AssistiveTouch gestowe sterowanie Apple WatchemGestowe sterowanie w smart zegarkach nie jest może czymś nowym, ale producenci tych gadżetów jakoś słabo wdrażają możliwości tego rozwiązania. Jest tu to wykorzystania spory potencjał, bo przecież praktycznie wszystkich smartwatche wyposażono w odpowiednie czujniki ruchu. Apple demonstruje swój system gestów. AssistiveTouch ma ułatwić nawigowanie w watchOS i być praktyczną alternatywą dla dotykowego ekranu.

AssistiveTouch – gesty dla Apple Watcha

Ekranik oraz asystent głosowy w zegarku Apple działają dość sprawnie. Interfejs jest stosunkowo wygodny, a funkcje dostępne „na wyciągnięcie ręki”. Jest tu jednak jeszcze spory potencjał do wykorzystania w postaci sterowania gestami rąk. Interakcja tą drogą jest wygodna w konkretnych sytuacjach. Od treningów, po prace z brudnymi rękami. Gigant z Cupertino zaprezentował kilka praktycznych gestów w ramach AssistiveTouch.

Zaciskaniem pięści lub poszczególnych palców wymusimy konkretne akcje w menu Apple Watcha. Inne zależnie od napotkanego ekranu/aplikacji. Zaciśnięciem pięści będzie można też odebrać połączenie. Jest również malutki kursorek Motion Pointer, który reaguje na przechyły. Pierwsze akcje Quick Actions już zaprezentowano. Pewnie dotrą w którejś z nadchodzących aktualizacji systemu watchOS. Kolejne powinny docierać z czasem.

AssistiveTouch – jak to działa?

AssistiveTouch to dość sprytne rozwiązanie. Apple wykorzystało do sterowania gestowego kilka elementów zegarka. Oczywiście żyroskopy i akcelerometry, ale nie tylko. W wykrywaniu delikatnych ruchów bierze udział też czujnik optyczny pracy serca oraz algorytmy uczenia maszynowego. Razem odczytują nawet subtelne ruchy mięśni i ścięgien, więc zwiększono czułość całego narzędzia. Propozycja ma pomóc w obsłudze zegarka osobom z niepełnosprawnościami, ale nie tylko.

źródło: apple.com