Dwa najpopularniejsze mobilne systemy operacyjne na rynku to iOS oraz Android. Praktycznie większość z nas nosi w kieszeni telefon działający na którejś z tych dwóch platform. Według badania Mixpanel, na początku 2021 roku proporcje w ich udziałach wynosiły mniej więcej 60 do 40% na korzyść Androida.

Wiecie, że jeszcze nigdy na swoim blogu nie zestawiałem ze sobą smartfonów Apple ze smartfonami z Androidem? Często pytacie mnie o najważniejsze różnice między iPhonem i Androidem. Zebrałem najważniejsze z nich, pomagające w zlokalizowaniu przewag jednego nad drugim.

iPhone vs Android

Apple iPhone, czy smartfon z Androidem? Moje za i przeciw

Choć iPhone i Android to bardzo zbliżone do siebie urządzenia to mocno odróżnia je przede wszystkim interfejs systemu operacyjnego. iOS funkcjonuje wyłącznie na telefonach Apple, z kolei Android to bardziej rozproszona platforma – jest wykorzystywana przez producentów bardzo wielu marek.

Część klientów jest lojalna i nabywa kolejne generacje modeli danego urządzenia. Wielu jednak wciąż nie wie do końca, jaki telefon wybrać dla siebie? Czy lepiej kupić iPhone’a, czy jednak Androida? Jakie są zalety i wady obu systemów operacyjnych?

Apple iPhone – wady i zalety

Myślę, że najważniejsze, co powinienem od razu zaznaczyć w artykule, jest moje naprawdę bardzo neutralne podejście do obu systemów operacyjnych. Korzystam z oby naprzemiennie i potrafię wskazać najlepsze i najgorsze cechy obu OSów. Wybrane poniżej różnice będą zatem obiektywne. Uwzględnią nie tylko moje, ale i ogólne postrzeganie platform. Obie na przestrzeni ponad dekady się zmieniały i jeszcze będą ewoluować, ale ich poszczególne cechy od lat odróżniają użytkowanie iOS i Androida.

Wady iPhone’a i systemu iOS

Zacznę od argumentów na niekorzyść smartfonów Apple. Przeciwnicy rozwiązań giganta z Cupertino skarżą się na głównie na wysokie ceny iPhone’ów. Prawdą jest, że producent stawia na półkę premium i nawet okresowo rozwijając portfolio urządzeń o tańsze odmiany, nie jest w stanie zbudować sobie alternatywnej grupy takich odbiorców. Słabiej wyposażone iPhone’y po prostu się nie sprzedają.

Sklepik AppStore jest dość specyficzną biblioteką aplikacji i usług. Restrykcyjne zasady wdrażania programów na iOS, powodują, że developerzy aplikacji kierują się z realizacją pomysłów najpierw na Androidach. Z tego samego powodu niektórzy twórcy nie próbują nawet tworzyć wersji na iOS. System operacyjny iPhone’a jest też mocno zamknięty, co utrudnia budowanie dla nich aplikacji. Jako użytkownicy jesteśmy często skazani na to, na co pozwoli Apple w obrębie swojego oprogramowania.

IMO najważniejszą z wad, która dla Apple jest nota bene największą korzyścią, jest zamknięty ekosystem. iOS posiada wiele natywnych aplikacji, m.in. komunikatory, usługi chmurowe oraz synchronizację, która w znacznej mierze obejmuje tylko własne rozwiązania. Z jednej strony trochę wymusza korzystanie z nich (są jednak alternatywne opcje), ale z drugiej, to naprawdę pewne i kompleksowe propozycje. Niemal wszystko w spójnym pakiecie. Utrzymuje to stałą lojalność grupy klientów.

Największa wada iPhone’a według samych uzytkowników? Chyba bateria. Apple stawia na dość małe pojemności akumulatorów, gdyż liczy na skuteczność optymalizacji systemu iOS. Dość szybko okazuje się jednak, że telefony te trzeba dość często podładowywać.

iPhone vs Android za i przeciw

Zalety iPhone’a i systemu iOS

iOS to system, który powstał dla jednej rodziny urządzeń – iPhone’ów. Mimo wielu generacji i odmian smartfona Apple, software jest tworzony specjalnie pod te jednostki, więc jego dopasowanie do hardware’u jest znacznie lepsze. Nie ma takiego rozrzutu, jak w przypadku Androida. Interfejs iOS jest intuicyjny, a optymalne wykorzystanie podzespołów oferuje wysoką wydajność. To praktycznie zawsze topowe telefony z najwyższej półki.

Sprawdź smartfony iPhone z oferty Komputronik tutaj

Apple oferuje własne, mocne chipy i maksymalne wykorzystanie ich potencjału przez system iOS, więc całość ma większą niezawodność i bardzo długo oferuje szybką pracę. Dzięki temu również wsparcie aplikacji jest dłuższe na teoretycznie „starszych” modelach. Ogromną zaletą, którą doceniam chyba najbardziej, jest niemal natychmiastowy update nowych wersji firmware’u iOS na bardzo szerokiej gamie modeli smartfonów Apple. Nowe funkcje, zabezpieczenia i rozbudowanie możliwości poszczególnych aplikacji są dostępne do instalacji nawet jeszcze tego samego dnia od wydania. Tego na Androidach nie uświadczymy. Mało tego, znaczące aktualizacje systemu iOS obejmują kilkuletnie iPhone’y. Androidy to przeważnie jeden lub dwa update’y, choć niektóre flagowce proponują nawet trzy. Nadchodzący iOS 15 będzie wstecznie kompatybilny nawet z iPhonem 6S z 2015 roku!

