mobilne granie 155 switch lite zelda
Zobacz też: Mobilne granie #155 – Nintendo Switch Lite Hyrule Edition (foto: nintendo.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad sto pięćdziesiąte podsumowanie rynku mobilnego grania! 150 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGHonor of Kings na iOS i Androida
  • Luigi’s Mansion 2 HD na Nintendo Switch
  • Antstream Arcade – streaming gier retro na iOS
  • Valve ze zniżkami na Steam Decka (LCD)
  • nadchodzi gamingowy smartfon Red Magic 9S Pro
  • w SteamOS dla Steam Decka pojawi się natywne narywanie rozgrywki
  • Atari 50: The Anniversary Celebration z updatem
  • Cozy Grove: Camp Spirit i Don’t Starve Together w Netflix Games (premiera i zapowiedź)
  • AYASpace 2.5 – nowości dla maszynek Ayaneo
  • tytuły AAA nie interesują mobilnych graczy?
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Honor of Kings na iOS i Androida (w czerwcu)

W Chinach już od dość dawna w App Store króle sieciówka typu MOBA – gra Honor of Kings. Chiński tytuł radzi sobie w sklepikach na mobilne platformy bardzo dobrze (jest w topie). Developer zdecydował się w końcu udostępnić ją globalnie. „Klon” LoLa istnieje już od prawie dekady, ale nigdy nie wyszedł poza granice Państwa Środka. Tencent próbował nadać mu międzynarodowej kariery pod inną nazwą, ale nie zażarło. Teraz na iOS i Androida zobaczymy oryginalne wydanie. Oczywiście bezpłatne, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami. Grę udostępniono w sklepikach dla obu najpopularniejszych platform 20 czerwca.


2. Luigi’s Mansion 2 HD na Nintendo Switch

Lugis’s Mansion było pomysłowym wprowadzeniem brata Mario do oferty gier Nintendo w całości poświęconych konkretnym postaciom z popularnych serii japońskiego giganta. Jeśli dobrze kojarzę, pierwsza część debiutowała na GameCube. Kontynuację (z podtytułem Dark Moon) przygotowano już na przenośnego Nintendo 3DS. Teraz zreamsterowana wersja trafia na Nintendo Switch jako kolejny odświeżony tytuł w kolekcji gier Nintendo.

Od 27 czerwca Lugi’s Mansion 2 HD pojawia się w wyższe rozdzielczości na Switchach. Luigi ponownie wkracza w świat cienia i mroku, powalczy z przeróżnymi duchami i natrafi na różnego rodzaju zagadki/łamigłówki. Oczywiście wciąż w uzbrojeniu w Ectoblast 5000, który pomaga w walce z przeciwnikami. W drugiej części lokacji jest znacznie więcej niż tylko w tytułowej posiadłości. Wszystkie jednak są nawiedzone, a zadaniem zielonego hydraulika jest przywrócenie pokoju w dolinie. Cieszy obecność w grze trybu multiplayer, ale nie wiem ile etapów obejmuje tryb co-op. Na pewno jest Nawiedzona Wieża pełna pułapek. Cena: ok. 230 zł (jak zwykle Nintendo wyciska z graczy kasę…).


3. Antstream Arcade – streaming gier retro na iOS

Serwisy do strumieniowania gier kojarzymy z kilku większych platform. Głównie GeForce Now, Amazon Luna (niedawno debiutującego na polskim rynku), czy usług dla Xboxa lub PlayStation. W sieci są też alternatywne propozycje o znacznie mniejszych zasięga, ale i mocniej ograniczonych bibliotekach gier. Antstream Arcade proponuje swoje usługi dla tytułów retro. Twórcy ogłosili, że od 27 czerwca baza będzie dostępna w ramach zewnętrznego/alternatywnego „sklepiku” dla iOS. W sumie w katalogu ma być ponad 1300 pozycji, a więc całkiem spora dawka oldschoolowych propozycji. W bazie widzę gry z Atari, Commodore 64, DOS, czy automatów. Jest nawet kilka tytułów dla Playstation 1.

