smart home 101 Ring Pan-Tilt Indoor Cam
Zobacz też: smart home tygodnia #101
Ring Pan-Tilt Indoor Cam (foto: Amazon)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania. BTW: to już kolejny z moich cyklów, które dobiły do setnego wydania! 

  • Bose SoundLink Max to największy mobilny głośnik Bluetooth tej marki
  • Google proponuje Pixel Tablet w wersji bez stacji dokującej
  • w końcu debiutuje Aqara Hub M3 z Matter i Thread
  • Pojawia się Matter 1.3 (wsparcie nowych urządzeń)
  • Apple TV na telewizora LG ze wsparciem Dolby Atmos
  • JVC Kenwood proponuje linię projektorów D-ILA z laserowym 8K

1. Bose SoundLink Max – największy głośnik Bluetooth tej marki

Bose ma w ofercie kolejny bezprzewodowo grający głośnik w przenośnym wydaniu. Nowy SoundLink Max jest największym modelem tej marki z odtwarzaniem dźwięku przez protokół Bluetooth. Producent przygotował solidny sprzęt w sporym wydaniu, co już samymi rozmiarami powinno podnieść jakość brzmienia. Marka obiecuje przy tym odpowiednią wytrzymałość (w końcu to propozycja głównie na zewnątrz – przenośny charakter). Głośnik otrzymał szczelność zgodną z normą IP67. A bateria? Akumulator na jednym pełnym ładowaniu ma wytrzymać nawet do 20 godzin grania. Jeśli chodzi o najważniejsze standardy to wymieniłbym prawie najnowszy Bluetooth 5.3, współpracę z platformą Snapdragon Sound (z kodekami Qualcomm aptX Adaptive), a także port AUX. Oczywiście dźwięk jest odtwarzany w stereo. W aplikacji Bose widzę też parę ustawień EQ. Przy parowaniu z urządzeniami Android pojawi się opcja szybkiego łączenia przez Google Fast Pair. Cena: aż 399$.


2. Pixel Tablet w opcji bez doka z głośnikiem

Google Pixel Tablet Google Home
Google Pixel Tablet w wersji ze stacją dokującą (foto: Google)

Pixel Tablet debiutował równo rok temu. Dopiero jednak teraz Google postanowiło zaoferować go również w opcji bez stacji dokującej z głośnikiem, która moim zdaniem była najbardziej interesującą cechą modelu. Amerykański gigant zbudował rodzaj smart ekranu, w którym rozdzielono moduł z nagłośnieniem od wyświetlacza. Teraz Pixel Tablet ma trafić do sprzedaży wyłącznie w wersji tabletowej. Na początek na rynku amerykańskim, gdzie kosztuje 400$. W tej cenie model proponowany jest z pamięcią 128GB. Za wariant z dokiem trzeba zapłacić o 100$ więcej.

Co stracimy rezygnując ze stacji dokującej? Oprócz lepszego brzmienia i wygodnego ułożenia ekranu (oraz opcji ładowania w stacji), Pixel Tablet straci funkcję castowania treści na jego pokład. Jeśli zamierzanie kupić Pixel Tablet uwzględniając rozwiązania smart home to wydaje mi się, że warto te 100 dolarów dopłacić i mieć w domu ciekawiej doposażony panel sterowania wnętrzem.

Czytaj więcej o: Pixel Tablet


3. Aqara Hub M3 z Matter i Thread

O tym elemencie ekosystemu Aqara pisałem wielokrotnie przy okazji kilku premier tejże marki. Producent zwiastował przy okazji ich debiutu kompatybilność z nadchodzącym hubem. W końcu Aqara Hub M3 z opcją kontrolera Matter i routera krańcowego Thread dociera na rynek. Przyznam, że najnowsza propozycja Aqara jest jedną z bardziej przyciągających z uwagi na spory zasób oferowanych rozwiązań. Pisałem już o nich wielokrotnie. Hub M3 przedstawiono na styczniowych targach CES 2024 w Las Vegas. Urządzenie wyceniono na ok. 130$. Mówimy tu o mostku z Matter (kontrolerze z Matter pozwalającym na połączenie z wieloma zgodnymi z tym standardem sieciami urządzeń), a więc hubie z pełnym potencjałem możliwości tego co daje Matter. Moim zdaniem to w tej chwili jeden z najlepszych rywali dla huba Homey Pro. Aqara posiada dwuzakresowe Wi-Fi, Blueooth, IR 360°, a także Zigbee. Jest też Power over Ethernet (PoE) i syrena z 95 dB. Na ten moment huba widzę w sprzedaży na Amazonie w USA, Kanadzie i w kilku europejskich krajach (WB, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Francja).


