Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Test: Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną”
Android

Test: Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną” 

Jak pewnie zdążyliście już przez te lata zauważyć, na moim blogu pojawiają się też artykuły na temat smart zabawek dla dzieci. Najczęściej tych, które wnoszą jednak coś istotnego/praktycznego na rynek, a nie wyłącznie sztuczne unowocześnienia. Fisher-Price poprosiło mnie o opinię na temat ich smart przytulanki dla najmłodszych. Maskotki wyposażonej  w aplikację i rozwiązania pomagające dzieciom spokojniej i samodzielniej zasypiać. W jaki sposób działa Króliczek Usypianka “Zaśnij ze mną”?

Króliczek Usypianka Zaśnij ze mną

Króliczek Usypianka “Zaśnij ze mną”

Niestety nie mam w rodzinie i wśród znajomych nikogo z dzieckiem pasującym do wyznaczonego przez producenta profilu, więc nie będzie to test bezpośredni. Trochę szkoda, bo sam chciałbym ocenić, czy proponowane rozwiązanie się sprawuje. Wiem jak działają systemy pomagające w zasypianiu dorosłym (te testowałem wiele razy), więc mam chociaż jakiś punkt odniesienia.

Zauważyłem też, że na temat usypianki wypowiadają się w sieci głównie osobowości z branży kojarzonej z parentingiem. Dorzucę tutaj swoje zdanie od strony stricte technologicznej. Na podstawie własnego doświadczenia z kategorią smart urządzeń dla snu. Liczę więc, że i mi uda się przekazać tu wartościowy feedback. Głównie informacje na temat zastosowanego w króliczku systemu wspomagającego sen dziecka. Zaznaczę od razu uczciwie czytającym wszystko rodzicom, że będzie to opinia tech-blogera .

Króliczek Usypianka Zaśnij ze mną zabawka do pomocy w zasypianiu
Świecące pole w kieszonce króliczka to jednocześnie przycisk do aktywacji króliczka bez potrzeby stosowania aplikacji.

“Szumiś” od 18 miesiąca wzwyż

Na początek zrobiłem w temacie mały research. Zdaję sobie dobrze sprawę, czym jest biały szum, do czego służy i jak go uzyskać. Na rynku jest wiele urządzeń, ale też baz dźwięków, które możemy wygenerować sobie samodzielnie, np. przez głośnik (na dobrą sprawę może to być nawet szumiący TV lub suszarka, ale specjalnie przygotowane audio powinno być wygodniejsze). Większość misiów z wbudowanymi głośniczkami do odtwarzania białego szumu dotyczy maluszków. Dzieci, które zaraz po urodzeniu są spokojniejsze, gdy odczuwają warunki przypominające te sprzed przyjścia na świat.

Króliczek Usypianka “Zaśnij ze mną” należy do kategorii przytulanek dla nieco starszych dzieci. Takich, które uczą się już samodzielnego zasypiania bez mamy lub taty w pobliżu. Każdy rodzic dobrze wie, jak trudne jest to dla malucha zadanie. Fisher-Price ustalił dla króliczka minimalny wiek dziecka na 18 miesięcy. Pozwoliłem sobie zapytać producenta, dlaczego określono tu akurat taki wiek. Dowiedziałem się, że eksperci wolą zaznaczyć najlepsze dopasowanie zastosowanych bodźców do wieku maluchów, które te sygnały zrozumieją.

Specjalnie przygotowana smart-przytulanka ma ułatwiać samodzielne (słowo klucz!) zasypianie. Zaraz napiszę, w jaki konkretnie sposób. Na tym etapie chciałem wyraźnie zaznaczyć, dla jakich dzieci skierowano zabawkę (bo jest to też po prostu przyjemny w odbiorze tuliś).

Jak działa Króliczek Usypianka “Zaśnij ze mną”?

Króliczka Usypiankę uszyto bardzo starannie. Oczywiście czuć, że wewnątrz znalazł się specjalny moduł elektroniczny, więc i dzieci zorientują się (chyba), że ich przytulanka jest specjalna. Zależy zresztą od ich ciekawości. Wewnętrzne urządzenie jest trudne do wyjęcia dla maluszka. Odpowiedzialnie zwracam uwagę też i na takie rzeczy, by przed zakupem rodzice mieli co do ewentualnych rzeczy pewność. Maskotka pracuje oczywiście na baterie (4x AA), więc jakoś je trzeba wymieniać. Wszystko jest na śrubokręt, więc “paluszki” AA nie są łatwe do wyjęcia. Mam na myśli dzieci.

Króliczek Usypianka Zaśnij ze mną

Energia potrzebna jest zarówno do odtwarzania “kołysanek”, ale też diody LED. Światełko jest świetnym uzupełnieniem dla dźwięków. Nadaje zabawce interaktywności. Prostej, bo taka jest tu potrzebna. Kolory w łatwy sposób sygnalizują dzieciom, czy pora pójść spać (czerwone światełko), czy można już lecieć z rana budzić mamę z tatą 😉 (zielone światełko). Można zatem śmiało napisać, że dzieci już od małego będą ćwiczyły dobre nawyki – to główny cel zabawki. To rodzice ustalają harmonogram tych powiadomień.