Lubicie starsze gierki? No to właśnie pojawia się okazja do sprawdzenia biblioteki nieco taniej. Na start Arcade ma oferować swoją bazę za 4$ miesięcznie (normalnie ma być 5$) lub 30$ za roczny dostęp (normalnie 40$). Wszystkie w streamingu.


4. Red Magic 9S Pro – nubia zwiastuje gamingowy smartfon

mobilne granie 156 nubia Red Magic 9 Pro
ubia Red Magic 9 Pro (foto: nubia)

Seria gamingowych smartfonów Reg Magic jest jedną ze starszych i dłużej utrzymywanych przy życiu (kilka marek już zrezygnowało). Chiński producent aktualizuje swoje modele tego Androida bardzo często – średnio co pół roku. Właśnie przyszła pora na dziewiątą generację maszynki stworzonej specjalnie z myślą o graczach.

Red Magic 9S Pro zostanie przedstawiony w Chinach już 3 lipca, czyli jutro. Co o jednostce wiadomo na ten moment? ZTE ma zastosować w smartfonie podkręconego do 3.4GHz Snapdragona 8 Gen 3 (bazowy dysponuje 3.3 GHz). To ten sam układ, który trafił do Galaxy S24. Odmiana „S” zachowa design i większość właściwości aktualnego modelu. Różnice odczujemy w szybszym procesorze oraz optymalizacjach software’u przy użyciu AI. Także GPU przyspieszy – konkretnie o 10%.

Telefon na pewno zaoferuje też pamięć w standardach LPDDR5X i UFS 4.0 Pierwsze analizy AnTuTu pokazują świetne wyniki w wydajności Red Magic 9S Pro. Telefon otrzymał 2.37 miliona punktów. To jak dotąd najlepszy wynik w segmencie smartfonów.


5. Valve ze zniżkami na Steam Decka

Swoje przeglądy przygotowuję w przeciągu kilku dni (a przynajmniej przez cały tydzień zbieram do nich materiały). W zeszłym tygodniu Valve ogłosiło zniżki na swoją przenośną PC-konsolkę, więc zakładam, że do wtorkowej (dzisiejszej publikacji zestawienia) wciąż będą aktualne. Jeśli nie to przepraszam (pozostaną wtedy ciekawostką). EDIT: oferta trwa do 11 lipca, choć być może nie wszędzie.

Producent Steam Decka stara się chyba wyprzedać starsze wariacje mobilnej maszynki ze SteamOS. I to jeszcze przed Steam Summer Sale. Model LCD z dyskiem 64 GB kosztuje poniżej 300$, a model z 512 GB poniżej 400$. To całkiem fajne ceny i generalnie jedne z atrakcyjniejszych w segmencie PC-konsolek (oczywiście nie zestawiając ze sobą konkretnych parametrów, bo konfiguracji wnętrza w dziale tych maszynek jest mnóstwo).


6. Steam Deck z nagrywaniem rozgrywki

To nie wszystkie wieści o Decku. Valve szykuje dla posiadaczy konsolek ważny update oprogramowania. W nowej becie SteamOS pojawi się opcja nagrywania rozgrywki, co dla wielu graczy dzielących się swoimi postępami jest dziś bardzo ważne. W erze publikacji efektów na kanałach platform video lub po prostu postów w social media, tego typu nagrywki są wręcz na porządku dziennym. Cieszy, że możliwość dotrze też do Steam Decka. Urządzenie nie posiadało dotąd natywnego

Użytkownicy Steam Deck mogą kontrolować okres rejestracji lub określać limity wielkościowe pod pamięć przy automatyzacji procesu. Zrzuty można oczywiście edytować i sprawdzić przed ich publikacją. Valve dostarczy też opcje uploadu plików do sieci. Można się nimi dzielić ze znajomymi lub zachować na kompie lub telefonie. Planowane są rozszerzenia customizacji, ale to już udostępniono developerom. Nagrywanie obrazu zostało przystosowane do możliwości GPU urządzenia i ma nie wpływać mocno na wydajność sprzętu (czyli nie obniżając efektów samej gry). Żeby skorzystać z nowej funkcji trzeba w ustawieniach zezwolić na Beta Update w Beta Participation.


