mobilne granie 143 Sipeed Retro Game pocket
Zobacz też: Mobilne granie #143 – Sipeed Retro Game Pocket (foto: Sipeed)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGgamingowa nubia Neo 2 5G
  • Red Magic VC Cooler 5 Pro – wentylacja z „MagSafe”
  • zapowiedź Foundation: Galactic Frontier na iOS
  • konsolka ZPG A1 Unicorn
  • GPD Win Max 2 (2024) w kwietniu na Indiegogo
  • „najmniejszy na świecie Steam Deck”
  • F-Zero: Maximum Velocity dołącza do katalogu Nintendo Switch Online + Expansion Pack
  • Apple zezwala na emulatory w App Store
  • 8BitDo z kompatybilnością z Apple Vision Pro
  • testuję GeForce Now w pakiecie Ultimate
  • kwiecień w Apple Arcade
  • zapowiedź Dumb Ways to Survive w Netflix Games
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Gamingowa nubia Neo 2 5G (MWC 2024)

W trakcie targów Mobile World Congress w Barcelonie, a więc już ponad miesiąc temu, marka ZTE przedstawiła kilka ciekawych smartfonów submarki nubia. Jedną z nich pominąłem, bo skupiłem się na modelach fotograficznych z serii Focus. Nubia Neo 2 5G postawi na gaming, ale za rozsądniejsze pieniądze. Telefony do grania kojarzą nam się high-endowymi, doładowanymi jednostkami, tymczasem Androidy dla graczy wcale nie muszą być drogie. Oczywiście, nie pozwolą już na odpalanie tych cięższych tytułów, ale wciąż będą wygodniejsze od zwykłych odmian. Nie czuję się wystarczająco kompetentny, by potwierdzić, że proponowane parametry wystarczą, ale w drugiej generacji Neo (pierwsza pojawiła się osiem miesięcy temu) producent zaoferował kilka przekonujących rozwiązań.

nubia Neo 2 5G
nubia Neo 2 5G (foto: ztedevices.com)

Poniżej parametry, które dla gamingu mogą mieć znaczenie:

  • dedykowane „przyciski” w ramie urządzenia (do wygodniejszego ułożenia palców)
  • ośmiordzeniowy chipset z 2.7GHz (Unisoc T820 (6 nm))
  • 20 GB RAM (część wirtualnie z UFS 3.1)
  • ekran 6.72″ IPS LCD 120Hz (2400 x 1080) – tu nie będzie zatem zbyt efektownie
  • dźwięk stereo ze wsparciem DTS:X Ultra
  • wielowarstwowy system pozbywania się ciepła (czyli dodatkowe „chłodzenie”)
  • bateria z aż 6000 mAh (ale dość wolnym ładowaniem 33W)
  • Android z opcjami Game space 2.0 (pod gaming)


2. Red Magic VC Cooler 5 Pro – wentylacja z MagSafe

mobilne granie 144 red Magic VC Cooler 5 Pro
red Magic VC Cooler 5 Pro (foto: redmagic.gg)

Magnetyczny standard MagSafe od Apple okazał się strzałem w dziesiątkę! Ja sam korzystam z trzech akcesoriów zaprojektowanych pod ten element. Wraz z Qi2 to rozwiązanie trafiło też do Androidów. Nubia wykorzystuje je do swojej najnowszej przystawki dla graczy – Red Magic VC Cooler 5 Pro. To zewnętrzne, aktywne chłodzenie do gamingowych smartfonów, które łatwiej podpiąć do smartfona. Niekoniecznie do linii Red Magiców, bo również do innych Androidów oraz iPhone’ów. Kosztujący 59€ moduł oferuje też opcjonalne złącze (z 5€), które obejmie telefon fizycznie (jeśli nie mamy magnetycznego złącza).

Tylko posiadaczce Androidów otrzymają kontrolę ustawień wentylacji przez aplikację (poprzez REDMAGIC AI Thermal Control). Red Magic VC Cooler 5 Pro waży ok. 100 gramów i ma wiatraczek z siedmioma skrzydełkami obracający się do 5550 razy na minutę. Urządzenie ma obniżać temperaturę nawet o 35 stopni Celsjusza. Takie chłodzenie przyda się nie tylko graczom, bo smartfony potrafią się grzać też przy nagrywaniu video w 4K (o ile praca wiatraczka nie zakłóci rejestracji dźwięku).


3. Foundation: Galactic Frontier na iOS (zapowiedź tygodnia)

Gry na podstawie seriali to ostatnio domena serwisu Netflix Games, ale i Apple doda niebawem tytuł na podstawie produkcji z Apple TV+. W tym roku zadebiutuje Foundation: Galactic Frontier, którą przygotowano na bazie serialu „Fundacja”. Tytuł ma być inspirowany zarówno serią na TV, jak i książkami Isaaca Asimova. Mówimy o tytule science fiction, w którym przedstawiane są losy Galaktycznego Imperium. Gracze pokierują flotą statków kosmicznych, ale nie wiadomo jeszcze do końca jak będzie wyglądała cała rozgrywka. Jest video z gameplayu, więc coś można już wywnioskować. Twórcy zaoferuję elementy strategiczne, handlowe, bitewne oraz zręcznościowe.


