Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!
Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły do setnego wydania! Dziś rozpoczynam drugą setkę.
- Nanoleaf Multicolor Outdoor i Indoor String Lights zgodne z Matter
- Ezviz SD7 to dotykowy panel na ścianę („samoprzylepny”)
- HomePody w kolejnych krajach (Polski wciąż brak)
- nowa kamerka Ring Pan-Tilt Indoor Cam jest obrotowa
- Yeedi M12 Pro+ to kolejny robot sprzątający ze stacją do mopowania
1. Nanoleaf Multicolor Outdoor i Indoor String Lights z Matter
W trakcie styczniowych CES w Las Vegas informowałem o nowościach marki Nanoleaf. Producent zapowiadał wtedy m.in. inteligentne oświetlenie w formacie Multicolor Outdoor String Lights oraz Multicolor Indoor LED Lightstrip (EDIT: jednak tylko ten drugi był wtedy prezentowany na targach). To węże/taśmy LEDowe i „łańcuchy” żarówek do dekorowania wnętrza lub domu/ogrodu. Jedne z nich są typowo do środka, drugie na zewnątrz. Obie propozycje mają trafić do sprzedaży w maju. Nanoleaf obiecało, że będą zgodne ze standardem Matter.
🚨#NEWRELEASE ALERT🚨
Go HD or go HOME with our #NEW *Multicolor* HD Lightstrip!
Create amazing HD gradient color animations with *60* individually addressable LEDs + 60 Color Zones per meter.
GET 10% OFF EARLY BIRD DISCOUNT NOW:https://t.co/oKbGe9Yg80 pic.twitter.com/rzncocJr3X
— Nanoleaf (@nanoleaf) April 25, 2024
To nie pierwsze rozwiązania z oferty Nanoleaf z Matter, ale tutaj mówimy o wsparciu tylko przez Wi-Fi (bez Matter-over-Thread). Oświetlenie można ustawić przy użyciu dowolnego kontrolera z Matter (najnowsze huby lub smart głośniki starają się go uwzględniać). Jest też oczywiście opcja konfiguracji przez Bluetooth z apką Nanoleaf. W zakresie funkcji są wszystkie znane w segmencie rozwiązania: ustawianie scen, integracja z innymi urządzeniami Nanoleaf, kompatybilność z większością popularnych platform (np. Alexą, Google Home, czy Apple Dom). Światło oferuje 76 milionów kolorów i personalizację efektów. System RGBIC to gwarancja aż 60 stref na metr, co uatrakcyjnia animacje i efekty. Outdoorowy wariant jest dostępny w długościach 15, 30 i 45 metrów (od 130 do 277,5$) oraz rozszerzeniach 15 m (90$). Indoor tylko w jeden opcji za 70$.
2. Dotykowy panel Ezviz SD7 dla smart domu
EZVIZ oferuje przeróżne moduły dla inteligentnego domu. W ostatnim czasie zauważyłem rozszerzenie ich oferty o smart panel do sterowania mieszkaniem. Ezviz SD7 to dotykowy ekran, który łatwo zamontować na ścianie lub stacji dokującej i szybkie jego odpięcie, by przenosić go po wnętrzu wraz ze sobą. Główną ideą jest tu poprawa komfortu przez zwiększenie mobilności w zakresie domowej sieci. Chińska marka proponuje przekątną siedem cali dla wyświetlacza IPS (rozdzielczość 1024 x 600). Na pokładzie jest bateria o pojemności 4600 mAh, a więc znacznie mniej niż podobnej wielkości tablet. Prosty system i uproszczone funkcje (wyłącznie dla smart domu) wydłużą jednak czas pracy na jednym ładowaniu.
Wsród funkcji są dostępy do widoków z podpiętych kamerek. Tryb komunikacji przez zintegrowane z siecią urządzenia itd. Ezviz SD7 ma uwzględnić obsługę do trzydziestu urządzeń (synchronizację z nimi). To produkt ściśle pod rozwiązania od Ezviz, więc jest mało uniwersalny. Dla posiadaczy modułów Ezviz będzie jednak w jakimś stopniu atrakcyjny. Trochę dubluje możliwości iPada lub tabletu z Androidem, ale może chodzi o lepsze przystosowanie do ogólnego użytkowania bez angażowania elektroniki użytkowanej na co dzień? Mówimy o panelu w styli Creston czy Control4, tylko tańszym i mniej zaawansowanym. Ezviz wycenił SD7 na 130 funtów. Sporą niedogodnością może być współpraca wyłącznie z Wi-Fi 2.4GHz.
