Apple od samego początku budowało system watchOS w odpowiedni sposób. Zegarki Apple Watch dobrze przedłużały interfejs iPhone’a, a potem rozwijały platformę już bezpośrednio na wearable, by zaoferować pewne funkcje bardziej niezależnie. Od prawie ośmiu lat system nie przechodził specjalnie wielkich zmian, choć z generacji na generację dawało się je odczuć. Działo się to ewolucyjnie, czyli tak jak należy. Nie wszystko było oczywiście idealne, ale ogólnie zegarkowy software uważam za udany. Nowy watchOS 10 ma wnieść więcej zmian. Według niektórych, przełomowych w interfejsie naręcznego gadżetu.

watchOS 10

Jak co roku, przy okazji WWDC, Apple prezentuje nadchodzące zmiany w watchOS. Spróbuję dzisiaj króciutko o najważniejszych z nich. System w finalnej wersji zadebiutuje na jesieni. Zapewne wraz z premierą Apple Watchy Series 9.

watchOS 10 – co nowego ogólnie?

To najpierw szybki przegląd bardziej całościowy. Potem rozpiszę wszystko nieco bardziej szczegółowo. WatchOS 10 zaoferuje szybki przegląd informacji z poziomu nadgarstka przy pomocy odświeżonych aplikacji, nowej funkcji Stos inteligentny, dodatkowych tarcz/motywów zegara, nowych funkcji rowerowych, a także pomocy przy górskich wędrówkach. Apka Uważność zyska też nowe funkcje wspierające zdrowie psychiczne. Brzmi ciekawie? W pierwszej chwili niekoniecznie. Apple ma jednak nadzieję, że już samo przeprojektowanie aplikacji będzie dla użytkowników interesujące. Przypomnę tylko, że to pierwsze z odsłoniętych zmian, a do jesieni w kolejnych betach pojawi się pewnie więcej ciekawostek.

watchOS 10 ze Smart Stack

Aktualizacja watchOS 10 ma być jedną z większych w historii całego systemu. Apple spróbuje zmienić interfejs, by Apple Watche obsługiwało się szybciej. W końcu ekraniki zegarków mają przede wszystkim ułatwiać odczyt powiadomień. Im krócej będziemy na nie patrzeć, tym mnie zmęczymy rękę 😉 , ale skorzysta na tym też bateria. Funkcji w smartwatchach przybywa, a to wymusza reorientację sposobu wyświetlania treści. Optymalizacja jest zatem ważną częścią rozwoju noszonej elektroniki.

watchOS 10 Smart StackPierwsi użytkownicy Apple Watchy (dzisiaj określanych jako Series 0) mogą pamiętać UI oparte o tzw. Glances, czyli karuzele widgetów dla różnych aplikacji i funkcji watchOS. Dopiero potem naręczny gadżet poszedł w kierunku aplikacji. Wygląda na to, że Apple wróci nieco do korzeni i skupi interfejs wokół widgetów. Jeśli miałbym dać przykład odnoszący się do istniejących już rozwiązań w Apple Watchach to wskazałbym tarczę dla Siri.

Przy użyciu koronki Digital Crown będziemy poruszać się między widgetami w widoku Smart Stack. Widgety w aktualnym użytku powinny pojawiać się na pierwszym miejscu karuzeli. Sądzę, że będzie można też dopasować zawartość widgetów ulubionymi „komplikacjami”. Generalnie treściami mają zarządzać algorytmy uczenia maszynowego, by przedstawiać w danej chwili te najważniejsze. Zmienią się też reakcje przycisków, więc pierwszy kontakt z watchOS 10 może wymagać od nas nowych przyzwyczajeń. Przycisk boczny będzie otwierał Control Center. Podwójne przyciśnięcie Digital Crowc pozwoli powrócić do ostatnich aplikacji.

watchOS 10 z nowym UI aplikacji

User Interface w watchOS 10 ma zmienić też wyświetlanie treści w aplikacjach. Nowy sposób przekazywania treści ma bazować na rodzajach skrótów wewnątrz głównego widoku danej aplikacji. Chyba najlepszym przykładem przeprojektowanego programu dla Apple Watchy będzie apka Aktywność. W rogach widać skróty do rozwinięcia informacji. Mamy obsługiwać je koronką. Zawartość tych mini pól będzie się rozwijać. Prawdopodobnie poszerzając zakres odczytów i informacji dla poszczególnych metryk. Także World Clock ma działać podobnie. Bardziej interaktywnie przekaże godziny z różnych stref czasowych. Ten język przekazywania danych ma trafiać też do innych aplikacji, a developerzy powinni szukać dróg ich wykorzystania we własnych rozwiązaniach.

watchOS 10 tarcze

watchOS 10 – nowe tarcze

Jak zwykle Apple dołoży nowe motywy tarczek. Wciąż kolekcja jest znacznie uboższa od sklepików dla Wear OS, ale zestaw propozycji wydaje się dzięki temu bardziej dopracowany. Amerykański gigant stawia na jakość, a nie ilość. W konkurencyjnych zegarkach znajdowałem sporo fajnych tarczek, ale musiałem się zwykle przekopywać przez stertę tych śmieciowych. Kiedyś narzekałem na małą liczbę widoków w watchOS, ale powoli zaczynam rozumieć podejście Apple. Jedyne czego nie rozumiem, to naprawdę rzadkie i małe aktualizacje oferty tarczek.