4. Konsolka ZPG A1 Unicorn

Chyba o tym gadżecie już w zeszłym roku pisałem (powoli się gubię, bo tych maszynek coraz więcej). ZPG A1 Unicorn wyróżnia się kwadratowym ekranem o przekątnej 4 cali (720 x 720). Urządzenie trafiło do sprzedaży w Chinach w grudniu, ale szybko pojawiło się też na AliExpress, gdzie łatwiej o jego globalną rozsyłkę. Producent przestrzega jednak, że proponowane tam modele nie są oficjalne. Androidowy gadżet pracujący na chipie MediaTek Helio G99, 8 GB RAM i 256 GB pamięci ma kosztować ok. 125$ (a nie 220$ – jak widać często w Ali). Najlepiej odwiedzać stronę producenta, gdzie na temat dostępności będą pojawiać się adekwatne komunikaty.


5. Data crowdfundingu dla GPD Win Max 2 (2024)

„Wysyp” PC-konsolek stał się faktem, więc producenci próbują odróżnić swoje jednostki od modeli konkurencji, by przyciągnąć wzrok graczy. GPD od dawna oferuje swoje handheldy w nietypowym formacie. Gadżety mają laptopowe kształty, co pozwala im być bardziej uniwersalnymi jednostkami (jest nawet wsparcie czułego rysika). W tym roku odświeżony będzie wariant GPD Win Max 2, o którym w przeglądach już zresztą pisałem. Największą różnicą między wydaniem 2024 a tym z 2022 i z 2023 roku będzie oczywiście procesor. Ryzen 8040U otrzymał głównie lepszą optymalizację pracy z algorytmami AI (o 60% lepsze neural processing) oraz wsparcie Hardware Accelerated GPU Scheduling (HAGS). W Chinach rozpoczęto pre-ordery 7 kwietnia, natomiast globalnie sprzęt ma być dostępny w crowdfundingu pod koniec kwietnia. Właśnie te informacje na temat urządzenia są nowe.

GPD Win Max 2 2024
GPD Win Max 2 2024 (foto: gpd.hk)

W Państwie Środka maszynki wyceniono następująco (ceny finalne i w przedsprzedaż):

  • GPD Win Max 2 (2024) z Ryzen 5 7640U/16GB/1TB – 5899 juanów (4999 juanów w pre-orderze)
  • GPD Win Max 2 (2024) z Ryzen 7 8840U/32GB/2TB – 7999 juanów (6399 juanów w pre-orderze)
  • GPD Win Max 2 (2024) z  Ryzen 7 8840U/64GB/2TB – 8999 juanów (7399 juanów w pre-orderze)

6. „Najmniejszy na świecie Steam Deck”

Jak mobilne może być granie? Przenośne gadżety do grania pojawiają się już nawet w breloczkowym wydaniu. Niektóre konsoleczki są tak małe, że już ciężko nawet mówić o przyjemności z gry. To raczej symboliczne zabawki, ale pokazujące, gdzie są granice terenowego gamingu. „Najmniejszy na świecie Steam Deck” – jak go określono – to ekranik o przekątnej 0.23″ (6 mm) i rozdzielczości 640 x 480 z Raspberry Pi Zero 2W i malutkim kontrolerem. Brzmi jak panel do okularów. Absurd? A może zapowiedź wearables do grania przez okulary?


7. F-Zero: Maximum Velocity w Nintendo Switch Online + Expansion Pack

Nintenda regularnie rozszerza katalog starszych gier w ramach subskrypcji Switch Online i droższej Expansion Pack. Ta druga obejmuje też pozycje z przenośnego Game Boy Advance. W ostatnim tygodniu japoński gigant dorzucił na Nintendo Switch futurystyczną ścigałkę F-Zero: Maximum Velocity. To jeden z tytułów, który sprawdzałem kiedyś na mojej konsolce. 


8. Apple zezwoli na emulatory w iOS

Temat emulacji zawsze był trudny, szczególnie dla twórców platform z aplikacjami. Kwestie prawne utrudniały dostęp do tego typu programów, ale były różnie interpretowane. Autorzy emulatorów umywali ręce twierdząc, że oferują po prostu software, a to od użytkownika zależy, jak go wykorzysta. Większość uruchamiała na nich pirackie gry, by pobawić się w dawne produkcje (często niedostępne nawet w legalny sposób). Ostatnio Nintendo rozprawiło się z kilkoma emulatorami. A co ze sklepikami na smartfony? Na Androidach takich narzędzi jest sporo. W App Store o podobne rozwiązania trudniej. W związku z Digital Markets Act na terenie Unii Europejskiej spółka Apple musi zezwolić na oferowanie emulatorów w sklepiku App Store. Developerzy potwierdzają to zresztą przez maile kierowane do nich z Cupertino. Do tej pory wgrywanie emulatorów wymagało tzw. jailbreaka (uwalniania iOS). Teraz system będzie przyjmował (przynajmniej w UE) emulatory przez rozwiązania third-party. Apple ostrzega jednak twórców, że są odpowiedzialni za software, który nie może naruszać zasad i prawa. Poniżej przykład Delty – emulatora na iOS, który nie wymaga jailbreaka:


9. Gogle Apple Vision Pro zyskały gamepady 8BitDo

Headset Apple jest bardzo niszowy i drogi, ale stara się pomóc segmentowy AR/VR rozwinąć. Sukcesywnie sprzęt rozszerza możliwości. Czasem o drobne, ale istotne elementy. Vision Pro zyskały właśnie wsparcie szerszej grupy kontrolerów do grania. Do tej pory zabawa w tytuły na iPada lub cloud gaming nie były zbyt przyjazne. Sprawę ma uprzyjemnić pakiet modeli od 8BitDo. Apple oficjalnie zezwala na połączenie aż ośmiu produktów tej marki z goglami przez protokół Bluetooth. Najciekawiej wygląda tu Ultimate Bluetooth Controller. Ułatwi zabawę w tytuły z Xbox Cloud Gaming czy Nvidia GeForce Now. 8BitDo współdziałają z produktami Apple od zeszłego roku, ale obsługiwały tylko iPhone’y, iPady i Maca.


10. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

GeForce Now test iOS
Control w streamingu GeForce Now.

Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), że niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 7 pozycji. Łącznie w kwietniu ma ich być prawie dwadzieścia. Po dłuższej przerwie dołączają tytuły z Xboxa. W coczwartkowym GFN pojawi się kilka nowości.

  • ARK: Survival Ascended (nowość na Xbox dla PC Game Pass)
  • Thief (nowość na Epic Games Store, bezpłatnie w dniach 4-11 kwietnia)
  • Sons of Valhalla (nowość na Steam)
  • Elder Scrolls Online (Steam i Epic Games Store)
  • MEGA MAN X DiVE Offline (Steam)
  • SUPERHOT: MIND CONTROL DELETE (Xbox dla PC Game Pass)
  • Turbo Golf Racing 1.0 (Xbox dla PC Game Pass)

12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach) na kwiecień. Cieszy fakt, że wszystkie wymienione na liście gry są dostępne w streamingu.

  • Superhot: Mind Control Delete 
  • LEGO 2K Drive 
  • Lil Gator Game
  • EA Sports PGA Tour
  • Kona 
  • Botany Manor 
  • Shadow of the Tomb Raider Definitive Edition – od 11 kwietnie
  • Harold Halibut – od 16 kwietnia

13. Puyo Puyo Puzzle Pop w Apple Arcade

Kwiecień w Apple Arcade będzie równie ubogi w premiery, co praktycznie każdy poprzedni miesiąc w serwisie amerykańskiego giganta. Nie chcę ciągle narzekać na platformę z grami dla iOS, iPadOS, Apple TV, a ostatnio również gogli Vision Pro, ale jest mało konkurencyjna wobec innych serwisów (m.in. Netflix Games). Całość ratuje tylko casualowy charakter i spora grupa użytkowników ekosystemu, która płaciłaby za jakąkolwiek bazę prostych gierek. Musi to być opłacalne dla Apple skoro firma nie inwestuje w rozwój pierwotnej koncepcji (specjalnych i wyjątkowych tytułów). W kwietniu do Apple Arcade dołącza gra logiczna (puzzler) Puyo Puyo Puzzle Pop od SEGA.


14. Dumb Ways to Survive  w Netflix Games (zapowiedź)

Netflix Games buduje gamingową bibliotekę mobilnych gier znacznie lepiej od Apple. Tu pozycji wciąż w katalogu jest mniej, ale są ciekawsze. Wkrótce do serwisu dołączy Dumb Ways to Survive. To spin-off serii Dumb Ways to Die. Projekt wystartował w 2012 roku jako kampania promująca bezpieczeństwo wokół przejazdów kolejowych. Dość szybko wokół niej pojawiły się gry zręcznościowe. Bohaterzy gry będą musieli przetrwać w dzikim środowisku, do którego trafili w wyniku wypadku (zapewne na przejeździe). Jeszcze nie wiadomo, kiedy ta pozycja dla Netflix Games zadebiutuje, ale trwają już jej testy w regionie Azji.


15. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Jeszcze pod koniec marca Sony zapowiedziało pierwsze tytuły na kwiecień.

Od drugiego kwietnia w Game Catalog znajdą się te trzy pozycje:

  • Immortals of Aveum | PS5
  • Minecraft Legends | PS4, PS5
  • Skul: The Hero Slayer | PS4


16. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024