Nomad Sport Band Glow 2.0
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #111 – Nomad Sport Band Glow 2.0 (foto: nomadgoods.ocm)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatardopiero pod koniec 2026 tego roku Apple może planować sprzedaż gogli Vision Pro 2 | wg Marka Gurmana (wcześniej Ming-Chi Kuo informował o tańszej jednostce pod koniec 2025)
  • 1.1 mln $ – ponad taką kwotę musi zwrócić Razer klientom smart maski Zephyr, wobec której dostrzeżono niezgodność z zapowiadaną certyfikacją N95
  • 299$ – to cena smart pierścienia Amazfit Helio Ring w USA
  • 7 maja Huawei zaprezentuje w Dubaju nowe wearables (prawdopodobnie Huawei Watch Fit 3)
  • Samsung zwiastuje modele premium swoich smartwatchy – prawdopodobnie chodzi o Galaxy Watch7 w  edycji Pro (ostatni taki model debiutował wraz z Galaxy Watch5)
  • Apple Watch Ultra 3 znów bez zmian hardware’owych | wg Ming-Chi Kuo

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • Apple wprowadza słuchawki Solo 4 i Solo Buds
  • Fossil wyprzedaje swoje zegarki z Wear OS
  • ClipClap to adapter do pedałów zatrzaskowych (na dowolny but)
  • podwodny skuter Jetdive Pro (crowdfunding)
  • Huawei Watch Fit 3 z pełnymi specyfikacjami

1. Beats Solo 4 i Solo Buds (słuchawki tygodnia)

Apple odświeżyło serie słuchawek spod brandu Beats, które mimo posiadania AirPodów wciąż wspiera. Nie jest to głupia strategia bowiem Beatsy oferują wybrane cechy AirPods, ale również dla Androidów. Gigant z Cupertino przygotował nową generację nausznych Solo oraz odmianę TWS – Solo Buds. Co potrafi nowy duet? Króciutko o najważniejszych funkcjach obu wearables pod video.

Beats Solo 4 – nauszny model z giętkim paskiem i poduszkami UltraPlush, 40 mm przetworniki, wsparcie Spatial Audio (z rozpoznawaniem położenia głowy) oraz mikrofonikami z inteligentnymi algorytmami poprawiającymi jakość połączeń. Współpraca z iOS/Android (odpowiednio z Find My/Find My Device do odszukiwania słuchawek). W iOS jest oczywiście współpraca z Siri oraz Audio Sharing. W słuchawkach widzę port 3.5 mm. Czas pracy określono na 50h na jednym ładowaniu. Jest szybkie ładowanie (5h działania już po 10 minutach ładowania). Cena: 200$.

Beats Solo Buds – to przedstawiciele klasy True Wireless Stereo. Producent zachwala model hasłem: „big Beats sound in the smallest case”. Słuchawki mają specjalną wentylację i akustyczne właściwości do poprawy jakość brzmienia. W zestawie cztery zestawy wkładek do wygodniejszego obsadzenia i pasywnego tłumienia. W Solo Buds są dwuwarstwowe przetworniki. Tu również pojawił się specjalny mikrofon do odszumiania rozmów. Kompatybilność z iOS i Android (w tym Find My i i Find My Device). Czas pracy określono na 18h (zapewne z etui). Po 5 minutach ładowania zyskamy godzinę słuchania. Sterowanie słuchawkami można zmieniać w systemie iOS lub aplikacji Beats (Android). Cena: 80$.

  • Plusy: wybrane cechy AirPods dla Androidów i niższe ceny (od AirPods)
  • Minusy: za wcześnie na wskazanie wad

2. Wyprzedaż smart zegarków Fossil

wearables tygodnia 18 Fossil Gen 6 Venture Edition
Fossil Gen 6 Venture Edition (foto: Fossil)

O wyjściu marki Fossil z segmentu smart zegarków pracujących na platformie Wear OS informowałem kilka miesięcy temu. Modowy gigant się poddał i nie zamierza rozwijać oferty wearables w tym kierunku. Z jednej strony się nie dziwię, z drugiej jednak uważam, że firma poczyniła pewne błędy. To prawda, Google nie rozwijało swojego systemu na zegarki właściwie (jak robi to obecnie), ale Fossil za bardzo skupił się na elementach estetycznych, a za mało na technicznych (przynajmniej przy pierwszych generacjach).

Nowsze modele zegarków Fossil otrzymywały już własne ulepszenia oprogramowania, ale moment ten nie zszedł się ze wsparciem Google, które takie usługi proponował przy rozwoju modeli skrojonych pod Wear OS 3.0. Wydaje się, że Fossil Group nie chciało podejmować ryzyka. Teoretycznie w najnowszej fali mogłoby odzyskać efekty, bo Wear OS dzięki współpracy Google z Samsungiem mocno podbił udziały, ale najwyraźniej ten rozdział jest już zamknięty. Szkoda, bo stylistycznie Fossil miał świetne propozycje. Aktualnie trwa wyprzedaż zegarków marki. Odmiany Gen 6 są tam dostępne za 79 dolarów! Sam nie wiem, czy warto. Modele mają już przestarzałe specyfikacje.

