W App Store znajdziecie sporo aplikacji third-party oferujących ciekawie wyglądające budziki z zegarami. Motywy te przemieniają iPhone’a w tzw. nightstand, czyli stację do sypialni. Preferuję tutaj raczej smart ekrany w mniejszym wydaniu, bo dysponują znacznie szerszym zakresem funkcji (no i sterowanie inteligentnym domem), ale czasem wystarczy po prostu wyświetlacz telefonu. Wraz z iOS 17 (premiera we wrześniu) pojawi się tryb StandBy, który przemieni iPhone’a w rodzaj inteligentnego wyświetlacza, ale tylko podczas ładowania. Jak to będzie działało?
Mój Smart Dom: StandBy w iOS 17
Od jakiegoś czasu spekulowało się o funkcji przemieniającej iPady w urządzenie kategorii Smart Display. Takie kroki podjęto przy okazji Androidów, więc oczekiwano podobnych rozwiązań wobec tabletów Apple. Amerykański gigant postanowił jednak dać część funkcjonalności kojarzonych ze smart ekranami w systemie iOS dla iPhone’ów. Będzie to jedna z nowości oferowanych w ramach aktualizacji do iOS 17.
Tryb StandBy ma się aktywować automatycznie wyłącznie podczas ładowania telefonu. Ma to sens. Najczęściej właśnie wtedy odkładamy smartfon, by uzupełnił energię. Jeśli posiadamy stację ładującą to ułatwia ona podgląd powiadomień i różnych informacji z widgetów systemu (np. tych na ekranie blokady). Apple chce wykorzystać uchwyty z MagSafe, by przy okazji przekształcały urządzenie we wspomniany smart ekran z kilkoma przydatnymi funkcjami. Najlepiej będzie to wyglądało w układzie horyzontalnym (wertykalnego nie widzę). Przygotowano nawet kilka fajnych motywów.
StandBy z Always-On Display
W trybie StandBy część najważniejszych informacji, np. zegar, kalendarz, czy widgety mają być wyraźniejsze, by wygodniej je było odczytywać z większych odległości. Wszystko zależnie od preferowanego stylu. Apple przygotowało kilka motywów. Niektóre przypominają tarcze smartwatcha i pewnie będę rozszerzały swoją kolekcję. Inne można powiązać z rolką aparatu, a więc uruchomić niczym smart ramkę ze zdjęciami naszej galerii.
Nowa funkcja StandBy ma działać z dowolnym iPhonem z iOS 17, ale pełny potencjał wykorzysta z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi, w których jest dostępny tryb Always-On Display (AOD). Wyświetla on część treści non stop. Apple wdrożyło te rozwiązania wiele lat po debiucie AOD na Androidach. Obraz w always-on możecie też znać z tarczek smart zegarków, gdzie panele OLED pozwalają ograniczyć zużycie energii przy ciągłym wyświetlaniu motywów zegarka. Podczas ładowania iPhone’ów opcja StandBy nie powinna drenować zbytnio akumulatora (w sensie, spowalniać uzupełnianie energii), a zaoferuje dodatkowe możliwości. W modelach iPhone’ów z AOD przy zgaszonym świetle ekran ma wejść w wyświetlanie bardziej czerwonych barw, by nie zakłócać snu. Telefony bez AOD będą wymagały wybudzania ekranu palcem, co nie będzie już tak wygodne.
Tak działa tryb uproszczonego interfejsu w #iOS17 przy horyzontalnym ładowaniu #iPhone przez #MagSafe. Prawie jak smart ekran. Najbardziej zadowolony jestem z samej ładowarki 🙂 pic.twitter.com/lEjASObw69
— Smartniej (@smartniej) October 18, 2023
StandBy ze Smart Stack i playerem muzyki
Spodziewam się, że Apple będzie rozszerzało personalizację widoku i wraz z kolejnymi aktualizacjami iOS zobaczymy więcej kolejnych funkcji. Akurat z powolnego dozowania „ulepszeń” Apple jest dobrze znane… Oszczędnie rozszerza nowe elementy. Niektóre nie drażnią, ale kolekcja tarczek do Apple Watchów mogłaby być rozwijana szybciej. Wracając do StandBy, będzie ono po części zintegrowane ze Smart Stack, więc widgety z aplikacjami kojarzonymi ze sobą według naszego użytkowania też powinny tutaj dobrze funkcjonować.
Całkiem przydatnym motywem w StandBy będzie odtwarzacz muzyczny, a więc sterowanie naszym katalogiem utworów i playlist. To znów funkcja, którą dobrze znamy ze smart ekranów. Podczas ładowania telefonu zobaczymy okładkę albumu i podstawowe przyciski kontroli playera. Będzie to uproszczony widok w stylu Car Play.
Jak uruchomić StandBy w iOS 17? Co z Siri?
Aktywacja StandBy nastąpi po podłączeniu iPhone’a do ładowania. Funkcja pojawi się na ekranie zarówno po podłączeniu do ładowarki przewodowo, jak i bezprzewodowo. W przypadku tego drugiego w ramach MagSafe (najlepiej ze wspomnianą już wcześniej stacją utrzymującą smartfon pod wygodnym kątem) system iOS zapamięta preferowane ustawienia użytkownika i od razu pokaże wybrany motyw.
Nie zabraknie też dostępu do Siri. Asystentka głosowa Apple zaoferuje nasłuch i odpowiedzi. Spokojnie odbierzemy też połączenie oraz odczytamy notyfikacje Live Activities na ekranie blokady Lock Screen. Żeby przypadkowo nie uruchomić StandBy, iPhone położony na płasko nie aktywuje tego trybu. Czujniki rozpoznają odpowiednie ułożenie wyświetlacza.
Jak myślicie, czy StandBy to wstęp do wprowadzenia smart ekranów w iPadach? Aż się o to prosi! Oby iPadOS 17 też dostarczył te rozwiązania do tabletów Apple. Gdy tylko pojawi się iOS 17 i wgram go do swojego iPhone’a 14 Pro to zaktualizuję wpis o więcej własnych zdjęć.
źródło: apple.com