7. Atari 50: The Anniversary Celebration z aktualizacją (Nintendo Switch)

Atari ma już ponad 50 lat. Półwiecze świętowało m. in. składanką klasyków Atari 50: The Anniversary Celebration. Firma (bardzo dobrze kojarzona ze świata gier, a ostatnio próbująca o sobie przypomnieć) zapowiedziała aktualizację kolekcji o kolejnych prawie 40 tytułów. Na razi jedna nie zdradziła pełnej planowanych listy pozycji. W sumie w bazie będzie 130 pozycji. Oprócz samych gier w edycji Expanded znajdą się dwa dodatkowe okresy z komentarzem (interaktywne zapisy na temat historii Atari). Retrospekcje mają dotyczyć automatów i walki firmy o rynek z Intellivision. Update ma pojawić się jesienią. Zestaw wyceniono na 40$. Pojawi się m.in. na Nintendo Switch.


8. AYASpace ze sporą aktualizacją dla handheldów AYANEO

AYANEO to bardzo aktywna i prężnie rozwijająca się marka. Jej oferta konsol do grania (tych klasy PC oraz z Androidem) robi wrażenie. W tej chwili nie ma chyba firmy, która posiadałaby taką flotę! Całe szczęście, że producent dba też o software. AYASpace 2.5 dla Windowsa, ale też i Android otrzymają pakiet poprawek dla przeróżnych wariantów handheldów. Nie sposób mi ich wymienić (zresztą zainteresują poszczególnych użytkowników), więc przekieruję na social media marki. Podsumowano tam wszystkie aktualizacje. Jedna z IMO ważniejsze to optymalizacje pracy praktycznie wszystkich modeli. Zapewne mniejsze i większe, ale stabilizacja pracy softu powinna być korzystna.


9. Małe zainteresowanie tytułami AAA na iPhone’ach i iPadach

Już od jakiegoś czasu mobilne platformy są w stanie „pociągnąć” cięższe gry. Smartfony i tablety zyskują na mocy, więc i gry lepszej jakości. Dotykowe ekrany nie są może idealne do zabawy, ale już z kontrolerami (a najlepiej konsolowymi adapterami) imitują handheldy. Wciąż jednak mocniejszych tytułów na iOS i Androida jest mało, więc i zainteresowanie mobilnym graniem w bardziej hardcore’owym wydaniu słabsze. Od iPhone’ów 15 Pro i iPadów Pro z chipami M sytuacja z grami klasy AAA zaczęła się zmieniać. Debiutują poważne gry.

Appfigures przeanalizowało aktualną sytuację i okazuje się, że zainteresowanie pozycjami AAA na iOS nie jest zbyt wysokie. Resident Evil Village i Assassin’s Creed Mirage dostępne na iPhone’y i iPady nie cieszą się szczególnym boomem. Posiadaczce smartfonów to w zdecydowanej większości tzw. casuale.

Czy analizy serwisu mają jednak teraz sens? Segment gier AAA dla App Store dopiero raczkuje i nikt nawet nie wie, jakie będą rezultaty, gdy w końcu wejdzie na jakiś poważniejszy poziom. Moim zdaniem Appfigures pospieszyło się z badaniem – ewentualnie nie warto na jego podstawie wyciągać wniosków. Zdecydowanie za wcześnie na jakieś analizy. Podano jednak kilka liczb, z którymi warto się zapoznać.

