Mówi się ostatnio, że korzystamy ze smartfona niemal cały dzień. Takie mamy zresztą przekonanie, gdy co chwila włączamy i wyłączamy telefon w celu sprawdzenia nawet głupstw. Jest łatwo. Jest szybko. W zeszłym tygodniu na Facebooku pokazałem grafikę z prezentacją statystyk dotyczących udziału użycia smartfonów ogółem oraz w zestawieniu z innymi urządzeniami (w tym komputerów i tabletów). Niemal w każdym kraju ten podział był na korzyć tych pierwszych. Skoro tak, to może z ciekawości warto sprawdzić na czym tak naprawdę „tracimy” najwięcej czasu?

Każdorazowa aktywacja to często krótki moment. Odczytanie powiadomienia, wykonanie połączenia, zerknięcia na Twitter lub Facebooka, coś tam jeszcze. Wszystkie te chwile razem dają zaskakujący okres. Podsumowanie możemy zbadać w aplikacji Menthal. Pokaże ona jak bardzo i od czego jesteśmy uzależnieni w ramach codziennego korzystania ze smartfona. Być może zerknięcie w takowe statystyki przekonają do ograniczenia użycia telefonu, ale dla większości będę pewnie tylko ciekawostką – nie mającą wpływu na dalsze korzystanie z urządzenia.

Nie chcę zanudzać swoimi wynikami. Każdy może zrobić to sam, a najlepsze będą podsumowania z dłuższego okresu, choć i te z pojedynczego dnia mogą dać jakiś podgląd. Koncepcja aplikacji ma przypominać wagę – spoglądając na nią podczas ważenia mamy szansę na zastanowienie się nad sobą i ograniczenie obfitego jedzenia lub dodanie do dnia więcej ruchu. Na każdego wynik działa inaczej i podobnie będzie w przypadku apki Menthal. Warto już zauważyć, że program dostępny jest jedynie na Androida, gdyż jak wiemy iOS jest restrykcyjny w wielu kwestiach, w tym dostępu do śledzenia użycia aplikacji.

Menthal będzie też w lekkim przybliżeniu działało podobnie do aplikacji fitness – wyniki będą pokazywać poziom uzależnienia, który może wpłynąć na nasze postępowanie (czytaj: ograniczać korzystanie). To pewien rodzaj motywacji i wyznaczania sobie dziennych limitów. Lepszym wynikiem możemy pochwalić się na Facebooku – tylko żeby nie to nie prowokowało do kolejnych logowań w celu sprawdzenia reakcji…  Dane zbierane przez aplikacje są przesyłane anonimowo do jednego z uniwersytetów w Niemczech, gdzie będą dalej dokładniej analizowane. Obecne statystyki świadczą o tym, że przeciętny użytkownik spędza z aktywnym smartfonem trzy godziny (ze średnią powrotu do ekranu po 7,5 minuty).

Obok statystyk w programie znajdzie się kilka ciekawych badań naszego użytkowania (łącznie z poziomem samopoczucia). Jeśli chcecie możecie pochwalić się swoimi wynikami w komentarzach.

źródło: Google Play