Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Oppo X 2021 – rozwijany smartfon z Androidem
Android

Oppo X 2021 – rozwijany smartfon z Androidem 

Dzisiaj odbyły się OPPO INNO DAY, podczas których chiński producent zaprezentował kilka koncepcyjnych nowości, mających świadczyć o potencjale marki. Na szczególną uwagę zasługiwał rolowany smartfon Oppo X 2021. Oczywiście futurystyczny, choć wcale nie pierwszy jeśli chodzi o pomysł na nowy sposób rozszerzania ekranu.

Oppo X 2021 - rozwijany smartfon z Androidem

Oppo X 2021 – rozwijany ekran

Obecnie większość producentów (mam na myśli tych topowych) inwestuje w składane panele. Giętkie wyświetlacze mają swoje zalety, ale też wady. Przynajmniej w ich pierwszych generacjach. Samsung już to nawet odczuł przy pierwszym Galaxy Foldzie, gdy redakcjom testującym składany gadżet udało się naruszyć jedną z warstw utrzymujących ekran. O wysokich cenach takich telefonów (a często tabletowych hybrydach) już nie wspominam, gdyż rolowana alternatywa też nie będzie pewnie tania.

Będzie przede wszystkim inna, bo rolowana – lub jak kto woli – rozwijana. Rozwijany format ekranu przedstawiło już TCL, a mówi się, że coś w tym stylu szykuje LG (taki TV z OLED już mają). Oppo X 2021 rozwinie 6.7 calowy ekran do aż 7.4 w przekątnej. Nie jest to może jakiś rekord, ale obszar roboczy urośnie dość sporo. Oczywiście Android dopasuje swoje możliwości do tego mechanizmu. Koncept zademonstrował tu adaptację aplikacji do szerszego widoku, czy obraz video do większego panelu (tu akurat z panoramy robi się coś odwrotnego). Ogólnie mamy coś w rodzaju interfejsu pod smartfon i pod tablet.

Oppo X 2021 – 122 patenty

Bardzo mnie cieszy, że Oppo nie trzyma w tajemnicy informacji na temat całego mechanizmu dla rozwijalnego ekranu Oppo X 2021. Rolowany moduł ma swój mini silniczek oraz specjalne wzmocnienie Warp Track dla OLED. Mechanizm ma 6.8 mm w profilu, więc mieści się w granicach standardu. Wyświetlacz ma po prostu rozciągający (w stałym napięciu) moduł. Zwykle im więcej mechanicznych części, tym większe ryzyko zniszczeń, ale tu w tej chwili nie jest to problemem, gdyż i tak mówimy o pokazowym prototypie. Warto już jednak o tym rozmawiać, by przyszłe urządzenia nie miały wad wieku dziecięcego już na starcie.

Levin Liu z Oppo przekazał, że w Oppo X 2021 zastosowano aż 122 różne patenty, z czego 12 z nich dotyczy samego mechanizmu rolowanego ekranu. Nie przedstawiono parametrów ekranu (rozdzielczości), ani jego dostawcy. Trudno też oceniać w tej chwili ceny takich zabawek. Sądzę, że są wyższe od składanych konkurentów. Oba formaty mają jednak praktyczne i ciekawe zastosowanie. Muszą być jednak dopracowane i przystępniejsze cenowo. Premiera? Wbrew pozorom 2021 w nazwie nie musi nic znaczyć.

źródło: oppo

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.