W watchOS 10 przybędą tylko dwie tarczki. Przynajmniej tyle przedstawiono na czerwcowym WWDC. Może finalna wersja softu wzbogaci kolekcję. Pojawi się Snoopy and Woodstock w stylu tarczki z Mickey/Minnie. The Palette z kolei będzie interaktywnie zmieniać kolory. W nowych motywach widać reaktywne animacje dla pogody, co może się podobać.

watchOS 10 z trybem dla kolarzy

W tym roku Apple dorzuca nowe funkcje sportowe dla kolarzy. Wraz z watchOS 10 przybędą opcje parowania zegarków Apple Watch z komputerami i czujnikami dla rowerzystów (przez protokół Bluetooth). Dane z tych urządzeń będą trafiać na smartwatche, gdzie wzbogacą profil danych o kolejne metryki. Zegarki Apple mają też przenosić odczyty z jazdy rowerem na ekrany iPhone’ów. Synchronizacja informacji obejmie prędkości, dystans, czas, pracę serca, czy kadencję i siłę. Innymi słowy, iPhone będzie przypominał komputer/licznik na kierownicy.

watchOS 10 rower

Tryb rowerowy w watchOS 10 będzie bogatszy i powinien sprawdzić się podobnie do rozwiązań ze sportowych zegarków konkurencji, które dysponują szerszymi pomiarami i wskaźnikami. Poprzednio Apple skupiało uwagę na bezpieczeństwie, czyli m.in. detekcji wypadków. Razem z zewnętrznymi czujnikami Bluetooth opcja Workout Views pokaże też strefy tętna, pokonane wzniesienia i dane dla pokonanej trasy w rozbudowanym raporcie. Pojawi się też wskaźnik Functional Threshold Power (FTP). Apple Watch powinien przekalkulować dane i konkretniej wskazywać możliwości organizmu, no i wyznaczanie celów.

watchOS 10 z ulepszeniami dla wędrowców

W zeszłym roku Apple dodało do oferty high-endową wariację swojego zegarka. Apple Watch Ultra dysponuje większym ekranem, większą baterią i szerszymi możliwościami terenowymi. Jest po prostu bardziej outdoorowy. Sprawdzi się w turystyce i podróżach. Dla wędrowców watchOS 10 też doda kilka nowych funkcji.

Aktualizacje dla podróżników wzbogacą aplikacje Kompasu i Map. Pierwsza ma wskazywać nie tylko azymut, ale też ważne punkty na drodze/trasie. Mowa o najbliższych lokalizacjach ze stabilną łącznością i siecią pomocy. Wysokościomierz pokaże nawet poziomy wysokości na jakich pojawiły się te lokalizacje w trybie 3D. Ma to wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i pomóc w razie zagrożenia. Do rejestrowanych położeń będzie trasa nawigacyjna, by w razie potrzeby dotrzeć do miejsca, w którym możliwe jest połączenie telefoniczne lub wysłanie sygnału SOS.

watchOS 10 wędrówki

Apple zamierza też wzbogacić mapy o dane topograficzne, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. To kolejne interesujące dla globetrotterów dane. Wyszukiwarka map uwzględni trasy dla podróżników (wraz z poziomami trudności, punktami startów oraz warstwą topograficzną). Trudno powiedzieć, jak szybko mapy będą zyskiwać te widoki w innych regionach.

watchOS 10 – nowości przy analizach zdrowia

Z generacji na generację Apple rozbudowuje zakres monitoringu zdrowia przy użyciu czujników Apple Watchy. Kolejna wersja systemu watchOS nie mogła pominąć i tych rozwiązań. W dziesiątej odsłonie producent obiecuje głębsze wsparcie w ramach stanu mentalnego. Apka Uważność ma skupić się na zdrowiu psychicznym. Mowa o nowych logach dot. nastrojów. To chyba jakaś odpowiedź na podobne tryby w smartwatchach Galaxy i Fitbit Sense/Pixel Watch.

watchOS 10 mental

Użytkownicy mają logować swoje odczucia i stany emocjonalne, by budować profil ogólnego stanu mentalnego. Wskaźniki mają oferować nawet sugestie odnośnie wizyty i specjalisty jeśli odczyty będą wykraczać poza normy. W apce Apple Zdrowie pojawi się nowy wskaźnik czasu spędzanego na zewnątrz (sekcja Vision). Czujnik światła sprawdzi aktywność użytkownika. Celem jest ograniczenie użytkowania elektroniki, przez którą dochodzi (zwłaszcza u dzieci) do krótkowzroczności. Ten element jest też częścią nowego iOS 17.

watchOS 10 z NameDrop

Nowością w iOS 17 i watchOS 10 będzie rozwinięcie AirDrop o pakiet danych profilowych do szybkiej wymiany „wizytówkami”. Funkcja NameDrop pozwoli szybko przesłać między zbliżonymi urządzeniami nasz kontakt. Rozwiązanie ma być dostępne przez przycisk Share w My Card w aplikacji kontaktów lub przez tarczkę My Card (Moje Karty). Nasze informacje wymienimy z innymi użytkownikami przez zbliżanie ze sobą iPhone’ów, ale też Apple Watchów (także na linii smartfon <-> zegarek).

watchOS 10 namedrop

Kompatybilność watchOS 10 z Apple Watchami

Z którymi zegarkami kompatybilny będzie system watchOS 10? Apple będzie wspierać modele Apple Watch od czwartej generacji:

  • Apple Watch SE (nie sprecyzowano czy obie generacje)
  • Apple Watch Series 4 (w tym Nike+ i Hermes)
  • Apple Watch Series 5 (w tym Nike+ i Hermes)
  • Apple Watch Series 6 (w tym Nike+ i Hermes)
  • Apple Watch Series 7 (w tym Nike+ i Hermes)
  • Apple Watch Series 8 (w tym Nike+ i Hermes)
  • Apple Watch Ultra

źródło: Apple.com