Aplikacja Smart Connect dla króliczka

Do tego potrzebne będzie oczywiście sparowanie Króliczka Usypianki z telefonem. Służy on jedynie opiekunom i jest rodzajem panelu sterowania. Aplikacja Fisher-Price Smart Connect jest narzędziem nieskomplikowanym i zrozumiałym. Ma w szybki sposób dać rodzicom możliwość dostosowania ćwiczeń snu pod potrzeby ich maluchów. Każde dziecko zasypia w trochę innych porach dnia i w swoim tempie, a niekiedy trzeba po prostu te godziny powoli przesuwać. Można zatem przez smartfon z dnia na dzień ustalać godzinę pójścia do łóżeczka na wcześniejszą. Po troszku, aby nie rozregulować snu. Takie przynajmniej mam intuicyjne wrażenie.

Fisher-Price Króliczek Usypianka Zaśnij ze mną
Króliczek usypianka “Zaśnij ze mną” w objęciach dziecka. foto: fisher-price.com

Zauważyłem, że w Smart Connect możemy rozbudować ekosystem urządzeń Fisher-Price do podobnych celów. Jest m.in. opcja dołączenia specjalnego uspokajacza z projekcją gwiazd w różnych kolorach. Z czasem (wraz z wiekiem dziecka) lub potrzebami (niektóre dzieci potrzebują więcej wsparcia przy zasypianiu) efekty można poszerzać. Do wszystkiego posłuży jedna wspólna apka. Sterowanie każdym z urządzeń (także pluszakiem) jest zdalne, więc jeśli króliczek jest już w objęciach dziecka to nie trzeba mu go zabierać lub ryzykować wybudzeniem, by skorygować ustawienia (lub ewentualnie włączyć/wyłączyć działanie manualnie).

Rodzice otrzymają spore możliwości personalizowania ustawień. Możemy ustalać długość pracy poszczególnych faz (kojenie, zasypianie itd.), a nawet dostosować głośność audio oraz jasność światełka z diody LED. Tutaj przypilnujemy też stanu baterii. Byłbym zapomniał. Proces parowania też jest prosty. Króliczek Usypianka bazuje na protokole Bluetooth. U mnie w trakcie pierwszego łączenia pojawiła się nawet aktualizacja firmware’u dla zabawki, co oznacza, że producent dopracowuje swój produkt.

Kołysanki i biały szum

Wrócę jednak do podstawowej funkcji aplikacji, czyli ustawień pracy głośniczka. Kołysanki odtwarzane przez przytulankę są głównym jej zadaniem. Fisher-price wgrał 4 melodie o łącznym czasie gry kilkudziesięciu minut. Oczywiście są to kojące, uspokajające dźwięki. Różnorodne. Po części znane. Wśród nich jest też wspomniany już wyżej biały szum. Faktycznie są do delikatne brzmienia. Tak skonstruowana playlista ma pomagać w zasypianiu. Przy jej opracowywaniu wzięli udział specjaliści, więc mamy gwarancję, że wszystko zostało odpowiednio przygotowane.

Kolejność poszczególnych faz lub dobór utworów też jest możliwy do aranżacji. Fisher-Price przygotował fajny interfejs do określania dźwięków w poszczególnych etapach zasypiania (lub ewentualnie po prostu uspokajania dziecka).

Króliczek Usypianka “Zaśnij ze mną” – podsumowanie

Jestem świadom, że nie byłem w stanie przedstawić pełnego działania Króliczka Usypianki, ale i tak wymagałoby to dłuższych obserwacji. To zadanie pozostawiam blogerom parentingowym (zwracam się do nich: dajcie znać w komentarzach jeśli prześledziliście wpływ działania maskotki na swoje pociechy). Nawyki wypracowuje się z czasem, więc z zabawka jest tylko pomocą. Sama nie sprawi raczej cudów. Opiekunowie muszą też znaleźć sposób na nauczenie współpracy dziecka z “szumisiem” od Fisher-Price.

W podsumowaniu zwrócę jeszcze na dość istotne z perspektywy małych dzieci detale. Króliczek ma własny kocyk, maseczkę na oczy itd. Dzieci mogą się nimi opiekować (mieć poczucie, że maskotka śpi razem z nimi i czuwa). Nie byłbym sobą, gdybym nie zasugerował producentowi jakichś swoich pomysłów na rozwój kolejnej generacji grającego pluszaka. Może możliwość wgrywania czytanek (audiobooków), które przecież spokojnie przekaże głośniczek? Może zdalny dostęp do głośniczka, by mama lub tata mogli interweniować już z daleka? Jasne, że podniosłoby to nieco cenę (choć pewnie nieznacznie), ale z perspektywy dorosłej osoby oczekiwałbym takiego upgrade’u.

Króliczek usypianka aplikacja
Aplikacja Smart Connect nie pozwala na Androidzie wykonać zrzutu ekranów z powodów bezpieczeństwa dzieci, więc załączam ujęcie apki od producenta.

Cena Króliczka Usypianki od Fisher-Price oscyluje w granicach 160-200 zł zależnie od sklepu.

Zalety Króliczka Usypianki “Zaśnij ze mną”:

  • przede wszystkim przyjemna w odbiorze przytulanka
  • muzyka i dźwięki opracowane ze specjalistami
  • możliwość aktywacji “białego” szumu
  • wizualna pomoc w zasypianiu (i wyrabianiu nawyku)
  • prosta aplikacja Smart Connect dla rodzica
  • możliwość prania maskotki (należy wyjąć elektronikę)
  • baterie już w zestawie

Wybrane wady Króliczka Usypianki “Zaśnij ze mną”:

  • stosunkowo wysoka cena (ale w cenie jest głośniczek z LED)
  • ja bym rozwinął playlistę o czytanki lub dał dostęp do wgrywania własnych plików

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.