4. Pojawia się Matter 1.3 (wsparcie nowych urządzeń)

Connectivity Standards Alliance (CSA) przygotowało kolejną falę aktualizacji w ramach standardu Matter. Najnowsza jego odsłona poszerza wsparcie o kolejne typy urządzeń i wprowadza trochę poprawek. Matter 1.3 wciąż będzie jednak niedoskonały, mimo, że cały projekt ma już kilka lat, a działa na rynku jakoś od początku 2023 roku.

Co nowego niecie kolejny update? CSA zapowiadało, że będzie wydawać większe aktualizacje około dwa razy do roku. Czas na ten pierwszy. W Matter 1.3 zauważyłem obecność urządzeń zarządzania wodą (detektory przecieków, czujniki deszczu, kontrolery kurków itp.), a także ładowarki samochodów EV, mikrofalówki, sprzęt do gotowania, czy suszarki. Dobrze, że katalog sprzętu się poszerza, ale warto zauważyć, że sporo gigantów będących członkami stowarzyszenia wciąż nie zaadaptowało swoich przedstawicieli modułów z poprzedniego Matter 1.2 (gdzie dodano dziewięć kolejnych kategorii). To tylko potwierdza, jak powoli rozwija się standard Matter. Dobrze jednak, że coś w kierunku rozwoju całości się dzieje.

Szkoda, że w nowym pakiecie wciąż brakuje kamerek do monitoringu, czy video domofonów. Podoba mi się jednak dodanie raportów zużycia energii, które wykorzysta mnóstwo urządzeń. Chcemy przecież znać poziom poboru energii naszego smart domu. Matter 1.3 obiecuje też poprawki w ramach castingu i innych funkcji związanych z telewizorami (np. pop-upów z urządzeń zgodnych z Matter).


5. Apple Music na LG TV z Dolby Atmos

Apple Music wypadł w moich testach naprawdę dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość dźwięku (wyższa w cenie podstawowego pakietu). Aplikacja serwisu muzycznego Apple jest dostępna także w wersji na wybrane smart TV. Jedną z marek, które posiada na swojej telewizyjnej platformie apkę amerykańskiego giganta jest LG (zresztą również obok Apple TV) . Serwis FlatpanelsHD informuje, że koreańska firma uruchomiła na swoich TV wsparcie dla Dolby Atmos, czyli lepszego odbioru audio (format posiada w Apple Music swój własny katalog utworów, który cały czas się rozszerza). LG to zatem pierwszy z producentów, który proponuje takie rozwiązania dla usług audio od Apple. Dźwięk przestrzenny udostępniono w modelach LG OLED z lat 2018-2024 i LG QNED Q90T (oraz nowszych).


6. Laserowe projektory 8K z linii D-ILA od JVC Kenwood

Projektory w moim przeglądzie się pojawiają, ale przeważnie typowo konsumenckie. Najnowsza propozycja z linii D-ILA od JVC Kenwood mocno wykracza poza tę kategorię, ale jest warta uwagi. Japońska marka wprowadza na rynek sprzęt premium z laserowym 8K i wyjątkową jasnością. Rzutnik do kina domowego w wersji high-endowej – najwyższej możliwej do mieszkania (a raczej małej, domowej salki kinowej).

D-ILA debiutowały w 2021 roku, ale teraz zyskały lepsze światło dla efektów 8K. Podniesiono jasność i kontrast, a więc dwie bardzo ważne składowe rzucanego obrazu. Potrójny chip „liquid crystal on silicon” dla technologii wyświetlania ma wyraźnie poprawić wyniki. Wykorzystywany jest też nowy silnik BLU-Escent Laser. 2700/3300 lumenów to świetny rezultat. Natywnie mamy 4K, ale można podbić obraz przez trzecią generację chipsetu do nawet 8192 x 4320. Zależnie od modelu kontrast proponuje 150 000:1 i 100 000:1. Nowe algorytmy dla laserów podniosą też dynamikę obrazu. Model NZ800 wyświetli obraz do 200 cali, a NZ900 w przekątnej nawet 300″.

W zasobach widzę HDR, algorytmy Frame Adapt HDR do optymalizacji contentu z HDR10 (m.in. przez Deep Black to wierniejszego odwzorowania czerni. FilmMaker Mode ma z kolei dostosować ustawienia pod bardziej kinowe efekty. Chyba zdejmując pewne dopieszczenia mogące wpływać na odbiór dzieła. Projektorom nie zabraknie łączności Wi-Fi i portu Ethernet LAN (niezbędnego do większych rozdzielczości). A treści w 8K? No wiem, nie jest ich obecnie za wiele, ale na YouTubie już coś znajdziecie. Być może podpięcie pod PC będzie lepsze, bo tam można uruchomić gry w 8K. Ja jednak polecam zejście do 4K, bo tam przez HDMI otrzymamy obraz w 120Hz. Cena modeli DLA-NZ900 to tylko 26 tysięcy dolarów, NZ800 – 16 tysięcy $.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub