zbędne procesy i zamykają drogę do uruchamiania aplikacji mogących niepotrzebnie marnować zasoby. Jest jednak w segmencie konkurencja, a liczby robią wrażenie. Może gamingowce z takim potencjałem będą służyć jako jednostki główne pod monitor? Tak przecież od dawna można uruchamiać gry. Wtedy jestem za!

ASUS ROG Phone 5

ASUS ROG Phone 5 ze Snapdragonem 888

Oczywistym było, że ASUS postawi na możliwie najmocniejszy układ z dostępnych na rynku. ROG Phone 5 korzysta z najnowszego Snapdragona 888 z Adreno 660 i modemem 5G. Jest tu obsługa Qualcomm Snapdragon Elite Gaming, co ma wnieść wszystko na jeszcze nieco wyższy poziom. Samo chłodzenie będzie miało na wpływ pracy chipa. GameCool 5 zoptymalizuje procesy odprowadzania ciepła. Procesor znalazł się pomiędzy dwoma ogniwami baterii, by lepiej przekazywać ciepło (równomierniej się go pozbywając). Są też grafitowe materiały i komora parowa o specjalnym kształcie. Przypominam, że cały opisuję specyfikację smartfona 😀 Asus mocno się napracował, by w tak małej konstrukcji wszystko działało lepiej, niż w normalnych smartfonach, gdzie takie rzeczy są zbędne.

Konfiguracje pamięci zależą już od wariantu ROG Phone’a. Są w sumie aż cztery, ale w trzech edycjach. Już na tej najtańszej pogramy sobie bezproblemowo w bardziej wymagające tytuły.

  • ROG Phone 5 (8, 12 lub 16 GB RAM LPDDR5 z 256 GB UFS 3.1)
  • ROG Phone 5 Pro (16 GB RAM LPDDR5 z 512 GB UFS 3.1)
  • ROG Phone 5 Ultimate (18 GB RAM LPDDR5 z 512 GB UFS 3.1)

Mini ekranik na „pleckach” ROG Phone’a

Gamingowe smartfony wyróżniają się stylistycznie na tle „zwykłych” modeli. Przeważnie posiadają dodatkowe, przyciągające graczy wzornictwo oraz specjalne diody LED. Nadają telefonom charakteru. ASUS w ROG Phone piątej generacji proponuje coś więcej. Malutki ekranik OLED w pozwalający wyświetlać różne animowane wzorki. ROG Vision to oczywiście bajer, ale pamiętajmy, że takie jednostki są kierowane do konkretnej bazy odbiorców, lubującej się w tego typu drobiazgach. W modelu Pro jest kolorowy i większy. W Ultimate monochromatyczny.

Piąty smartfon z linii Republic of Gamers ma oczywiście dostosowane do gry parametry w wielu obszarach. Weźmy na przykład porty USB-C. Są dwa. Na krótsze, ale i dłuższej krawędzi, co ma podnieść komfort rozgrywki w obu pozycjach w trakcie ładowania: horyzontalnej i wertykalnej. Podobnie jest pewnie z rozmieszczeniem anten. Ręce mają nie ograniczać siły sygnału zależnie od uchwytu smartfona. Ponownie opcjonalnie można podczepić do smartfona zewnętrzną wentylację AeroActive Cooler 5, by obniżyć maksymalnie temperaturę wnętrza (utrzymać wydajność). Ten moduł ma takie złącze, by wciąż możliwe było podłączenie ładowarki.

ASUS ROG Phone 5 – ekran ze 144 Hz

Żeby odbiór gier był dobry, ekran też musi spełniać wymogi. ASUS dał w ROG Phone komplet jakości. Wyświetlacz jest duży, płynny, ma efektowne parametry odwzorowania barw i szybką reakcję na dotyk. Konkretnie te parametry wyglądają następująco: przekątna to aż 6.78 cala, odświeżanie jest na poziomie nawet 144 Hz, AMOLED z HDR10+ i w rozdzielczości 2448 x 1080 pikseli). Dotyk to próbkowanie 300 Hz (opóźnienie to ok. 24 ms). Pod tym względem Red Magic 6 akurat wygrywa, gdyż ma 360 Hz (multidotykowo) i 500 Hz dla palca (no i sam ekran odświeża się ze 165 Hz). W ROG są jednak jeszcze wygodniejsze AirTriggery, ale o nich zaraz. Tutaj wspomnę jeszcze o wsparciu Qualcomm Game Quick Touch poprawiającym responsywność ekranu.

