Jeśli ktoś z was korzysta jeszcze z papierowych map, a nie wirtualnych odpowiedników na ekranach tabletów lub smartfonów, to wie, że możliwości zmieszczenia wszystkiego na ograniczonej powierzchni są niewielkie. Turystów zainteresuje projekt specjalnej konstrukcji mapy, wykorzystującej unikatowy system składania papieru, który pozwoli na intuicyjne, szybkie i wygodne przeglądanie poszczególnych sekcji danej miejscowości poprzez otwieranie i składanie elementów jak origami.

Map² pozwoli wykorzystać potencjał cienkich fragmentów i rozłożenie tylko potrzebnych elementów, tak by przeglądanie stało się wygodne, a nie męczące i stresujące. Przewagą aplikacji z mapami jest możliwość szybkiego zoomowania obrazu, map² nie dostarczy aż takich udogodnień, ale wystarczy, aby zbadać miasto i przejrzeć, a także schować lekką mapkę do kieszeni (10 x 10 cm). Mapka działa w ramach maksymalnych granic, ułatwi to wgląd w wyrysowane elementy i nie zmusi nas do rozkładania całości, jak w przypadku tradycyjnej mapy.

Projekt przygotowała brytyjska designer Anne Stauche. Trzeba przyznać, że wykorzystała wszelkie możliwości zagięć papieru i umożliwiła turystom wygodne rozwiązanie. Jeśli chcemy skorzystać z ogólnej mapki, znajdzie się ona na mniejszym kwadracie, jednak jeśli potrzebujemy konkretnych i dokładniejszych informacji, wystarcz rozłożyć daną sekcję, a powiększy się czterokrotnie. Wtedy otrzymamy dane dotyczące komunikacji miejskiej, tras i innych potrzebnych w mieście wiadomości.

Oczywiście, wadą tego rozwiązania jest brak możliwości wglądu w nowsze informacje, większą liczbę oznaczeń, czy ograniczony zasięg, ale nie będziemy musieli marnować energii w smartfonie, męczyć oczu, a i nie wszyscy lubią korzystać z elektronicznych odpowiedników. Pomysł ma potencjał i sporo zwolenników, może stać się również częścią promocji miasta i turystyki regionu. W większych miastach przy każdej stacji metra otrzymujemy wygodne mapki z rozkładem linii, może kiedyś zastąpi je opatentowany przez Anne Stauche pomysł?

Pierwszym miastem, dla którego zaprojektowano mapkę jest Londyn. Zaraz po nim powstała wersja dla Berlina, po bardzo dużym zainteresowaniu pomysłem. Teraz, Stauche myśli nad ekspansją pomysłu i chce przygotować całą serię mapek dla największych miast świata. W związku z tym rozpoczęła się kampania na stronach Kickstartera w celu realizacji pomysłu. Tam też dowiecie się więcej na temat sytuacji oraz przyszłości tego rozwiązania. Poniżej zamieszczam filmik demonstrujący map² w akcji:

źródło: thezoombablemap.com, Kickstarter via gizmag.com, wired.com