  • Assassin’s Creed Mirage w pierwszym miesiącu od wydania (6 czerwca) pobrano 123 tysiące razy, ale za pełny tytuł zapłaciło niecałe 3000 tysiące osób (koszt gry to 49$). Średnia pobrań na dzień spadła do 3000. To znacznie niższe wyniki od typowych gier na iOS.
  • Resident Evil 4 (debiutujący w grudniu 2024) też nie wygląda dobrze. Przez ok. pół roku pobrało go 357 tysięcy osób. Tylko 7000 zdecydowało się na pełny dostęp (29$). Dla porównania, Resident Evil Village ma tylko 5750 płatnych użytkowników.

Gdzie widzę „problem”? Przede wszystkim w kompatybilności z iPhone’ami i iPadami (tylko najmocniejsze i najnowsze generacje urządzeń Apple), dopiero raczkujący rynek no i mało gier, które pokazałyby sprzęt jako warty uwagi. Do tego wszystkiego trzeba zauważyć brak jakiejś większej promocji mobile gamingu AAA przez Apple. Jak już wyżej podkreślałem, za wcześnie na wyciąganie wniosków.


10. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Michał Sitnik GeForce Now (2)Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu cztery pozycje. Coczwartkowa aktualizacja bazy GFN to tylko jedna „nowość”. Tylko cztery gry (a właściwie trzy, bo jest jedno demko), ale bardzo konkretne.

  • Beyond Good & Evil – 20th Anniversary Edition (New release on Steam and Ubisoft, June 24)
  • Drug Dealer Simulator 2 (Steam)
  • Resident Evil Village (Steam)
  • Resident Evil Village Demo (Steam)

11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Niedługo Microsoft opublikuje pewnie lipcowe tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Jeszcze pod koniec czerwca poinformował jednak o poprawkach serwisu streamingowego w wersji webowej i telewizyjnej. Platforma ma nowy interfejs i kilka ulepszeń. Myślę, że użytkownicy mogą je już sprawdzić na swoich urządzeniach (również mobilnych).


12. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W zeszłym tygodniu Sony zapowiedziało pierwszy gry na lipiec.

Od drugiego lipca w Game Catalog znajdą się trzy pozycje:

  • Borderlands 3 | PS4, PS5
  • NHL 24 | PS4, PS5
  • Among Us | PS4, PS5


13. Cozy Grove: Camp Spirit i Don’t Starve Together w Netflix Games

Pod koniec czerwca w serwisie Netflix Games zadebiutowała kolejna ciekawa gra. Cozy Grove: Camp Spirit to odpowiedź na Animal Crossing od Nintendo, ale na mobilne platformy (chociaż ten drugi też chyba w jakiejś wersji trafił do App Store i Google Play). Ma to być pierwsza gra od Spry Fox w okresie już po przejęciu przez Netflixa (w 2022).

Cozy Grove: Camp Spirit ma oferować zabawę w stylu Animal Crossing, czyli rozwijaniem wyspy. Całość w bardzo przyjemniej dla oka oprawie graficznej – idealnej dla tego typu, mającą koić w trakcie przygody. W trakcie rozgrywki pojawią się zadania, doświadczenia i nowi kompani, o których trzeba będzie pewnie zadbać. To już prawie setny tytuł w bibliotece Netflix Games, która zmiata propozycję Apple Arcade (może nie finansowo, ale katalogowo zdecydowanie).

Drugim z tytułów, który niebawem zasili katalog Netflixa będzie Don’t Starve Together. Seria tych gier ma charakterystyczną oprawę graficzną, od razu wyróżniającą je na tle tych pozostałych. Survival pojawi się w smartfonowej edycji. Wciąż zadanie główne będzie to samo – mamy przetrwać przez zdobywanie pożywienia, ale i surowców, czy wytwarzanie przedmiotów, stawianie budowli i walka z zagrożeniami, m.in. napotkanymi postaciami. Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy pozycja trafi do serwisu.


14. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024