Wczoraj dość szczegółowo, ale jeszcze nie w pełni, zająłem się wstępnej ocenie możliwości topowego Galaxy S24 Ultra. Dzisiaj kilka słów o bazowym duecie flagowej serii smartfonów Samsunga. Galaxy S24 i S24+ to równie mocne smartfony, ale z pewnymi kompromisami. Koreański producent zaoferował w nich Android 14 ze wsparciem Sztucznej Inteligencji Galaxy AI, efektowne ekrany, mocne układy obliczeniowe i aż siedmioletnie wsparcie aktualizacji systemu.
Galaxy S24 – co potrafi?
Wiele z parametrów bazowych modeli pokrywa się high-endowcem w wersji Ultra, ale design jest odmienny. Moduł fotograficzny zarysowany niemal identycznie (same „oczka”), ale bryła telefonu ma więcej zaobleń. Sensory fotograficzne są trzy i już nie tak spektakularne, ale oferuję wystarczający zakres rozwiązań. Znajdziemy tu wszystkie niezbędne funkcje i wsparcie kilku sztuczek AI. Zacznijmy od właściwości poszczególnych aparatów:
- 50 mpx z f/1.8 (sensor wide 24 mm i 1/1.56″) z Dual Pixel PDAF oraz OIS
- 10 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 67 mm i 1/3.94″) z PDAF, OIS, optycznym zbliżeniem 3x
- 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 120˚. 13 mm i 1/2.55″) ze wsparciem Super Steady video
- selfie: 12 mega z f/2.2 (sensor wide 80°, 26 mm) z Dual Pixel PDAF
Wnikliwy obserwator rynku smartfonów zauważył pewnie, że w kwestiach specyfikacji sensorów względem poprzedniej generacji nic się nie zmieniło! Najwyraźniej Samsung uznał, że optymalizacja i wzmocnienie przetwarzania sygnału obrazu nowymi chipami oraz pomoc algorytmów Galaxy AI będą wystarczające. Zobaczymy. Efekty kilku funkcji zostały wzbogacone, więc użytkownicy powinni odczuć różnicę.
Skrótowo, co zyskamy dzięki nowym algorytmom AI w ramach pomocy aparatowi:
- Instagram i Snapchat otrzymają dostęp do natywnej aplikacji aparatu, więc wykorzystamy opcje Super HDR, Nightografię czy wsparcie stabilizacji video
- podgląd Super HDR przed wykonaniem zdjęcia
- edycja zdjęć z usuwaniem i przesuwaniem obiektów (np. swojej sylwetki) – to wszystko chyba tylko przez dostęp do sieci, bo Generative Fill tego potrzebuje
- tryb slow-mo w wyższej rozdzielczości przez dodanie dodatkowych klatek przez AI (dowolne video jest przetwarzane przez Sztuczną Inteligencję, by wyglądało jakby było rejestrowane w trybie slow-mo)
- poprawa stabilizacji obrazu w trybie nocnym (ulepszenia dla ujęć „z ręki”)
- udoskonalenie zoomu cyfrowego
Galaxy S24 z Galaxy AI
Kilka powyższych rozwiązań wchodzi w skład Galaxy AI, ale teraz nieco więcej o głównych funkcjach, które trafiły do całego trio nowych Galaxy S24, a niebawem dotrą też do kilku starszych flagowców koreańskiej marki. Algorytmy Sztucznej Inteligencji mają działać ze wsparciem rozwiązań Google. Partnerstwo dotyczy modelu Gamini AI oraz Google Cloud. Sporo z nich ma działać na urządzeniu, a więc nie wymagać dostępu do Internetu. Przekopuję zdolności z wpisu o Galaxy S24 Ultra, gdzie poszczególne funkcje opisałem.
- Live Translate (tłumacz w czasie rzeczywistym, który w trakcie połączeń tłumaczy języki – na uwagę zasługuje obecność języka polskiego pośród trzynastu pierwszych języków)
- Interpreter to z kolei podzielony ekran z transkrypcją rozmowy na ekranie telefonu (dwa języki)
- Chat Assist ma zaoferować różne style przetwarzanych tłumaczeń (luźne, bardziej formalne itd. – przydatne zależnie od rodzaju prowadzonej rozmowy)
- Transcript Assist wygląda na podsumowanie tłumaczonej rozmowy (AI w trybie mowa na tekst ma uporządkować przekaz dla łatwiejszego odczytu najważniejszych treści)
- głębsza integracja z samochodowym Android Auto (kilka opcji, które przyspieszą obsługę często stosowanych w aucie funkcji, np. szybkie przeniesienie celu nawigacji z rozmowy)
- Note Assist to z kolei narzędzie do szybkiego porządkowania zapisków (kilka szablonów). Soft przeanalizuje treści i je przedstawi w lepszym formacie
- Circle to Search to opcja przygotowana wspólnie z Google. Wyszukiwarka zintegrowana z Androidem, pozwalająca zaznaczyć (na różne sposoby) fragment rozmowy lub obrazka, by odszukać szybko najważniejsze informacje o obiekcie lub treści
Galaxy S24 – specyfikacje
Na koniec nieco więcej o pozostałych ważnych parametrach flagowego duetu. Galaxy S24 i S24+ różnią się przede wszystkim wielkością, a więc przekątną ekranu. Najważniejszą informacją związaną z bazowymi jednostkami jest kwestia zastosowanych układów obliczeniowych. W odróżnieniu do Galaxy S24 Ultra, który niezależnie od regionu będzie działał na Snapdragonie 8 Gen 3, modele S24 i S24+ wrócą do poprzedniej strategii Samsunga, czyli różnicowania chipów zależnie od lokalizacji sprzedaży. Oznacza to, że w Europie ponownie pojawią się Exynosy. Wariacja 2400 ma niezły rdzeń główny, bo z 3.2GHz. Luka między chipsetami się zmniejsza, ale wciąż Snapdragony potrafią więcej.
W bazowych wariacjach udało się nieznacznie podnieść pojemność akumulatorów oraz moc ich ładowania (przynajmniej jeśli chodzi o większy S24). Nieznacznie, ale jednak. Pod tym względem Galaxy i iPhone’y są zgodne i zajmują najniższe pozycje w rankingach.
- ekran S24/S24+: 6.2/6.7″ Dynamic AMOLED (FHD+/QHD+) z 1-120Hz, ze szczytowym 2600 nitów (poprzednik 1750) i poprawionymi efektami Vision Booster (mapowanie tonalne dla zwiększenia widoczności w silnym oświetleniu)
- pokrycie ekranu warstwą Gorilla Glass Victus 2
- chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy lub Exynos 2400 (Europa)
- konfiguracje S24/S24+: 8/12 GB RAM (LPDDR5X) i 256/512 GB na dane (UFS 4.0)
- foto: 50 mpx (sensor główny) + 10 mpx (teleobiektyw) + 12 mpx (ultra wide)
- selfie: 12 mega w ekranowym otworku
- bateria: 4000/4900 mAh z ładowaniem 25/45W i bezprzewodowym 15W
- łączność: modem 5G (wersje sub-6GHz i mmWave), Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, NFC
- szczelność zgodna z normą IP68
- system: Android 14 z nakładką One UI 6.1 i wsparciem Galaxy AI – Samsung obiecał aż 7 lat aktualizacji Androida i łatek bezpieczeństwa (to rekordowy wynik dla systemu Google)
- cena Galaxy S24/S24+: od 900/1000€
źródło: samsung.com