Koncepcyjny smartfon Oppo X 2021 nie był jedynym ciekawym projektem, który chińska marka przedstawiła na wczorajszym Inno Day 2020. Oppo AR Glass 2021 to smart okulary do Rzeczywistości Rozszerzonej. Gadżet, który opracowuje dziś mnóstwo producentów. Swój koncept przedstawia i Oppo. To już kolejny projekt z tej kategorii azjatyckiego tygrysa. Na zeszłorocznej imprezie prezentowano już zbliżony wyrób, ale wtedy gogle koncentrowały się głównie na 5G.

Oppo AR Glass 2021

Oppo AR Glass 2021 – 90 cali przed okiem

Najnowsza generacja (wciąż prototypowa) wygląda znacznie lepiej od poprzednika. Tym razem zadbano o estetykę. Wiadomo, sprzęt do pracy mobilnej ma być kompaktowy. Oppo AR Glass 2021 idą drogą kilku innych chińskich wyrobów z tej sekcji, tj. oferują efekty AR w schludnym, chyba wygodnym formacie. Nowa jednostka jest o 75% lżejsza od wcześniejszej iteracji, a przy tym wydajniejsza, bo z CPU i GPU są o 40% mocniejsze.

Mózgiem smart okularów AR od Oppo jest smartfon podłączany przewodowo. To już stosowana na rynku kombinacja. Firma wykorzystała do tego flagowca Oppo Find X2 Pro wyposażonego w Snapdragona 865.

smart okulary Oppo AR Glass 2021

Oppo AR Glass 2021 ze SLAM i ToF

Projekt Oppo AR Glass 2021 wygląda bardzo ambitnie nie tylko od strony stylistycznej. Wewnątrz zastosowano interesujące podzespoły. Rzeczywistość Rozszerzona polega na nakładaniu cyfrowych warstw na te rzeczywiste, więc potrzebne jest wyświetlanie obrazu na przezroczystym dla oka panelu. Oppo przygotowało specjalną optykę dla 0.71 calowych OLEDów. Jakość ma być odpowiednia. Zarówno pod kątem widzenia, jak i jasności oraz kontrastu. W sumie otrzymamy ekwiwalent 90 cali widzianych z 3 metrów.

Do tego nie zabraknie oczywiście efektów dźwiękowych. Moim zdaniem najważniejszy będzie jednak system kontroli. Warstwy AR obsłużymy własnymi rękami. W okularach są odpowiednie kamerki wychwytujące głębię obrazu. Punkty na dłoni będą śledzone i rozpoznawane w milisekundy. Pomogą w tym czujniki ToF (Time of Flight) i technologie skanowania SLAM, które znane są już w niektórych smartfonach lub autonomicznych odkurzaczach. To dzięki nim AR jest bardziej realnym doświadczeniem. Bardziej imersyjnym.

Oczywistym jest, że jeśli okulary mają odnieść jakiś sukces to muszą posiadać odpowiedni soft. Oppo obiecuje, że współpracuję już w tym temacie z kilkoma partnerami. Powstać ma platforma. Ciężko jednak przewidzieć, jak to wszystko się ułoży i kiedy Oppo AR Glass 2021 zadebiutują. W przyszłym roku konkurencja może się zaostrzyć, więc i rozwój przyspieszy.

źródło: oppo