Miałem o to info zaktualizować artykuł na temat smartdomowego standardu znanego do niedawna jako Project CHIP, ale postanowiłem przygotować osobny wpis. Connected Home over IP będzie teraz promowane jako Matter.

Matter Project CHIP

Matter – nowy standard smart home

W ostatnich tygodniach chodziły słuchy, że nowa platforma ruszy z certyfikacją urządzeń jeszcze pod koniec tego roku i faktycznie tak się dzieje. Będzie to już jednak projekt kojarzony z nową nazwą i logotypem. Zrzeszenie marek uczestniczących w sieci będzie stosowało oznaczenie Matter. Projekt nie zmieni niczego w opisywanym już przeze mnie szerzej CHIP, więc na jego temat nie będę się specjalnie rozpisywał. Przekierują do starszego wpisu.

Tutaj dopiszę tylko najistotniejsze informacje. Matter obejmie organizację The Connectivity Standards Alliance – już ponad stu większych marek ze świata technologii, które chcą ułatwić budowanie sieci smart home przez specjalny, otwarty protokół IP. Amazon, Apple, Google, SmartThings (Samsung), Signify (Philips Hue), Huawei to tylko niektóre z nich. Na produktach tych firm mają widnieć oznaczenia Matter, które zagwarantują klientom szybkie i łatwe włączenie inteligentnego modułu w sieć z obsługą asystentów głosowych.

Alexa, Asystent Google, Siri i nie tylko

Zakup nowego urządzenia zgodnego z protokołem Matter ma pozwolić na konfigurację w ramach najpopularniejszych asystentów głosowych: Alexy (Amazon), Asystenta Google, czy Siri (Apple). Oczywiście to nie wszystko. Sprzęt ma być przy tym zgodny z Wi-Fi, Ethernet, Bluetooth Low Energy oraz najnowszym Thread (przez mesh IPv6). Ekosystem ma być szeroki, a pierwsze urządzenia dotrzeć na rynek już pod koniec roku.

Pierwszy „early adopters” to m.in. sprzęt Amazona, Google, czy Nanoleaf, ale też Apple, które w poprzednim miesiącu przedstawiło Apple TV 4K (2021) z przystosowaniem do Thread i Project CHIP. Kolejne firmy ogłaszają swoje uczestnictwo (lub je przypominają) na swoich kanałach społecznościowych. W sumie naliczono już ponad 180 organizacji, w tym 1700 członków, którzy chcą wdrażać swoje rozwiązania w zgodzie z normami Matter. Część sprzętu już dostępnego na rynku spełnia certyfikację, więc wystarczą aktualizacje.

Connectivity Standards Alliance

I na koniec jeszcze dość ważna kwestia związana z Zigbee Alliance. Od ogłoszenia Matter zmieni się też nazwa zrzeszenia marek współpracujących w ramach standaryzacji kwestii związanych ze smart domami. Teraz będzie to Connectivity Standards Alliance (CSA). To jasno wskazuje, że Zigbee w tym wszystkim nie ma.

źródło: buildwithmatter.com via businesswire