Podejście IKEA do smart home bardzo mi się podoba. To firma, która musi posiadać w ofercie inteligentne urządzenia z racji segmentu w jakim prowadzi biznes, ale oprócz ogólnych modułów lubi też zaskoczyć oryginalniejszymi urządzeniami. Za taką uważam linię Symfonisk. “Smart” głośniki zintegrowane z lampami prezentowały się unikatowo, a teraz zyskały odświeżoną kolekcję. Jeszcze atrakcyjniejszą.

IKEA Symfonisk Lamp 2

Symfonisk + Sonos = kolejny efekt

Lampy Symfonisk z 2019 roku mi się podobały. Genialnie połączyły kształt głośnika z LEDami. Druga generacja położy jeszcze większy nacisk na estetykę. Tym razem wybierzemy nie tylko kolor. Cała góra związana ze światłem, czyli klosz, będzie bardziej modułowa. Marki Sonos i IKEA będą oferować części za które są odpowiedzialne jakby osobno. Podstawa z głośnikiem będzie do zakupu oddzielnie, a klosze zaprojektowane przez IKEA osobno.

W ten sposób samodzielnie zbudujemy sobie głośnik pod własne wnętrze. To elektronika dekoracyjna, więc dobór poszczególnych cech ma większa znaczenie. Szwedzki gigant dobrze zresztą o tym wie. Spód, tj. głośnik, jest teraz mniejszy od poprzednika, ale jakość dźwięku ma być lepsza. Nadal w czerni lub bieli. Klosze będą dwa. Wciąż szklany, ale bardziej przezroczysty. Drugi materiałowy. Oba typowo lampowe. Aż szkoda, że nie uda się obsadzić własnego klosza…

IKEA Symfonisk z E26/E27

Niestety nie dołożono wbudowanego asystenta. Nie jest to zatem do końca smart głośnik, choć ma wszystkie najważniejszy cechy związane z uruchamianiem audio w sposób bezprzewodowy. Zniknęła charakterystyczna podstawka, gdzie wcześniej znajdował się panel do kontroli muzyki. Ustawienia znajdziemy bezpośrednio w głośniku. To i tak opcjonalne, ale czasem wygodniejsze w alternatywie do aplikacji Sonos S2 (tej nowszej).

IKEA zmieniła też standard dla żarówek. Poprzednik bazował na E12. Teraz wkręcimy E26/E27. Powinny dać więcej światła, no i są powszechniejsze w zakupie. Na koniec cennik. Moduł z głośnikiem Sonos wyceniono na 140$, natomiast klosze na 29 i 39$ (droższy jest ten szklany). Nie wiem, kiedy modele będą dostępne w Europie, ale ogólna premiera ma nastąpić jeszcze w październiku.

źródło: IKEA