mobilne granie 25 przegląd tygodnia
Zobacz też: mobilne granie #25

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Liczba tygodnia: 100+ gier z Xbox Touch Controls

Dobra informacja dla graczy mobilnych z dostępem do Xbox Game Pass Ultimate. Microsoft chwali się powiększeniem bazy tytułów kompatybilnych z dotykowym sterowaniem Xbox Touch Controls w ramach chmurowej zabawy. Gier działających z ekranami smartfonów i tabletów jest już w bibliotece serwisu ponad sto (wliczając to 10 dodanych w zeszłym tygodniu). Jeśli nie macie ze sobą pada lub odpowiedniego kontrolera do telefonu, a musicie sobie pograć w terenie, to do wyboru będzie ponad 100 gier działających na dotyk.


1. iQOO Neo5s i Neo5 SE (gamingowe smartfony)

iQOO Neo5s z MotionEngine TechnologyGamingowe smartfony to nie tylko ultra mocarne high-endowce za ogromne pieniądze. Segment ten zaczyna być reprezentowany przez coraz liczniejszą grupę przystępniejszych cenowo modeli Androidów typu mid-range (ze średniej półki). Wcale nie są dużo gorsze. Oferują odpowiednią wydajność i tryby do grania. Także adekwatne nowinki technologiczne. Seria iQOO od Vivo otrzymała właśnie dwie nowe odmiany piątej generacji Neo. Ta lepsza ma nawet specjalną technologię interpolacji klatek (z dodatkowym chipem sygnału dla obrazu), poprawiającą odbiór płynności. Ekrany obu z niezłym odświeżaniem 120Hz (AMOLED) lub 144Hz (LCD). Niestety, telefony debiutują w Chinach i nic nie wiadomo na temat ich premiery na innych rynkach. Trzeba importować.

Czytaj więcej o gamingowych iQOO Neo5s i iQOO Neo5 SE


2. Hades z wyróżnieniem Hugo Awards

Stała się rzecz wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii wyróżnień Hugo Awards nagrodę przyznano grze video! Zaszczytem tym uhonorowano „Hades” od Supergiant Games. To kolejne trofeum tego tytułu w coraz bogatszej kolekcji. Szczególne, bowiem pierwsze tego typu w takiej kategorii. Hugo Awards powstały w 1953 roku, by wyróżniać najlepsze dzieła science fiction i fantasy. Nigdy do tej pory nie uwzględniano tutaj gier. W 2021 roku w końcu się to zmieniło. Nie wiadomo jeszcze do końca, czy wyjątkowo, czy może będzie to już regularna podkategoria Hugo Awards. Na razie zaznaczono, że ta pozycja pojawiła się tylko dla 2021 roku, ale komisja rozważa jej regularną obecność w katalogu wyróżnień. Przypomnę, że Hades jest dostępny m.in. na Nintendo Switch.


3. Disney Melee Mania w Apple Arcade (premiera tygodnia)

Mania na gry typu battle royale nie przemija, a wręcz coraz bardziej się rozkręca. Coraz więcej tytułów angażuje do walk postacie ze swojego uniwersum. Do ich grona dołączył Disney. Swój peirwszy tego typu tytuł zaoferuje na platformie Apple Arcade. Disney Melee Mania jest już dostępny w serwisie. Został przygotowany we współpracy z Mighty Bear Games (stworzyło grę Butter Royale, więc są zaznajomieni z mechanizmem rozgrywki). Disneyowska wersja różnić się będzie głównie bohaterami starć, no i oczywiście ich zasobami i możliwościami. Będą to postacie znane z animacji i kreskówek amerykańskiego giganta. Prawdopodobnie w grze zobaczymy sezony oraz aktualizacje „broni”.


4. Nowe gry w GeForce Now

W każdy czwartek NVIDIA dodaje do swojego katalogu chmurowego GeForce Now kolejne tytuły. Streamingowy dostęp zwiększa swoje zasoby, więc z miesiąca na miesiąc możliwości jest coraz więcej (a od tego zależy przecież sukces całego cloud gamingu). 23 grudnia dołączyło sześć gier (w launcherach Steam i/lub Epic Games Store, które można połączyć z kontem GFN).

  • SCARF
  • EVE Online (tylko Epic)
  • Farming Simulator 22
  • House Flipper
  • Second Extinction (tylko Epic)
  • Tannenberg

Przypomnę, że usługi GeForce Now są dostępne m.in. na smartfonach i tabletach z Androidem lub iPhone’ach i iPadach przez przeglądarkę Safari. Sreaming zadziała też na smart TV (Android TV/Google TV oraz LG webOS).


5. Nadchodzi AYA Neo Next

Mobilne granie to nie tylko smartfony z iOS lub Androidem lub konsolka Nintendo Switch. Powstają też przenośne gadżety starające się dostarczać „PeCetową” zabawę w bardziej terenowym wydaniu. AYA Neo jest przykładem takich gadżetów. Powstały już dwa warianty kieszonkowej konsoli, a na 28 grudnia zapowiedziano trzecią. AYA Neo Next (nazwa raczej kodowa) ma działać na Windowsie oraz chipach AMD. Niestety nie zdradzono jeszcze jakich konkretnie. W przeciągu kilku najbliższych tygodni spodziewany jest debiut mobilnych procesorów serii Ryzen 6000, więc może kolejny model będzie dysponował właśnie takim układem?


6. Przeceny do 85% w Google Stadia

Również Google Stadia dorzuciło trochę nowych gier do swojej bazy streamingu. W bibliotece Pro zapowiedziano też nowości na przyszły miesiąc. W styczniu chmurowo odpalimy m.in. Darksiders 3, Bloodstained, Shantae: Risky’s Revenge, Darkside Detective: A Fumble in the Dark i DreamWorks Dragons: Dawn of the New Riders. 12 stycznia bezpłatnie uruchomimy PUBG: BATTLEGROUNDS (to chyba czas piętnastego sezonu). To oczywiście nie wszystko, ale pozostałe informacje znajdziecie na blogu dla społeczności Stadia. Wraz z początkiem 2022 roku Google obiecuje kolejne wieści o nowych tytulach. W 2021 (a w zasadzie do 5.01.2022) zachęca jeszcze do kilku promocji (zniżki nawet do 85%), m.in.:  Borderlands 3 (64,74zł), Cyberpunk 2077 (99,50 zł), DOOM Eternal Deluxe Edition (97,24 zł), FIFA 22 (149,50 zł), czy HITMAN 2 – Gold Edition (62,84 zł).


7. Gamingowy tablet Lenovo Legion Y700 (przeciek tygodnia)

Już informowałem w poprzednich przeglądach tygodnia, że Lenovo szykuje gamingowy tablet. Sprzedaje już takie smartfony z Androidem, ale ofertę chce rozwinąć o większy ekran. W sieci pojawiły się kolejne informacje na temat urządzenia, a konkretnie jego wyświetlacza. Ekran w Lenovo Legion Y700 ma posiadać efektowne właściwości. Może nie jakieś topowe, ale niezłe jak na tablet do grania – w zasadzie pierwszy taki na rynku (odkąd NVIDIA zakończyła projekt tabletu Shield – możliwe, że można go jeszcze gdzieś kupić).

  • przekątna 8.8 cala (panel LCD)
  • rozdzielczość: 2560 x 1600 pikseli (2.5K)
  • odwzorowanie barw 100% DCI-P3
  • odświeżanie: 120Hz
  • próbkowanie (dotyk): 40Hz
  • wsparcie standardu Dolby Vision
  • bezramkowa konstrukcja wyświetlacza

Lenovo Legion Y700 gamng tablet

Co oprócz ciekawego ekranu? Legion Y700 miałby zostać doposażony w audio Dolby Atmos, dopełniające efekty multimedialne. Nie wiadomo jeszcze nic na temat wydajności, a więc chipa, szybkości pamięci, pojemności baterii (i mocy ładowania), a także systemu dodatkowego chłodzenia. To bardzo istotne parametry. Sprzęt zadebiutuje w Chinach, ale nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie. Czy dotrze do Europy?

źródło obrazka: IT Home


8. GeForce Now w 120 fps na Pixelach 6 Pro

Wrócę jeszcze do usługi GeForce Now. NVIDIA uruchomiła w minionym tygodniu płynniejszą grę na smartfonach Pixel 6 Pro. Gry w streamingu na wyświetlaczach 120Hz mają śmigać w 120 klatkach na sekundę (1080p). To podniesienie jakości grania w mobile gamingu, który chce walczyć o uwagę graczy. Warunkiem jest tutaj posiadanie wykupionego planu RTX 3080 (490 zł za pół roku – najdroższa subskrypcja). Telefony Google dołączyły tym samym do jeszcze dość wąskiego grona jednostek, które takie możliwości posiadają (były tutaj głównie Galaxy S21, S20 FE i Note 20 od Samsunga).

Żeby uruchomić 120 fps na Pixelach 6 Pro trzeba zajrzeć do aplikacji i sekcji jakości streamu GeForceNow oraz uruchomić lepsze odświeżanie w systemie Android. To nie wszystko, bo ważna jest jeszcze jakość połączenia internetowego. Potrzebne jest tu minimum 25 MB/s. Serwis GeForce Now obiecuje dodawanie kolejnych kompatybilnych smartfonów do listy nowego planu.