ASUS ROG Phone 5 Ultimate

ASUS ROG Phone z AirTriggers

W ROG Phone 5 jest i rodzaj bardziej „haptycznego” sterowania. Ultradźwiękowe spusty AirTriggers mają poprawić odczucia w trakcie sterowania. Zastąpią wirtualne przyciski, a więc podniosą komfort gry. Nie tylko nie będziemy zasłaniać panelu, ale i sam uchwyt smartfona powinien być wygodniejszy. W razie czego widzę jeszcze fizyczne kontrolery (jak typowe pady), ale w tej chwili oceniam wbudowane w telefon możliwości. Oczywiście mówimy o poziomy układzie trzymania. W modelach Pro i Ultimate są dodatkowe sensory, czyli ten duet jest pod względem sterowania nieco lepszy od podstawowego modelu. Z pewnością AirTriggery można sobie dowolnie mapować, o ile pozwoli na to gra.

Wspomniany wyżej AeroActive Cooler 5 dorzuci dwa dodatkowe triggery. Je również można programować pod swoje preferencje. System AirTrigger 5 został też ogólnie dopracowany względem poprzednich iteracji.

ASUS ROG Phone z HyperCharge 65W

Nie zapomniano o odpowiednim ładowaniu. Smartfony są dziś ładowane szybko, więc i tej funkcji nie mogło zabraknąć. Szczególnie, że chcemy grać, a nie czekać, aż akumulator się uzupełni. W ROG Phone 5 są dwa ogniwa po 3000 mAh, czyli łącznie bateria ma 6000 mAh pojemności. To dużo. Ze specjalną ładowarką HyperCharge telefon będzie ładował się z maksymalną mocą 65W. To daleko od rekordu, ale i tak bardzo szybko. 100% w 52 minuty (70% w pół godziny).

Prawie pominąłem aparaty, ale że w tej kategorii nie są najistotniejsze to tylko podam ich ogólne parametry. Gamingowy smartfon otrzymał sensor główny 64 megapiksele (f/1.8). Towarzyszą mu 13 mpx (ultra szeroki kąt 125˚) z f/2.4 oraz 5 mega (z f/2.0) do makro fotografii. Na froncie selfie z 24 mpx. Tyłem nagramy video nawet w 8K.

ASUS ROG Phone 5 – podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie, ale jeszcze bez bezpośredniego kontaktu z jednostką. Mamy do czynienia z naprawdę ciekawym zestawem smartfonów, które różnią się między sobą nie tylko pamięcią, ale kilkoma detalami (m.in. tylnym ekranikiem OLED, czy zewnętrznym chłodzeniem). Wszystkie jednak mają wystarczającą moc i zoptymalizowane procesy, by pociągnąć cięższe gry dostępne w sklepiku Google Play na Androida. Wylistuję najciekawsze zalety i część wad czwartej generacji niszowych ROG Phone’ów („5” jest w nazwie, ale pominięto poprzednio „4”).

Najlepsze cechy ASUSa ROG Phone 5:

  • Snapdragon 888 z dodatkowym chłodzeniem
  • nawet 18 GB pamięci operacyjnej
  • zewnętrzne chłodzenie opcjonalne AeroActive Cooler 5
  • dwa porty USB-C (na dłuższej i krótszej krawędzi)
  • aż cztery konfiguracje pamięci (a w sumie pięć odmian smartfona)
  • szybkie ładowanie 65W (dwa ogniwa po 3000 mAh)
  • dodatkowa kontrola przez spusty AirTriggers
  • pełny zestaw łączności (5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2)
  • optymalizacja w interfejsie ROG UI dla Androida 11
  • efektowne wzornictwo (m.in. ekraniki na „pleckach”)
  • port słuchawkowy 3.5 mm i ESS DAC Hi-Fi (przetwornik cyfrowo-analogowy) z AudioWizard do dostrajania audio pod gry, muzykę lub filmy
  • ekran OLED z odświeżaniem 144 Hz i dotykiem 300 Hz

Wybrane wady ASUSa ROG Phone 5:

  • 18 GB RAM to chyba zbędna opcja (na szczęście opcjonalna)
  • zbyt wysoka cena topowej konfiguracji (chociaż w cenie jest zewnętrzne chłodzenie)
  • brak dodatkowych sensorów czuciowych w modelu podstawowym
  • ogólnie chyba zbędny wydatek w erze cloud gamingu
  • brak bezprzewodowego ładowania indukcyjnego

Wypada na koniec podać cennik. Jest drogo. O ile podstawowy wariant wygląda znośnie to już kolejne idą mocno w górę. Ultimate to obecnie prawie najdroższy smartfon na rynku w ogóle (nie licząc składanych modeli).

  • ASUS ROG Phone 5 (8/128 GB) – 799 euro
  • ASUS ROG Phone 5 (12/256 GB) – 899 euro
  • ASUS ROG Phone 5 (16/256 GB) – 999 euro
  • ASUS ROG Phone 5 Pro (16/512 GB) – 1199 euro
  • ASUS ROG Phone 5 Ultimate (18/512 GB) – 1299 euro

źródło: ASUS