Apple Watch Ultra 2 Zastanawiałem się w tym roku, czy Apple odświeży high-endowego, większego Apple Watcha Ultra. Podczas wtorkowej prezentacji amerykańska marka przedstawiła model Apple Watch Series 9, ale i Ultra doczekał się poprawek. Trzon ulepszeń obu smartwatchy się pokrywa, ale chciałem oddzielić artykuły na temat jednostek z uwagi na możliwość odniesienia zmian Apple Watcha Ultra 2 do jego poprzednika. Co zatem nowego znajdziemy we flagowych zegarku z watchOS na pokładzie?

Apple Watch Ultra 2 vs Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra 2 to wciąż model, który kładzie większy nacisk na aktywność. Mówimy o sportowym, outdoorowym zegarku, czyli wearable z funkcjami skupiającymi się na ruchu. W urządzeniu znajdziemy wszystkie cechy poprzedniego Apple Watcha Ultra, więc tutaj najlepiej będzie przekierować do materiału, który przygotowałem w zeszłym roku. Postaram się wskazać najważniejsze różnice między obiema generacjami smartwatchy Apple. Niewykluczone, że pewne elementy software’owe zaprezentowane przy nowszym wariancie pojawią się też w tym wcześniejszym (co jest kwestią aktualizacji systemu operacyjnego).

Oba Apple Watche w wersji Ultra mają ten sam design i gabaryty. To standardowe podejście Apple do ulepszeń (trzymanie się tego samego formatu przez kilka lat). Ultra to świeża propozycja, więc większych zmian należało się spodziewać w przyszłym roku, gdy Apple będzie obchodziło dziesięciolecie istnienia gadżetu. Przekątna wyświetlacza ta sama, ale tym razem panel OLED ma aż 3000 nitów szczytowej jasności. To o 1000 więcej od poprzednika, co w terenie może mieć znaczenie. Treści będą czytelniejsze w ostrzejszym słońcu. Także tryb latarki będzie efektywniejszy.

Apple Watch Ultra 2

Apple Watch Ultra 2 z S9 i Double Tap

Apple Watch Ultra 2 skorzysta z tego samego układu S9, który pojawił się w modelu Series 9. W generalnym skrócie, czterordzeniowy chip jest wydajniejszy i oszczędniejszy, a to za sprawą większej liczby tranzystorów (o 60% więcej od poprzednika) i gęściejszemu ich upakowaniu. Procesor będzie szybszy, a więc podniesie płynność software’u.

Drugą z nowości, którą zaoferowano w obu tegorocznych modelach Apple Watcha, czyli w Series 9 i Ultra 2, jest tryb Double Tap. To nowy gest do obsługi wybranych funkcji stuknięciem palców (bezkontaktowo). Algorytmy wykrywają ruchy ręki i przepływ krwi, by precyzyjnie rozpoznać gest. Gesty przydadzą się w terenie, np. przy obsłudze kompasu, gdy w podróży mamy zajętą rękę. Również Siri będzie pomocniejsza przy treningach, bo ma dostęp do metryk z Apple Zdrowie.

Apple Watch Ultra 2

No i rzecz jasna wraz z premierą nowych generacji zegarków Apple pojawi się zestaw nowych funkcji i całkowicie odświeżony interfejs użytkownika w ramach watchOS 10. O poprawkach poczytacie w moim artykule przygotowanym po czerwcowym WWDC 2023.

Apple Watch Ultra 2 – specyfikacje

Czy to rozwiązania warte upgrade’u? Na bank nie, ale nowi klienci mogą zerknąć na różnice i spróbować kupić poprzednika taniej (co zwykle bywa przy debiucie następcy). Apple jak zwykle odświeża kolekcję pasków, ale te pewnie dokupimy też do poprzednika, więc nie chcę oznaczać ich jako różnic między generacjami. Po prostu oferta odmian dołączanych do opakowania będzie nieco inna.

Z tego co widzę, wraz z Apple Watchem Ultra 2 pojawi się tarczka Modular Ultra wykorzystująca potencjał większego ekranu (dodatkowymi widgetami informacyjnymi np. odczytami pod wodą), a także czujnik otoczenia automatycznie aktywujący tryb nocny w zegarku. Dodano też ulepszony chip UWB. Podobnie jak w przypadku Series 9, Ultra drugiej generacji jest przyjaźniejszy środowisku.

  • ekran: OLED LTPO Retina o przekątnej 1.92″ (3000 nitów szczytowo i nawet 1 nit po ciemku)
  • koperta 49 mm (tak sama jak w poprzedniku)
  • nowa paleta kolorów pasków Alpine Loop (niebieski, indigo, oliwkowy), Trail Loop (pomarańczowo-beżowy, zielono-szary, niebiesko-czarny) i Ocean Band (niebieski i pomarańczowy)
  • opcjonalna wariacja z eSIM (niezależność od iPhone’a)
  • chip: S9 (SiP) z o 60% większą liczbą tranzystorów (+30% szybkości pracy GPU)
  • chip UWB do precyzyjniejszego namierzania urządzeń (m.in. przy współpracy z HomePodem – łatwiej zarządzać playlistami w pobliżu urządzenia)
  • Siri z dostępem do danych z apki Zdrowie (można pytać o metryki)
  • łączność: teraz chyba z nowszym protokołem Bluetooth 5.3 (weryfikuję info) – pozwoli na podłączanie się do zewnętrznych urządzeń zbierających dane (np. do celów kolarskich – mierniki mocy do pedałów)
  • precyzyjny lokalizator GPS (dual band) współpracujący z szerszymi od zwykłego Apple Watcha funkcjami outdoorowymi (tutaj nie ma zbyt wielu ulepszeń względem Ultra pierwszej generacji)
  • system: watchOS 10 (całkowicie przeprojektowany)
  • czas pracy na jednym ładowaniu: 36h i do 72h w trybie oszczędnym (jak wcześniej)
  • zanurzenie do 40 metrów + wytrzymałość -500 do 9000 m n.p.m. (jak wcześniej)
  • cena Apple Watcha Ultra 2: od 799$ (polski cennik w drodze)

źródło: apple.com