  • Plusy: atrakcyjna cena za zegarek Wear OS (zwłaszcza w estetyce Fossil)
  • Minusy: modele z już starym wnętrzem

3. ClipClap – adapter do pedałów zatrzaskowych

W sekcji wearables pojawia się u mnie głównie elektronika, ale czasem to pojęcie ma szerszy kontekst. ClipClap to mocowanie do pedałów z mechanizmami zatrzaskowymi, które pozwala jeździć praktycznie w dowolnym obuwiu. Do tej pory wymogiem był zakup specjalistycznych butów z wpięciem (trzymającym stopę). Adaptery po prostu łapią dowolny but! Zaletą stosowania zatrzasków jest pewniejsza kontrola jazdy. Nie zawsze jednak chcemy jechać w butach zatrzask. Tyczy się to głównie przejazdów miejskich, gdzie mamy więcej przystanków, a rower traktujemy jak środek lokomocji, a nie element wyprawy/treningu. Niemiecki producent proponuje rozwiązanie w dwóch odmianach: Explore lub Road . Z dwoma i trzema otworami, co zwiększa ogólną kompatybilność z systemami mocowań (Shimano, Look, Xpedo, Magped i innymi). ClipClap wyceniono na 79€.

  • Plusy: możliwość przejazdu w dowolnych butach
  • Minusy: bez testów ciężko wskazać

4. Jetdive Pro (crowdfunding)

Mobilność to bardzo szerokie pojęcie (co z perspektywy bloga o mobajlu jest oczywiście na rękę). Przeglądając najnowsze propozycje z crowdfundingowych platform, natknąłem się na nietypowy gadżet powiązany z mobilnością i „wearables”. Jetdive Pro to podwójny silniczek podczepiany do naszych bioder, pomagający w szybszym przemieszczaniu się pod wodą. To nie pierwszy kompaktowy „skuter” tego typu, ale większość konkurencji stawiała dotąd na format otrzymywany ręcznie (ciągnący). Przewagą produktu z Hong Kongu jest uwolnienie rąk, natomiast nie wiem jak ze sterowalnością.

Jetdive Pro oferuje łącznie 47.5 Nm momentu obrotowego i prędkość na poziomie 2.5 metra na sekundę (to ok. 9 km/h). Urządzenie umożliwia zejście do ok. 30 metrów w głąb. Zestaw waży 6.5 kg, więc sporo mniej od bezpośrednich rywali. To wynik mniejszych baterii. 99.36-Wh/2500-mAh pozwoli na około godzinę nurkowania, ale pewnie przy najwolniejszej prędkości. Na szczęście akumulatory są wymienne, więc te naładowane można szybko przełożyć do konstrukcji. We wczesnej fazie crowdfundingu cena startuje od 759$ (-37%, finalnie aż 1199$). Jeśli zbiórka się powiedzie to urządzenie trafi do pierwszych fundatorów w czerwcu (w sam raz na wakacje).

Znaleziono na Kickstarterze

  • Plusy: skuter podwodny uwalniający ręce
  • Minusy: krótszy czas pracy od konkurencji

5. Huawei Watch Fit 3 (przecieki)

Huawei Watch Fit 3
Huawei Watch Fit 3(foto: alternate.de)

W zeszłym tygodniu do sieci przeciekły rendery trzeciej generacji hybrydowego Huawei Watch Fit (mocno przypominającego Apple Watcha). Teraz obrazków jest jeszcze więcej, bo pojawiły się na stronie jednego z niemieckich sklepów. Wraz z nimi poznaliśmy też niemal pełne specyfikacje gadżetu, który oficjalnie zadebiutuje 7 maja w trakcie prezentacji produktowej chińskiej marki w Dubaju. Zegarek doczekał się upgrade’u w wielu obszarach, nie tylko tym estetycznym. Poniżej najważniejsze specyfikacje Huawei Watch Fit 3, którego nie sposób już określić smartbandem:

  • kwadratowy ekran: 1.82″ OLED (480 x 480) z Always On Display
  • aluminiowa koperta: czarna, biała, złota lub różowa
  • personalizacja paskami: gumowane i skórzane
  • szczelność zgodna z normą 5 ATM
  • pamięć: 4 GB (seria Fit zawsze miała mniej niż okrągłe smartwatche Huawei)
  • łączność: Bluetooth 5.2
  • tryb Bluetooth Calling przez głośniczek i mikrofonik
  • wbudowany moduł GPS, odczyty SpO2, analizy snu i stref tętna
  • czas pracy: 10 dni (bateria 400 mAh)
  • kompatybilność: iOS/Android
  • Cena Huawei Watch Fit 3: 159€

Wstępne podsumowanie:

  • Plusy: wzornictwo i większy ekran
  • Minusy: klonowanie designu Apple i powiększenie koperty (Fit słynął z pośredniego formatu)

6. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


7. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


8. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


9. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS