Niemal równo rok po debiucie poprzedniej generacji, Sony ma dla swoich klientów kolejną odsłonę high-endowego flagowca, który stawia na mobilną fotografię. Tegoroczny Android ma wiele cech wcześniejszych Xperii w topowym wydaniu, ale też kilka istotnych zmian. Jedną z nich są nowe proporcje urządzenia. Mimo tych zmian Sony Xperia 1 VI wciąż będzie przypominać designem modele z poprzednich lat. Wewnątrz znajdą się oczywiście aktualniejsze podzespoły i nowe rozwiązania w dziedzinie mobilnej fotografii. Tu hardware’owo zmian jest mniej, ale doszły poprawki software’owe m.in. w postaci algorytmów AI. Co potrafi nowa Sony Xperia? Poniżej pierwsze (wstępne) uwagi na temat japońskiego telefonu.

Sony Xperia 1 VI – mobilna fotografia

sony xperia 1 VI
Xperia 1 VI (foto: Sony)

Zacznę, jak zwykle zresztą przy analizowaniu smartfonów, od możliwości modułu aparatów fotograficznych. W 2024 roku Sony postanowiło nie ingerować mocno w specyfikacje hardware’ową sensorów. Zestaw w większości przypomina zeszłoroczną propozycję (wtedy przeszła wyraźniejsze zmiany). Smartfon ma niemal dokładnie te same sensory, ale z kilkoma udoskonaleniami. Jednym z nich jest poprawa płynnego przejścia ogniskowej. Z 85-125 mm poprawiono je do 8-170 mm. Liczę, że mechanizm płynnego zoomu będzie efektywniejszy (niektórzy narzekali na pewne wady z jego mechanizmie). W szóstej generacji optyczne zbliżenie ma zostać podniesione do 7x. Wciąż jest to zmienna przesłona.

  • 48 mpx z f/1.9, (wide 24 mm), sensor 1/1.35″ Exmor T z Dual Pixel PDAF i OIS (optyczną stabilizacją obrazu)
  • 12 mpx z F2.3–F2.8 (peryskopowy teleobiektyw 85-170mm), 1/3.5″, z Dual Pixel PDAF i optycznym, ciągłym zbliżeniem w zakresie 3.5x-7.1x oraz OIS (optyczną stabilizacją obrazu)
  • 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide, 16 mm), 1/2.5″ z Dual Pixel PDAF
  • selfie: sensor wide 12 mega z f/2.0 (Type 1/2.9″)

Co poprawiono? Na co zwrócić uwagę?

  • ciągłe zbliżenie teleobiektywu zmiennoogniskowego jest teraz większe (jest nawet 7.1x, a było 5.2x)
  • poprawiono ostrość w trybie tele dodają makro przy 120 mm (ostrzenie już z 4 cm i dwukrotne powiększenie obrazu)
  • wciąż jest wsparcie powłok ZEISS T* do redukcji odblasków
  • obrazowaniem zajmuje się aktualnie najmocniejszy Snapdragon 8 Gen 3

W tym roku Sony uporządkowało funkcje fotograficzne w ramach aplikacji aparatu. Do tej pory wybrane opcje były rozsiane po różnych apkach (część rozwiązań było dostępnych w Photography Pro, część w Cinema Pro). W szóstej generacji Xperii ma to być jedna aplikacja do wygodniejszego korzystania z aparatów telefonu.

obecność trybów znanych z aparatów Sony Alpha. W Xperii 1 VI pojawi się technologia oceny pozy znana z profesjonalnych aparatów Alpha. Ma poprawiać ostrość nawet, gdy „obiekt” nie patrzy w obiektyw. W zasobach pojawi się też nowy Video Creator (zastąpi zapewne Videography) – też w ramach jednej aplikacji

Sony Xperia 1 VI – specyfikacje

Największą zmianą w konstrukcji Xperii 1 VI jest zmiana proporcji wyświetlacza telefonu. Od kilku generacji Sony przyzwyczaiło nas do panoramicznych paneli 21:9, które świetnie sprawdzały się przy multimediach (i nagrywaniu video w bardziej filmowej klatce). Nowy ekran wciąż ma 6.5 cala, ale rozdzielczość 2K.

  • ekran: 6.5″ OLED (2K) w proporcjach 19.5:9 z dynamicznym odświeżaniem 1-120Hz (LTPO) oraz szczytową jasnością 1300 nitów (poprzednik miał 60-120Hz i 900 nitów) z ochroną Gorilla Glass Victus 2
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
  • konfiguracja: 12 GB RAM i 256 GB na dane (w Europie)
  • audio: głośniejsze stereo frontowe i port słuchawkowy 3.5 mm (z Premium Audio Circuit)
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 30W i gwarancją czteroletniej pracy (do 80%) dzięki rozwiązaniom Battery Care i Xperia Adaptive Charging
  • chłodzenie z komorą (w końcu Sony wdraża ją w swoich flagowcach), dzięki której możliwe jest optymalizacja klatkażu i CPU w zależności od warunków (gaming)
  • system: Android 14 (3 lata aktualizacji i 4 lata dla zabezpieczeń)
  • cena Sony Xperia 1 VI: 1399€

źródło: Sony.pl