Przy okazji prezentacji flagowej serii Huawei P60 chiński producent pokazał też nowe flagowe słuchawki typu TWS – nawet ich dwie wariacje: FreeBuds 2 Pro+ i FreeBuds 5. Dzisiaj zajmę się tymi drugimi, bo już jest pewne, że w maju pojawią się też w Europie. Nowe prawdziwie bezprzewodowe „pchełki” mają chyba wszystko, czego oczekujemy od high-endowców. Liczę, że w parze ze wszystkimi standardami pójdzie też jakość dźwięku. Jest kilka technologii, które mogą na to wskazywać. Poniżej wstępny przegląd możliwości piątej generacji FreeBuds (poprzednik zawitał na rynku w 2021 roku, więc sporo miesięcy temu).

Huawei FreeBuds 5 z L2HC i LDAC

Huawei Freebuds 5 wyróżniają się na tle konkurencji swoją stylistyką, ale nie tylko nią. Design może się podobać. Słuchawki wyglądają trochę jak napuchnięte AirPody – naprawdę mają fajny kształt. Dzięki niemu udało się też pomieścić sporo różnych rozwiązań, które zaoferują bogaty zakres funkcji.

Słuchawki Huawei Freebuds 5

Huawei stara się nadążać za rywalami z sekcji premium i proponuje kilka standardów kojarzonych z modelami wyższej klasy. Jest wsparcie kodeków Hi-Res Audio (L2HC i LDAC) oraz obsługa formatu spatial audio, czyli przestrzennego stereo na postawie ruchu głowy. Do tego oczywiście aktywna redukcja szumów i dynamiczne ustawienia EQ. Zakładam, że to wystarczający pakiet, by zadowolić amatora dobrego brzmienia. To jednak trzeba sprawdzić w bezpośrednich testach. Myślę, że pewnym brakiem może być nieobecność wkładek z pasywnym tłumieniem hałasów. Jest jednak hybrydowe odszumianie z algorytmami analizowania kanału, więc najwyraźniej pasywna redukcja jest zbędna.

Huawei FreeBuds 5 – specyfikacje

Przejdźmy do kolejnych rozwiązań ukrytych w tej unikatowej konstrukcji. W tej chwili nie będę się w nie zbytnio zagłębiał, a najlepiej podsumuję na krótkiej liście najważniejszych specyfikacji. Myślę, że na większe konkrety przyjdzie czas przy okazji bezpośredniego kontaktu. Nie jestem fanem słuchawek bez wkładek, ale i tym FreeBudsom dam oczywiście szansę. Wśród opcji nie zabraknie szybkiego przełączania między połączonymi urządzeniami, czy bezprzewodowego ładowania oraz dzielenia się dźwiękiem. Jest też mowa o niskim lagu w synchronizacji, ale nie widzę w ilu milisekundach (tu pewnie z telefonami z Harmony OS).

  • aktywna redukcja szumów (ANC), ale brak pasywnych wkładek (comfort noise reduction 3.0 ma funkcjonować w ramach półotwartego formatu)
  • system potrójnych mikrofonów
  • redukcja szumów z użyciem AI podczas rozmów
  • trzy ustawienia przestrzennego spatial audio
  • przetworniki 11 mm z podwójnym magnesem (technologią Turbo)
  • certyfikacja “high-fidelity wireless audio” (HWA) i kodeki L2HC i LDAC
  • łączność: Bluetooth 5.2 z Multipoint (szybkie przełączanie między dwoma źródłami)
  • czas pracy: 3.5h z ANC lub 5h bez ANC (30h łącznie z etui)
  • szybkie ładowanie (2h działania już po 5 minutach)
  • bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi
  • certyfikacja zgodna z normą IP54
  • cena Huawei FreeBuds 5: 899 juanów (ok. 130$ bez ceł i podatków)

źródło: huawei.cn