Wspomniałem wyżej, że Apple ma w ofercie wiele usług i urządzeń, które ze sobą integruje. To kolejna zaleta, ale dająca pełnię kompatybilności wyłącznie w obrębie sprzętu tej marki. Połączenie funkcji iOS z macOS, watchOS, czy tvOS wymaga jednak posiadanie elektroniki produkowanej przez Apple: laptopa, komputera lub tabletu. W tym miejscu najlepszym przykładem jest smart zegarek Apple Watch (link) działający wyłącznie w połączeniu z iPhonem.

iPhone’y od zawsze posiadają też bardzo dobrej jakości sensory fotograficzne, wysokiej klasy wyświetlacze no i działa potęga znaczka – nadgryzionego jabłuszka.

Smartfony z Androidem – wady i zalety

Bardzo bogata oferta modeli smartfonów z Androidem jest jednocześnie ich przekleństwem. Wybór jest tak szeroki, że paradoksalnie zdecydowanie trudniej dobrać telefon pod swoje potrzeby. Z systemu operacyjnego Google korzysta bardzo wielu producentów, co daje potencjalnym klientom różnorodny wybór, ale zmusza do głębszej analizy propozycji. Tu trzeba szukać smartfona w poszczególnych segmentach.

Sprawdź telefony z Androidem z oferty Komputronik tutaj

Android jest platformą rozproszoną na telefony od budżetowych, przez wiele odmian ze średniej półki, aż po high-endowe flagowce. Praktycznie każda z marek korzysta do tego z własnej nakładki systemowej (interfejsu), więc bezpośrednie porównanie jest trudne. Najważniejsze funkcje działają oczywiście tak samo, mogą różnić się detalami. Rozbudowana oferta modeli Androida to jednak szansa na zakup telefonu pod własny budżet.

Wybierając Androida musimy robić to z głową. Tańsze telefony są naturalnie mniej wydajne, więc powinniśmy dobrze określić ich przeznaczenie. Słabsze podzespoły to ryzyko ograniczeń w obsłudze wybranych aplikacji, szybsze zacinanie się systemu i wolniejsza praca. Z drugiej strony, konkurencja w dziale z Androidami jest tak duża, że producenci walczą o zainteresowanie atrakcyjniejszymi cenami przy zachowaniu coraz lepszych właściwości urządzeń. Jest szansa na znalezienie płynnych urządzeń z wystarczającymi możliwościami za rozsądne pieniądze.

Otwarty charakter Androida ma swoje wady i zalety. Łatwiej jest tworzyć na telefony z Androidem aplikacje lub instalować je spoza sklepiku Google Play, ale i łatwiej przez to zainfekować smartfon. Producenci starają się łatać luki bezpieczeństwa, ale ryzyko wciąż jest większe od lepiej chronionego iOS w iPhone’ach. Programów w bazie jest znacznie więcej. Do tego personalizacja motywu interfejsu o wiele ciekawsza. Poszczególne marki rozwijają w swoich telefonach własne pakiety rozwiązań poszerzających obsługę software’u.

Nie zapominajmy o najważniejszym! Android to propozycja od Google, więc smartfony wyposażone w ten system operacyjny to w większości ich pełna integracja z usługami giganta z Mountain View. Apki Google znajdziemy też na iPhone’ach, ale pełnie możliwości w integracji odczujemy głównie w Androidzie. Poczta Gmail, przeglądarka Chrome, mapy, dyski chmurowe, czy inne narzędzia są często preinstalowane na telefonach.

Samsung Galaxy A72
Zobacz moją blogową sekcję ze smartfonami

W segmencie Androidów zauważyłem ostrzejszą rywalizację na polu wydajności procesorów oraz modułów fotograficznych. Topowe modele wyposażane są w coraz mocniejsze procesory, coraz atrakcyjniejsze i nowatorskie zestawy aparatów fotograficznych, które jakościowo prześcigają często możliwości iPhone’a. Wybór smartfonów jest też bogatszy z innego względu. W sprzedaży znajdziemy smartfony gamingowe (telefony specjalnie do grania), wzmocnione (do pracy w terenie), czy wyspecjalizowane (doposażone w dodatkowe czujniki). Android to powszechna platforma, dająca większą swobodę w budowaniu sprzętu.

iPhone kontra Android – szybkie podsumowanie

Bezpośrednie starcie iPhone’a z Androidem wymaga dogłębniejszej analizy, ale najważniejsze różnice wymieniłem. Smartfony wyglądają z pozoru niemal identycznie, ale przy bezpośrednim kontakcie z każdym modelem odczujemy odmienność w wielu kwestiach. Wciąż to jednak urządzenia w większości służące do tych samych celów. Posiadają podobne funkcje, ale w innych interfejsach.

Czasem zakup telefonu łączy się z przyzwyczajeniem do danej platformy. Najczęściej jednak staramy się przeanalizować dostępne propozycje pod względem specyfikacji. Im lepiej je zrozumiemy, tym dłużej będzie nam służył telefon.

Sprawdź ofertę najnowszych smartfonów


Artykuł przygotowany we współpracy z Komputronik