3. HomePod 2 i Mini w kolejnych krajach
Nie wszystkie produkty Apple są dostępne globalnie. Głośniki HomePod należą do tych propozycji z Cupertino, które oferowane są regionalnie. W Polsce dla przykładu go niestety nie ma. Amerykańska spółka zapowiedziała w tym tygodniu, że ich produkt dla smart home zadebiutuje w kolejnych krajach. Wciąż nie ma wśród nich naszego, ale każde rozszerzenie oferty to szansa, że w końcu urządzenie będzie sprzedawane i nad Wisłą. Od 10 maja modele HomePod drugiej generacji oraz HomePod Mini trafią do Malezji, Tajlandii oraz Turcji. To kolejna fala rozszerzenia oferty przez Apple, która przy okazji sugeruje stagnację w odświeżaniu głośników. Ten większy pojawił się w nowej wersji w zeszłym roku, natomiast mniejszy ma już około cztery lata.
4. Ring Pan-Tilt Indoor Cam ma zakres obracania
Kamerki do monitoringu wnętrza w inteligentnych odmianach są oferowane w opcji z większym zakresem obracania obiektywu już od dawna. Sporo marek proponuje takie modele, dając szerszy podgląd wnętrza w sposób zdalny. Teraz tego typu model zaoferuje też Ring. Ich najnowsza kamerka będzie dysponować obracaniem i odchylaniem. Ring Pan-Tilt Indoor Cam wyceniono na 80$. Ma być dostępna pod koniec maja. Korzyść z kamerki z dodatkowymi mechanizmami to przede wszystkim ograniczenie punktów podglądu. Zamiast dwóch kamerek można zainstalować jedną. Oczywiście im więcej opcji podglądu, tym pewniejsze nagranie, bo jeden obiektyw obejmuje widzenie tylko w zakresie aktualnego ułożenia. Ring Pan-Tilt Indoor Cam obraca się w zakresie 360 stopni. Pochylenie obejmuje prawie 170 stopni. Jest obraz HD, alerty wykrywające ruch, czy komunikację dwustronną. Obiektyw jest przysłaniany, co ogranicza nagrywanie i nasłuch. Ring przedstawił model w trzech kolorach: Blush (różowy), Charcoal (szary) oraz Starlight (podchodzący pod biel).
5. Yeedi M12 Pro+ odkurza i mopuje
Roboty sprzątające już nie tylko odkurzają, ale często też mopują. Zresztą, ich nazwy wyewoluowały właśnie z robotów odkurzających na te sprzątające, by uwzględnić ten szerszy zakres pracy. Już sporo producentów oferuje hybrydy. Coraz więcej z marek stara się uwzględnić w ofercie tzw. kombajny, a więc modele ze wszystkim, co możliwe w pakiecie ze sporym „garażem”. Chińskie Yeedi pokazało ostatnio zaawansowany modeli M12 Pro+. Sprzęt ma kilka ciekawych standardów. Stacja OMNI ma być bardziej kompaktowa od konkurencji – by łatwiej było ją wpasować pod meble. Pomieści worek 3.4 litra (na 90 dni). W doku jest też miejsce na zbiornik z wodą, suszenie mopów ciepłym powietrzem oraz automatyczne opróżnianie robota z tych wszystkich brudów.
Co jeszcze? Całkiem niezła moc ssania (11000 Pa), dynamiczne jego dopasowania do warunków, wysoki prześwit (żeby nie moczyć dywanów), czy rozwiązania TruEdge do jak najpełniejszego obejmowania mopem obszaru podłogi. Nie zabraknie technologii mapowania. Tu producent przygotował własny system TrueMapping 2.0. Na wzór konkurencji jest również TrueDetect 3D 3.0, czyli wykrywanie większych zabrudzeń. Cieszy kompatybilność z platformami Amazon Echo z Alexą oraz Google Home, czyli m.in. sterowanie głosowe. Yeedi wyceniło M12 Pro+ na 900$.
Kącik ostatnich testów i poradników
Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.
6. iPhone ze StandBy jak smart ekran
We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.
Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki 🙂 pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach
7. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)
Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.
Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
8. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku
Niedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.
W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.
Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)
9. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?
W tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.
Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub